1. .
  ülkemizde yaşayan ve oy kullanırken tek ölçütü, elle tutulur dünyalık fayda olan yurdum insanının hazin tablosudur. eğitim seviyesinden başlayan, dünyayı ve toplumu algılayış sorunudur aslında bu hadise. farklı ülkelerde ilke kelimesi önemli anlamlara sahip ve bu yüzden istifa mekanizması da çok etkin çalışıyor.

  türk siyaseti ise bu konuda evlere şenlik. bunun sebebi aslında tamamen seçmenin doğrudan menfaat kokan oy verme tercihleri. halbuki fiziksel fayda bir kenara bırakılıp, ilkelere göre hareket edilse türk siyasetçisi de bir anlamda seçkinleşecek.

  bir senaryo yazalım.

  şerefli bir siyasetçi var ortada. adı hayali ihracat ve uyuşturucu kaçakçılığı davalarına karışmış. ne yapması beklenir? istifa eder dokunulmazlık zırhı kalkar. savcılar davaları açarlar ve babalar gibi aslanlar gibi aklanır. siyasete kaldığı yerden devam eder. ilke budur. bu adama oy da verilir, gönül de verilir.

  peki türkiye'de nasıl? anlatmayayım biliyorsunuz bu işleri.
  1 -1 ... damat hobbit pasa
 2. .
  türk seçmeninin siyasi ilkeleri boş verip
  kendine benzeyen,
  kendinden olan,
  çıkarlarına uygun adamlara önem vermesi,
  onları başına tünetip,
  başına ettirmesidir.
  1 -1 ... annabell lee
 3. .
  mesela normal bir ülkede kayıp trilyon dolardan yargılanan iki kişiden biri mahkum olup diğeri cumhurbaşkanı olmaz. olan ülkelerde seçmen siyasi ilkeleri önemsemiyor denilir.

  bu ülkede, milletvekillerine borsada işlem yapmayı yasaklayan siyasi parti liderleri de oldu. kim kıymet verdi ki?
  ... nevai