1. .
  türkiye'nin bu hallere düşmesinin en büyük sebebidir.bizim çakma solcular papermoonda yemek yiyip laklak ederken bir yandan da sosyal demokrasiyi hayata geçirmeye çalışıyorlar.oysa ki bunların halkın tabanına inip onların sorunlarına eğilmesi gerekir,ama görüyoruz ki hiçbirisi bir program yapıpta halkın önüne koyamıyor yıllardan beri.bizede allah kurtarsın demekten başka çare kalmıyor tabi.
  3 ... snoptik
 2. .
  türkiye'de sağ görüşün olmasından ötürü gelen durum..
  1 -3 ... sadik 2 dost 1 hayat 1 olum
 3. .
  80 darbesiyle yok edilmeye calısılmıstır.emegin oldugu her yerde sol var olmustur.turkiye de vardır.80 darbesinin baskısı hala uzerindedir. (bkz: 1 mayıs 2007) bunu gostermistir.turkiye de solu temsil eden parti yoktur.
  3 ... by the way
 4. .
  solcuyum diye gezinen partiler yüzünden düşünülen kavram.chp ve dsp'ye sol partiler dersek(ki kendileri imf'nin yaptırımlarını aynen uygulayacaklarını açıklamışlardır) bu düşünceyi benimsiyebiliriz.ama bu gibi partilerin sadece isimleri solculukla anılabilir.yaptıkları sağ görüşlü partilerden farksızdır.
  ... korn
 5. .
  solculuk=kemalizm ve -marksizm irtibatı yüzünden- solculuk=dindenuzakdurma anlayışından kurtulamadığımız için ortaya çıkan çıkmaz.

  çıkmaz.

  [kuşkusuz denklemler sağcıların fikir dünyasında da şamildir.]
  1 -2 ... nuh tufan
 6. .
  türkiyede solu temsil edebilen parti yoktur evet ama sol diye bir gercek vardır dedirten cümle . emek var oldukca solda var olmaya devam edicektir. iscileri düsünen , halkların kardesligini savunan , köylünün milletin efendisi oldugu gercegini savunan insanlar bugün hala bu ülkede yasıyor malesefki sol her zaman en agır bedelleri ödeyen taraf olmustur. ceza evleri , idam sehpelerı , iskence , siyaset yasakları , mültecilik , sansür , issizlik ve sorusturmaların ortasında hep sol kalmıstır. ülkede savunan partinin bulunmamasının sebeplerini temellerinden incelemek gerekir . insanlar var oldukca ideolojilerde var olacaktır.
  2 -1 ... şenlik
 7. .
  türkiye'nin büyük sorunudur. bireysel solcular vadır ama bir üst oluşum bir ideoloji yoktur. şimdi ulusalcıar çıktı. yaptıklarından akp karşı muhalefet dışında bir sol taraf bulmak mümkün değil. adı üstünde ulusal, sol enternasyonel olur. dsp desen rahşan* ve zeki* dışında tanınmıyor bile. solsuz memleket olduk. muhafazakarlar ve bunlara muhalefet edenler var. milliyetçi bile kalmadı azizim.
  ... venividivici
 8. .
  deniz baykal'ın şaheseridir.
  ... secret1907