bugün

türkiye' mde satılan ki$i sayısının fazla olduğunu belirten söz.

$öyle ki, bir ki$i, bir konu üstünde ne kadar uğra$ırsa uğra$sın, ne kadar emek verirse, gecesini gündüzüne katıp, kendini i$ine verirse versin, yaptığı en ufak bir hata da, gerek arkada$ları, gerek medya tarafından hemen satılıp kötülenir. örneklerin inanılmaz fazla olduğu bu kategori, bu sözü söyleyen ki$inin canından bezdirmi$tir.
göreceli bir yargıdır. bir malın ucuz olup olmaması kişinin alım gücüne bağlıdır. 4 kişik ailesini aylık geliri 400 ytl ile geçindirmeye çalışan asgari ücretlinin ucuzluk anlayışı elbet dolar bazında maaş alan şirket yöneticisininkinden farklıdır.
internet kullanım ücretleriyle ters düşen söz öbeğidir.
hayat ucuz en önemlisi bu ülkede. silah taşıyan canı sıkılınca kızdığı adamın kafasına sıkan insanlar, koca koca şehirlerde uyarısız çukurlara düşen insanlar arabalar, tacize maruz kalan kadınlar, maça sevinmeye çıkıp beynine kurşun yiyenler, yılbaşı sevincinde sokaklarda kavgada bıçaklananlar. daha ne olsun...
avrupalı ve amerikalı insanların çok rahat bahsettikleri durum. adamlar yveyi sebzeyi bizden alıyorlar. zaten bakmayın siz onların öle tek tek aldığına, orda çok pahalı geldiği için alamıyorlar. ıspanağın kilosuna 20 euro veremiolar. buraya gince de adam bakıyo 20 euro ya 20 kilo ıspanak alıyo. 300 dolar a 1 hafta tatil yapıyo, hem de 5 yıldızlı otelde.

türkiye bize pahalı, yurtdışındaki şehirler bizim gelirlerimize göre cehennem. onlara göre türkiye ucuz. sahil kasabalamız, tatil köyerimiz ise onların gelirlerine göre cennet.
japon bir arkadaşımla çıktığım alışverişte, söz konusu japonun, kilosu 46 lira olan karideslere bakıp "aa çok ucuzmuş burası" demesinden sonra beni düşüncelere sürükleyen söz. karideslerin parasını o ödediğinde ise düşünmeyi yarıda kesip kendimi mutluluk hissinin kollarına bıraktım. o ise aynı mutluluğu, eve gelip de kavunudan karpuzuna meyveleri görünce yaşadı. orada bir kavun 500 liraymış neredeyse. "biz burda kavun karpuzu eşşeklere yediriyoruz" diyecektim ki son anda vazgeçtim, nimet sonuçta.
doğru önermedir efenim yalnız ucuzdan da öte bedavadır çoğu şey türkiye'de!!

Bedava yaşıyoruz dostlar bedava
Hava bedava bulut bedava
Dere tepe bedava yağmur çamur bedava
Otomobillerin dışı
Sinemaların kapısı
Camekanlar onlar bedava
Peynir ekmek değil ama
Acı su bedava
Kelle fiyatına hürriyet
Esirlik bedava

(bkz: orhan veli kanık)
(bkz: cem karaca)
insan hayati, emek, gelecek... birer meta olarak düsünüldügünde gercekten de türkiye cok ucuz bir memlekettir. bir de siyaset adamlarinin sürekli indirimde olmalari var. mesela bi tanesi cocuklarinin amerikan üniversitelerinde okutulmasina karsilik abdnin ve patronlarin bir dedigini iki etmiyor.
türkiye deki hayat şartlarından ve gelir dağılımı arasındaki uçurumdan haberi olmayan insan sözüdür. çıksın bir dışarı baksındır.
türkiye'de herşey çok ucuzmuş,öyle diyolar bilmeyenler..evet o kadar ucuzdur ki bu yüzyılda hala açlıkla savaşan insanları barındırır,ekmek o kadar ucuzdur ki insanlar almaya layık görmez,eğitim o kadar ucuzdur ki insanlar tamamlamama gereği duymazlar,hasta olmak neredeyse bedavadadır ondan tedaviyi doktor,ilaçla değil zamanla çözerler,ısınmak bile o kadar ucuzdurki nankörlük olmasın diye doğalgaz pek tercih edilmez soba sistemi tercih edilir,öyle ucuzdur ki kışlık kabanlar,montlar doğudaki çocuklarımız kendilerine bu "çok ucuz" şeyleri giymeyi yakıştıramadıklarından yamalanmış kazaklarla karda kışta dolaşırlar,hayat o kadar ucuzdur ki düşünmeden kıyarlar bu ülkede insanlar canlarına...
(bkz: sen oyle san)