1. 1.
  ünlü yabancı dizileri taklit etme olayı. insanı orjinalinden bile soğutacak kadar rezalet olurlar genelde. en son örneği çakma sabrina dizisidir. fakat başrolde oynayan kıza hasta olunduğu için izlenilir *
  1 ... shakesbeer
 2. 2.
  aslında gerçek olamayan bir şeydir. format çalmak o kadar kolay bir olay değildir. ilk yayından sonra posta kutunuzda konu ile ilgili açılacak davaları anlatan mektuplar bulursunuz. dava açılması ile oluşacak prestij kaybını göze alamaz, anlaşmaya çalışırsınız. sonuç olarak akıllılık edip program formatının sahibine vermediğiniz parayı misli şekilde o sizden almasını bilecektir.

  yani bizim televizyonlarımızdakiler de çalıntı değil, parayı bastırıp o formatın kullanım hakkını almış insanların çektikleri dizilerdir.
  1 ... halit ayarcı
 3. 3.
  en son acemi cadıda görülmüştür.SAbrina adlı yabancı dizinin aynısının kopyasıdır hatta sabrinanın halasının adlı zelda dır bizim versiyonda selda dır.
  ... bal
 4. 4.
  çalmak ve uyarlamak iki ayrı olaydır. dizinin konseptini, yayın haklarını elinde bulunduran yabancı şirkete parası neyse verilir, sözleşmeye göre istenildiği gibi kullanılır bu haklar. adaptasyon da denir.
  ... aftermath
 5. 5.
  bir zamanlar pınar altug'un oynadıgı omuzomuza bu dizilere bir örnektir.
  1 ... şenlik