1. 1.
  suan tv8 de devrim arabalarını izliyorum da oyle bir aklima geldi. turkiye elinde imkani var iken neden otomobil yada motoru uretmez? butun motor parcalari neden dis ulkelerden. ulkede bu isi yapabilicek insanlar var sanayileri tesvik edebiliriz ama yok yapmiyoruz. devlet buyuk markalardan mi korkuyor yoksa dis ulkelerden mi? belki ikisi de degil. devletimizin dusundugu sey geneldr vatandaslarimin cebine elimi nasil sokarim oldugu icin. neyse konu kilit.
  3 -1 ... goldgod
 2. 2.
  dışarıdan gelen arabayı satın alan kişi ödediği her 100 tl sinin 60 ila 70 tl sini devlete veriyor da ondan.
  bundan ala kazanç mı olur. yerli otomobil olsa üretimi teşvik etmek için bırakın vergi koymayı belki üstüne fabrikaya sürekli hibe şeklinde yatırım yapacağından gelirinden olacak. hatta giderleri olacak. o yüzden en kolayı dışarıdan olmak. o fahiş vergileri de paşa paşa ödemek bize düşüyor tabii.
  6 ... okutturan
 3. 3.
  vergiler sayesinden üretenden fazla kazandığı için.
  1 ... egitimliyazar
 4. 3.
  Millet robot yapıyor robot biz hala araba yapacağız.
  4 ... atanamayan tarihci
 5. 4.
  hala daha organik hoşaf moşaf diyerek neden yerli otomobil yapamadığımızı açıklayan hoşaflar var ya sabır.

  türkiyede arge ve teknoloji çalışmalarını iki tane saçma projeden ibaret sanmak nasıl bir akıl tutulmasıdır. üstelik bu iki projeye tubitakın destek verdiği iddiası da tamamen götten sallamadır. organik hoşafin birinci olduğu iddiası da uydurmadır.

  ama asagida linkini verdiğim haberdeki tübitakın ödül verdiği teknoloji çalışması doğrudur. geri kalmanın sebebi de öyle islam falan değildir. ticari risk alınmadığı içindir. siz fazla " aneliz" kasmayın bu kafalarla.

  türkiyede üretecek kapasite var. tek eksik doğru insanların ve yatırımcıların bir araya gelmesi.. girişimciler yeterli riski alıp belli sektörlere girdiğinde kaliteli üretim yapılacağından eminim.

  mesela siz örümcek kafalı muhalifler kaçınız şu haberi biliyor ? muhalif adam zeki olur,araştırır kafa yorar..gerçek olaylar üzerinden eleştiri sunar...öyle lafı sulandırıp hoşof yozondon goloşomoyoroz gibi akıl dışı eleştirilerle değil. http://www.teknolojioku.c...del-uydu-yapti-43043.html

  edit: yapacak teknolojimiz de yokmuş. sen evt s1 projesini biliyor musun ? üç buçuk yılda yapılan yerli elektrikli arabayı ? evet bu projeyi hacettepeden türk mühendisler yaptı. tabii sonu hüsran. maddi destek gelmedi. ama bu yapıldı. becerildi. teknolojik alt yapı almanya, fransa ,abd ,japonya kadar yok elbette. ama hiç bir şeyin olmadığını iddia etmek de gerçek dışı.
  3 -2 ... hubel
 6. 5.
  Yaptırmazlar. Ne de olsa bağımlı bir gelişmekte olan ülkeyiz. Kendi arabamızı kendimiz yapsak yine ötv kdv zam yapıp dururlar.
  ... tirrivirri
 7. 6.
  Anadol.
  1 ... tarihcix
 8. 7.
  neden yapsın ki ?

  başımızdakinin zihniyeti belli

  -doğayı katledip betonlama

  -10 liralık işi yancıya 100 liraya

  üstüne birde hazine garantisiyle verme.

  böyle bir kafa, öyle bir işe uymaz.

  alman arabayı ; malzeme + işçilik+vergi = 50.000 euroya satıyor

  bizim gel git akıllı koymuş oraya bir lüks tüketim vergisi

  tek kalemde ve her tanesine 60-70.000 euro vergi kesiyor.

  israyil dölümüsünüz ?

  din eleden gedeyoooovvvvv.

  benim dedem tam beş sene ölemedi

  of da imam yoğudu, devletin imam göndermesini bekledi

  siz o günleri bilmezsiniz, çok kötü günlerdi.

  neler çekti zavallı.
  4 -5 ... timur cengiz hulagu
 9. 8.
  ulan vallahi aklim almiyor insanlar bu adama nasil oy veriyor? zarar görmeyen kimse yok yahu. ilginç.
  1 ... barkhausen krakeri
 10. 9.
  Zorlu bu işi kapmış. Yakında patlar bombası. Kulislerden yayılan rivayetlere göre, demişler ki yok mu bu işi (yerli otomobil üretimi) yapacak bir babayiğit ? Zorlu ben yaparım demiş. Bakalım, nedir ne değildir yakında hep birlikte göreceğiz.
  1 ... gazeloglu