1. 1.
  Mustafa Kemal atatürk, 30 Haziran 1925 tarihinde şöyle konuşuyordu:

  "Efendiler ve ey Millet! iyi biliniz ki, Türkiye Cumhuriyeti, şeyhler, dervişler, müritler, meczuplar ülkesi olamaz. En doğru, en gerçek tarikat (yol) uygarlık tarikatıdır. Uygarlığın buyurduğu ve istediğini yapmak insan olmak için yeterlidir. Tarikat başkanları bu dediğim gerçeği bütün açıklığı ile algılayacak ve kendiliklerinden derhal tekkelerini kapatacak, müritlerinin bundan böyle olgunluğa eriştiklerini kabul edeceklerdir."

  edit: atam tekkelerin adı cemaat oldu, şeyhlerin adı hoca oldu, hiçbir şey değişmedi. Yalnız şimdiki şeyhler jet skilere de biniyorlar.
  9 -3 ... goksunv
  #723958 :)
 2. 2.
  (bkz: türkiye laiktir laik kalacak)
  2 -1 ... brujita
  #723965 :)
 3. 3.
  kelimelere takilmayan tarikatler gayet guzel cozumler uretiyor. mesela;
  seyh:hoca efendi
  Mürit:Şakirt
  Derviş:ev abisi
  Tarikat:cemaat
  bunlar size de bir yerden tanidik geldi mi bilmem ama sanki turkiye'de laiklik tehdidi yoktur diyenler bize caktirmadan turkiye'de laiklige saldiri vardir tehdit ne kelime der gibiler.
  7 -2 ... sivrisinek
  #723989 :)
 4. 4.
  akp (ak parti değil; akp, -a ke pe-) üyelerinin, fetullah gülen'in yanında "bu ülkede irtica yoktur" söylemini dile getiren kişilerin hiçbir zaman dile getiremeyeceği hitap cümlesidir.
  4 ... paleface
  #724016 :)
 5. 5.
  ulu önder atatürk'ün, yanıldığı nadir öngörülerinden biri. belki ileride düzelir ve gerçekten öyle olur ama şu an için durum pek aydınlık değildir. maalesef türkiye cumhuriyetinde, ortalık hacıdan hocadan geçilmemekte, cemaatler ülke çapında kollarını genişleterek büyümektedir. bu gerçeği görmeyen * * kişiler, bu cemaatlerle aynı hedefe koşanlardır.
  2 -1 ... fowler
  #829391 :)
 6. 6.
  gece oldu mod yoktu bole oldudur *. boyle bir tanım yaptığım için başlığı yazandan utanmalısın.. * *
  -1 ... eşşağan ala gazuğu
  #829396 :)
 7. 7.
  önderimiz atatürk'ün yolundan ilerleyen türk gençliğinin asla unutmaması gereken söz. heleki bu günlerde.
  2 ... ziver
  #1986715 :)
 8. 8.
  hala gecerli olan, ve hep olacak cümle.. akp'sine, fetoş'una güvenenler, "ahaha siz öyle sanın, kendinize güvenin, bizi umursamayın ama yavaş yavaş geliyoruz" deseler de, ve buna inanıp sonu olmayan hayallere kapılsalar da, "sessiz coğunluk" asla bu ülkeyi şeyhler, müritler, meczuplar ülkesi yapmaz, izin vermez..günü gelirse göreceksiniz... şımarmayın...
  Efendiler ve ey Millet! iyi biliniz ki, Türkiye Cumhuriyeti, şeyhler, dervişler, müritler, meczuplar ülkesi olamaz.
  ... atgmuls
  #6250583 :)
 9. 9.
  (bkz: ataturkculgun gun gectikce tarikate donusmesi)*
  1 -1 ... 60 yasindaki kelebek
  #6250592 :)