bugün

yurt dışında sıklıkla karşılaşılabilen durumdur.

--spoiler--
ozlemissinizdir hosta dönerini. gidersiniz durum kebap yazan dükkana. bilmezsiniz flemence. sorarsınız "ingilizce bilir misin?" diye cevap verir hayir. sorarsiniz "pekala turk musunuz?". türkçe cevap verir hayir degilim ama turkce konusabilirim. siparişi verirsiniz. devam eden konusma icerisinde ben kürtüm der. anlamak icin sorarsın "memlekete gidiyor musun?" der ki "hayir x küsür yıldır gitmiyorum". "türk kimliğin yok mu?" der "var". "türk kimliği taşıyorsan demek ki türksün". "şimdilik türk kimliği taşıyorum yakında kendi kimliğimizi alacağız ülkemizden" der. "neyse abi oldu mu benim sipariş?" dersin. "evet oldu buyur al" der. "dersin senin ülkende buna çok ihtiyacınız olacak vaz geçtim almıyorum" der ve dükkandan dükkandan çıkıp gidersin için sızlayarak. bilmez ki hemşehrisi zamanında cumhurbaşkanı olmuştu ve söylemez ki doğruyu yabancılara ben buraya aslında siyasi baskılardan değil kolay para kazanmak için "iki gün sonra kolum döner kesemeyecek ve malülen emekli olacagim" geldim diye.
--spoiler--
(bkz: türk kimliği)
(bkz: kürt kimliği)
(bkz: türkiye cumhuriyeti vatandaşlığı)
(bkz: türk)
(bkz: kürt)
(bkz: kafatası)
(bkz: tahammülsüzlük)
(bkz: dünya türk olsun)
(bkz: türklerin dünya bilimine katkısı)
(bkz: dil sürçmesi)
tarih kurtlerin kokeninin Turkmenistan koylarindan geldigini ispatladigina gore, bu gercegi kabul edemeyen kisilerdir.
makuldür. zira söz konusu kişinin kimliği turk değil, tc'ye vatandaşlık bağı ile bağlı kürttür. o kimlik turk kimliği değil, turkiye cumhuriyeti vatandaşlık kimliğidir.
bkz:(aranızda * türk kimligi olan var mı?)
sevindirici bir durum. şahsen yurt dışındaki kürt kökenli vatandaşlarımızın kürt olduklarını iyice belirtmesini, hatta 'türkiye den değil kürdistandan geldik varya biz hepimiz öz ve öz kürdüz' demesini canı gönülden diliyorum. çünkü özellikle de almanya da suratlarındaki damgalarla, mor, sarı, lacivert, pembe renklerdeki 10 kat etekleriyle, işledikleri namus cinayetleriyle ve aldıkları 4 karıyla türk kimliğin yeterince rezil etmekteler. almanyadaki türkler 'bunlar türk değil kürt' demekten bıktı, almanlar kürtleri 'ıyyy iğrenç türkler' diye damgalamaktan bukmadı. halbuki herbiri biz kürdüz deseler böyle bi sorun olmayacak. di mi güzel kardeşlerim, türk kırolarımız bize yetiyor sizde artık özünüze dönün sadece güzel durumlarda değil her durumda kürt olduğunu söyleyinde türkler de biraz rahatlasın.
kimlik derken bilinç ve yaşayış biçimi anlatılmak istenmişse bu eylem çok mantıksızdır ve büyük ihtimalle çıkar amaçlıdır. fakat kimlikle belirtilmek istenen nüfus cüzdanıysa, o zaman bunu kişinin nerde ne zaman nasıl söylediğine dikkat etmek gerekir.
ben kürtüm diyen bir kişi bu tümceyle sadece kürt olduğunu belirtebileceği gibi, konuşmanın gidişatına göre aynı tümce kişinin pkk destekçisi olduğu anlamının çıkmasına da sebep olabilir. örnek verme gereği duymuyorum.
sıradan muhabbetler sırasında bir çok defa karşılaştığım olaydır. hiç birinde de zerre yadırgamadım. beraber büyüdüğüm ve farklı kökene sahip birini nasıl yadırgayabilirim ki zaten? fakat iş artık rayından çıkmakta. kafatası milliyetçiliğine kadar gidiyor muhabbet görüldüğü gibi. herkesin birbirinden beklentileri farklı. ortak noktayı bulmakta aslında olay. tavizler verilmeli. kolay mı bunca zamandır can ciğer kuzu sarması takıl ondan sonra bir anda seni sevmiyorum siktir git demek bir arkadaşına. sadece bir olaydan bahsetmek istiyorum. çok hoşuma gitti gerçekten. azeri asıllı ama iran vatandaşı bir arkadaşım var okulda. bir gün ders esnasında hoca azeri misin diye sordu kendisine. o da iran azerisiyim dedi. iranlıyım ama azeri asıllıyım. kendisi hiç bir şey kaybetmedi. ölmedi bunu söyleyince azeri halkına da ihanet etmedi emin olun. gurur da yapmadı efem kendisi. sadece normal olanı söyledi. iran halkıda zaten bu samimiyetinden dolayı kendisini bağrına basmaktadır..