bugün

birçok topluluğu barındır içinde. (bkz: türkler), (bkz: kürtler) (bkz: ermeniler) ve diğerleri...
işin ilginç tarafı kimse ben tamamen turkum yada ben tamamen ermeniyim şeklinde beyan veremez çünkü artık bu cografyada ırklar o kadar karışmıştır ki hiç kimse ben saf türküm deme cesaretini kendinde göremez. ama türkiyeli olmak her daim senin olan ve bilinen bir şeydir. ilk geldiğin kökenin belki turk belki kurt belki ermeni hatta laz veya çerkez ama biz türkiyeliyiz. bunu kabul etmek istemeyenler ırkçı söylemlerini turancı ülkülerini türkler üzerine dayandırmadan önce oturup bir dokuz ışık kitabını okusalar ne demek olduğunu daha iyi idrak edeceklerdir. ama işin yine tuhaf bir yönü olarak tüm bu sloganları atan kimseler acaba ideolojilerinde ne kadar bilgi sahibidir.

(bkz: dokuz ışık)
içinde türkçülük diye bir doktrin şekli geçmemektedir.*
türkler ve gayrimüslim azınlıktan ibarettir(ermeniler, rumlar). uluslararası antlaşmalarda bunu doğrular zaten. yani teorik olarak türkiyede kürt, laz, çerkez vb. azınlık yoktur. kürt asıllı türk, laz asıllı türk, çerkez asıllı türk olması daha mantıklıdır. zaten belli bir kesimin dışında kimse ben türküm demektende gocunmamaktadır. gerisi vatana ihanettir diye genellenmemesi gereksede gerisi vatana ihanetle eşdeğer olan ama genelleme olmayan birşeydir.
(bkz: formata uyacağım diye cümle de kasmak)
orta asya'daki türk kanından gelme kişiler başta olmak üzere her milletten insan olabilir. nitekim başka milletlerden gelip türkiye vatandaşlığına geçen birçok insan vardır. doğduklarından itibaren burada yaşayanlar da göz ardı edilemez.
(bkz: elvan abeylegesse)
(bkz: mehmet aurelio)
(bkz: ersan ilyasova)
(bkz: mert nobre)
daha gider bu...
Müslüman olanları uyruklarını da kapsayıcı üst kimlik anlamında resmî olarak Türk, diğerleri de azınlık olarak kabul edilmekle beraber yine Türk olarak tanımlanmış kişiler.
güncel Önemli Başlıklar