1. .
    en baştan başlamak istiyorum;

turkiye birinci futbol ligi şimdiki adıyla turkcell süper lig; açık kanallarda yayınlanırdı maçlar, izlerdik. çocuktum, * tam manasıyla tadını çıkaramadan cine 5 geldi aldı. şifreli ekranlara baktık. sesini dinledik, sesini kapattılar, radyodan dinledik, gözlerle çöztük şifresini. ardından teleon daha sonra da lig tv bırakmaktı peşini maçların. bir dekodere muhtaç kaldık. sigara dumanlı kahve köşelerinde süründük, sürünüyoruz...

türkiye kupası şimdiki adıyla fortis türkiye kupası; 2005-2006 sezonuna kadar izliyorduk maçları açık kanallarda. kim verirse o kanalı açıyorduk 90 dakika izliyorduk dekodere muhtaç olmadan. dedim ya, sezon 2005-2006 lig tv bunu da aldı.

uefa kupası; cine 5'te izledik galatasaray'ın kopenhag'a uzanan macerasını. daha sonra kim verirse o kanalı açtık ama d smart çıktı şimdi de. 250 gram dekodere muhtaç ettiler yine bizi yine.

premier lig; hala kulaklarımda murat kosava'nın "işte premier lig bu" demesi. tv 8 aldı, ömer üründül yorum, fikret engin spkikerlik yaptı yine de izledik be sözlük. dekoder yoktu izliyorduk. fakat spor max çıktı futbol zevki bozuldu.

la liga; trt 1'de izledik; nihatlı, kovaçeviçli, karpinli, xabi alonsolu, lopez rekarteli... sociedad'ı. daha sonra ntv'ye geçti. dekodere, kabloya ihtiyaç yoktu izliyorduk. daha sonra ise ntvspor çıktı dekoder istiyordu, kablo istiyordu onlar da bizde yoktu...

seria a; tv 8'de olurdu maçlar. büyüklerin maçlarını izlerdik. sisli, puslu, kasvetli havaları sıkıcı olsa da büyük takımlar oldu mu izlenirdi. daha sonra kanal 24 aldı. hemen ardından ntvspor girdi araya, pas atacak arkadaşını aradı, kendi ekseni etrafında döndü.. (ne diyorum ben) demiştim ya dekoder istiyordu, kablo istiyordu. onlar da bizde yoktu. (bizim hiç dekoderimiz olmadı)

işte böyle dostlar. yavaş yavaş, çaktırmadan futbol zevkimizin çalınması...
    2 -1 ... minik mavi balina
  2. .
    kapitalizmin sebep olduğu kötü durumdur. ibneler.
    3 ... der meister
  3. .
    decoder olsa da la liga ve seria a izlenemiyor dedirten durum.uluslararası yayın anlaşmaları gereğince biss adı verilen şifreleme sistemiyle şifreliyorlar maçları*kanal 24 te bundesliga izlenebilir sadece tabi uydu alıcın varsa.
    1 ... mortred
  4. .
    parasız zevk olmaz sözünün doğruluğunu ispatlayan durum.
    ... biodaddy
  5. .
    kurt hoca aragones tarafından bizzat türk futbolunun gerileme devrinden çöküş devrine geçmesiyle bizi tarumar eden olaydır.
    1 ... katli vacip
  6. .
    milli maçlar esnasında havaya atılan kurşunların, bedavadan yaralanan kişilerin, balkona çıkmaya korkacak kadar çapraz ateş içinde olmanın yarattığı durumdur.
    1 ... codrex
  7. .
    artık yeter, gerçekten yeter.

desteklediğim takımın maçlarını hep internet üzerinden donuk donuk izlemek zorunda mı kalacağım ben? sırf bu kansızlar yüzünden hayattaki en büyük zevklerimden biri olan futbolu doya doya yaşayamayacak mıyım ben? inat yapıyorum, param ar ama yine de siz anası belli olmayanlara para kaptırmamaya devam edeceğim. internetten izleyeceğim, hem de donuk donuk. ama siz kapitalist düzen köpeklerinin eline kendi paramı vermeyeceğim.

o parayı, son çarem olan, şu namussuz telekoma yatıracağım ve oradan her türlü şeyi izleyeceğim. 10 dakika da bir link değiştirmem gereksin, fark etmez. hiç izlemeyeyim, farketmez. sizin elinize para uzatmayacağım ulan.

geberin.
    3 -1 ... benim amcamin cevresi genis