bugün

klasik bir türk hastalığıdır bu. türk insanının aşağılık kompleksinin başlıca sonucudur. neden biz böyle bir milletiz bilemiyorum. yabancı da ne halt var da böyle göklere çıkarıyoruz.

belki de böyle olmasını istedikleri için. türk medyası profesyonel değilmiş, neden? israilli yetkiliye ayar verdi de söyle de böyle de. bunu diyen adamların kaçta kaçı yabancı medyayı biliyor merak ediyorum.

türkiye'de bilime önem verilmiyormuş da öyle de böylede, kaç kitap okudun, neyi başardın da kıymetini bilmedik? başarısızlığını bir millete yüklemeye çalışan tembel bünye yakarışından başka birşey değil...

bazen sormak istiyorum böylesine. sen bu ülkeye ne kattın oksijenimizi tüketmekten başka? ne başarın oldu da eleştirmeyi kendinde hak görüyorsun? neyse önce indir bi şu elini...

eğer birşeyler başardın da kıymetin bilinmediyse anlarım. yok ben başarıcam da kıymeti bilimez diye uğraşmıyorum. güldürmeyin beni...

üzeyir garih bir kitabından şöyle diyor. aklıma gelen bir fikri söylediğim zaman ne yazık ki kıymet görmüyordu, ben de şöyle birşey yapmaya başladım. birşeyin olmasını istiyorsam bu benim fikrimdir demiyordum. amerikalılar bakın böyle yapıyormuş biz de yapalım dediğim zaman direk uygulamaya geçiliyordu.

şimdi bu yazdıklarımı da ben demiyorum, amerikalılar diyor ki türkler kendini gereksiz yere küçük görüyorlar. bilmem anlatabildim mi?

medeniyet diye övdüğünün ne güzel yanı var ey türk, insanlığı olmadıktan sonra.

evet mehmet akif ersoy. seni taktir etmek elbette bana düşmez ama. haklıydın..

medeniyet dediğin tek dişi kalmış canavardı ve biz en çok da bu yönünü sevdik...
(bkz: avrupa da böyle değil)*
sürü olmayı, hep başkalarının arkasından koşmayı ilke edinmiş embesillerin hastalığı. *

edit:eksi veren koyun sana bişey demiyorum bile.
(bkz: avrupa yi sirinler koyu sanmak)