1. 1.
  Merak edilen bir durum. Mesela ben oguzum ben kinikim ben avsharim diyorsunuz ya bunu kimden nereden ogreniyorsunuz;
  2 -2 ... arxaggelou
 2. 2.
  (bkz: tamga)
  4 ... turkmen begi
 3. 3.
  nesilden nesile aktarılan ailevi bilgidir. genelde geleneksel olarak karışma olmaz, farklı yöreden evlilikler tercih edilmez, istisnalar kaideyi bozmaz. şehir hayatı ile birlikte karışmalar çoğalmıştır. karışanlar dahi ana ve babalarının kökenlerini bilir. konusu illa ki geçmiştir.
  4 -1 ... hastavilla
 4. 4.
  Köküm yazıp 5500 mesaj atıyorsun. Geliyor.
  2 -1 ... serdarsl06
 5. 5.
  örf , adet , kültür ve motifler .yaşlıların diğer yaşlılardan dinlediği olaylar hikayeler.
  ... yousef007
 6. 6.
  daha çok yörelerden belli oluyor ve tabiki oradaki insanların lehçelerinden dedelerin yaşam tarzlarından falan ancaaaaaaaaaaaaak türklüğe en çok zarar verme kapasitesi olan işlerden biridir. adam kendine türkmen diyor. bu, arapların bildiğin türkler için kullandıkları bi kelime. anlamıda türk. sen kendine türkmen dersen, arapik bi söylemi kendine yakıştırmış olursun. adam sana türk demeye çalışıyor, sen onu başka bişey sanıp, benimsiyorsun.
  aynı şekilde terekeme örneği var. o da arapcada türkmen kelimesinin çoğulu. yani arap türkler demek istiyor sen onu bi halt sanıp kendine terekeme diyorsun.

  gerçi başlık boylardan bahsetmiş bu verdiğim örnekler boy değil tabi ama bölünmeyin birleşin. türküz deyin yeter.
  1 ... pilotmont 1
 7. 7.
  yaşadığın bölgeye göre, türk boylarınin nerelere yerlestigine bakarak bazı çıkarımlarda bulunabilirsin. osmanlı’da yerel halk yani reaya statusunde olan bir cok turk boyu bugun ya bilinmez ya karışmistir. terekeme’den örnek vermis bir yazar. karapapak/terekemeleri bir boydur. azerbaycan boylarından biridir. asırlardır yaşadıkları topraklar azerbaycan coğrafiyası'dır. 1812 yıllarından beri osmanlı halkıdir karapapaklar. borçalı ve kazaklı boyları olmak uzere hazar denizinin kuzeyinden kafkaslara geliriz. kafkaslarin en eski turk boylarindan birisiyiz. karapapaklar’ın kipcak turkleri oldugu ve kuzeydogu anadolu ve kafkaslarda ki oguzlar ile karıştigi soylenir ki bu oguzlar eymur boyundan oldugu dusunulur. cunku özellikle kars’da ve azerbaycan kazah’da bir cok tarihi yapının ve duvarların uzerine eymur tamgasi vardır. yani, bugun karapapaklar bir oguz/kıpçak kabilesidir. ve daha cok oguz kulturu agir basmıştır, bir oğuzlaşma söz konusudur ama karapapak'ın dili/lisanı hem oğuz türkçesı ve hem kıpçak türkçesinden etkiler taşır. ama genel olarak oguz boyunun etkisi gorulur. ayrıca, kendilerine has gelenekleri vardir karapapakların. terekeme/türkmen denmesinin sebebi de oguzlar ile birlestikten sonra oldugu dusunulur. ayrıca, turkmen kelimesi de araplardan degil bizden gelir. orhun yazıtlarında türk/türük olarak gecer. türük’den de türükmen ve daha sonra turkmen olmustur. turkmen’de gocebelik eden ve hayvancilikla ugrasana denir. bir vakitler osmanogullarina da denirdi. hem osmanlı’da ve hem azerbaycan cografyasinda yerlesik hayata gecenler yerli/köylü turk olarak adlandirilir iken gocebelik edene turkmen denir. yani ırki/boy bir tanım degildir

  “bir sıfattır turkmen” dolayısyla hangi boydan olursan ol gocebelik edip hayvancılıkla ugrasirsan turkmen derler. ruslar karapapaklar için hem karapapah ve terekemen demistir. araplar, ise terakime ve tarakama demistir. dolayisiyla terekemeler’in asıl isimleri karapapak’tır. karapapak terekemeleri diye gecer ki bu da karapapaklarin gocebelik edip hayvancilikla ugrasmasindandir. karapapaklar olarak asıl boy isimlerimiz “borçalı” ve “kazaklı”dır. öyle ki bu boy isimlerimiz şehirlere adını vermiştir.(aydınogulları'nın türkiye'de ki aydın şehrine ismini vermesi gibi) borçalı ve kazah/kazaklı boylarıda biri gurcistan’da digeri azerbaycan’da bugun sehir isimleridir ki karapapaklarin asil yasadigi yerlerde oralardır. daha sonra göcler ile farklı ulkelere dağılmislardır. ayrıca, eski tarihlerde bizans kayıtlarında papakya ve kazakya diye iki bolge/devlet ismi gecer kafkasya’da. bunlar hakkında tarihcilerin kitaplari vardır ki bunları da okumak gerekir. türk boyluğu bir kültürdür bugun. hepimiz türk’üz. zaten aile içinde boy kültür-geleneklerini yaşatanlar genelde boylarını bilirler. ayrıca, yanlış bilgiler vermemeye özen gösterirsek biraz.
  1 ... karapapakkafkas