bugün

var böyle bi' şey, ama neden var onu çözemedim..

dream tv'de ara ara konserler gösteriyorlar, bizim afacan gruplar/solistler neşeli kitleleri coşturuyor, eğleniyorlar. dikkat ediyorum da, her 10 grubun 9'unun gitaristi fender kullanıyor. mesela duman'ın, emre aydın'ın, vega'nın, gripin'in..

olm aranızda para biriktirip bi' gitar aldınız, onu da dönüşümlü mü kullanıyorsunuz lan? yoksa hayvan gibi gitaristim, çok clean çalıyorum bu aralar, dinleyicilerime orgazm yaşatıcam derdinde falan mısınız? riffler falan da hep aynı, solo desen hak getire zaten..

nedir bu şekil merakı anlamadım ki..
özellikle telecaster gitarlara olan sevdadır.
hava atma amaçlıdır genelde. gitar çalmayı bilip de fender kullanan insan azdır.
hız yapmayan birinin, "mutlaka caddeciliğim tutacak" diye spor araba alması gibi bir olaydır.
clean tonda temiz ses verdiği için tercih edildiğini düşündüğüm hadise.

Ancak türkiye'den yavuz çetin öncelikle, dünyadan ise jimi hendrix, mark knopfler gibi gitar ustaları fender kullanmışlardır. bu tip genellemeler gereksizdir efendim.
american mali gitarlar icinde, model aginin ulkemize en genis olarak gelebildigi gitar markasi olmasi,fender icin bir mecburiyet yaratmaktadir denilebilir. zira bir donem, turk metal gruplarinin tamami nerede ise sadece jackson kullanmak zorunda kalmislar, efektor olarak da zoom'dan ne yazikki vaz gecememislerdir. *
yine de fender e olan bu takinti ozentilikten ibarettir, abum yapmis bir cok sanatci, prs olsun, music man olsun, carvin olsun, daha nice markaya ulasabilecekleri halde, aynen muziklerinde oldugu gibi taklitcilik ile basarili olduklari somuru mekanizmasindan, gitarlari ile de kopmamak pesindedirler.

not: gitari gectim, ustunde ki manyetikde dahi degisiklige gitmeyen bu gitaristleri, hendrix'e havale ediyorum. *
"..nı anlamadım gitti, gibson les paul varken" diye devamı getirilebilecek cümle.