1. 1.
  türkiyenin en sert tepkisi kıbrıs çıkartması ile olmuştur. sonucunda kıbrıslı türkler rumların zulmünden kurtarılmıştır. belkide 1 mart tezkeresi ile birlikte amerikaya sen kimsin olum denilen ender olaylardan birisidir. sonuçları ekonomik ve siyasal anlamda ağır olmuş fakat kimse sokaklara dökülüp hükümeti protesto etmemiştir.
  1 ... cormorant
 2. 2.
  ülkemizin saygınlığını zedeleyen her olaydan sonra "lafla" verilen ama icraata dökülemeyen tepkilerdir.

  - efendim, son dönemde terör saldırıları arttı, ne diyeceksiniz?
  - sabrımız taşıyor, çok sert tepki vereceğiz.
  - ne yapmayı düşünüyorsunuz, sınırötesi operasyon hazırlığı mı var?
  - yok, birer koordinatör atadık george'la *, oturup konuşacak onlar işte..ayrıca, askerlik yan gelip yatma yeri değildir.
  - efendim, o nereden çıktı şimdi?
  - lan terbiyesizlik yapma * *, sert tepki veririm bak.
  1 -2 ... insomniac
 3. 3.
  sert tepki sözü ancak ve ancak ne dediğini bilen, bunun için de belirli hedefleri, olmaz ise olmazları ve tabiki kırmızı çizgileri olan ve bunları tüm ciddiyeti ile sahiplenenler için geçerli olabilir. aksi halde söylenen söz laf olarak kalır ve her laf olarak kalan söz, muhattabınızın gözünde sizi daha da küçültür... söylediğiniz o lafta kalan boş sözlere ise sert yakıştırmalarını ancak yalaka medyanız halka "ezilmiyoruz kardeşim işte" yalanları atıp onur aşılamaya çalışırken, siz basiretsizleri adam göstermeye çalışırken yapılır. muhattabınızın gözünde ise söylediğiniz sözler ancak ve ancak lakırtı olarak kalır, üstelik bu horgörüş ne yazık ki siz ne dediğini bilmezlere değil sözde temsil ettiğiniz milletinizedir!
  1 ... regret
 4. 4.
  Kıbrıs Barış Harekatı,Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşlarının çoğunun avrupa birliği için Türkiye'den kurtulma,sıyrılma politikaları üretseler ve biz avrupa birliği ne girmemek pahasına onları hala sırtlıyor olsak bile türkiye'nin siyasi tarihindeki en alnı açık olayıdır.Türkiye Cumhuriyeti'nin ortaklaşa ve tek yürek olarak karar aldığı şu günlerde çoğumuza satılmışlık duygusu hissettirse bile yerinde,doğru ve sert bir hareketidir.
  (bkz: Kalpler seninle Karaoğlan)
  ... blindguardian
 5. 5.
  aynı zamanda medyada kırmızı çizgiler olark ta adlandırılır ama kınamadan öteye geçemez .
  (bkz: kader utansın)
  1 ... cabbar
 6. 6.
  (bkz: istiklal harbi)
  1 ... çakan adam