bugün

türk insanının bilinmeyen bir yönünü daha ortaya koyan önermedir. şimdi efenim, "la bi sittir git çay koy" diyenler olabilir. şimdi çayla mayla uğraşamayacağım için, direk açıklamaya başlıyorum. fazla uçmadan temel ihtiyaçlardan bahsedeceğim.

su kullanımı: zenginliğimizin en büyük ispatlarından biridir. ulan suyla ne alakası var diyeceksiniz. efenim her gün gazatelerde okuyup, televizyonda izliyoruz ki, su rezervlerimiz iki damla yağmura muhtaç. fakat hal böyleyken biz sıçtığımız boku bile o yepis yeni suyla imha ediyoruz. musluktan akan daha sağlıklı olmasına rağmen, onun yerine hazır su alıyoruz. Duş denen aletlen yıkanıyoruz ki, giden suyu biriktirsek, bir kişinin suyuyla tüm apartman yıkanır.

ısınma: el ovuşturma gibi ilkel yöntemler vardı benim küçüklüğümde, haftanın bir günü pazarları sobalı odanın içinde leğende yıkanılırdı. soba da gündüz değil akşam yakılırdı. peki şimdik ne yapıyoruz? Efendim kombi denen aleti sonuna kadar açıyoruz. açalım efenim üşümeyelim, maksadım bu değil... Aklıma gelen şu soruları ve bulduğum cevapları sizinlede paylaşmak istiyorum.
1- doğalgazı nerelerden alıyoruz. c: rusya,azerbeyca,iran vs
2- peki bu rusyasıymış, azerbaycanıymış nasıl ısınıyor? c: merkezi sistem
3- nasıl yani? c: şu şekil. efendim mahalleler var değil mi, bildiğimiz. işte bu mahallelerin ısıtma istasyonları mevcut. Ne oluyor? Tüm mahallenin ısınma ve sıcak su ihtiyacı bu merkezlerden karşılanıyor. Maaliyet düştü mü sana? Bir de bu borular yol altından geçtiğinden yolu da ısıtıyor mu sana. oh yağlı ballı börek.
asıl soru geliyor. biz de nasıl?
el cevap: bizde şöyle anam. herkesin kendisine ait kombisi var ve ayda 50 ytl vermek yerine 250 ytl vermeyi, ayrıca kombi ve bakım masraflarını göze alıyor.

bunun sonucunda da adamlar biriktirdikleri doğalgazı bizim gibin gerzeklere demiyelim de, parası kendisine çok gelenlere satıyorlar.

giyim : eskiden yama diye bir şey vardı. bizim çoraplarımız bile, 5 kere yamanmadan yenisi alınmazdı. şimdi bakıyorum da, bizim çorap değiştirme süremizden çok daha kısa sürede ayakkabı değiştiriliyor. bir de marka denen bir şey çıkarmışlar. bizim zamanımızda mekap vardı. şimdi converse ymiş, adidas mış...

barınma : en önemli sorunumuz. en çok gereksiz para harcadığımız deli gibi zengin olduğumuzun en büyük ispatı.
a-bu salon denen nane ney kardeşim? sen evin en kullanmayacağın bölümünü neden en büyük yaparsın da içine aldığın ateş pahası mobilyaları çürümeye terkedersin? Deli mi sevdi? Bir de öyle bir şey olur ki, misafirlerin de geldiğinde açmazsın. şimdi orası soğuk olur zart zurt dersi, kıyamazsın çünkü. sankim sakıp ağa gelecek bir gün de, hava atacaksınız. zaten adam görse, daha evvelinden gülmekten giderdi rahmetli.Bu eskiden beri böyleydi. Buna geçmiş yorumu yapmayacağım.
b-peki ya yazlık ne ayak? nedir lan bu yıl da en fazla 3 ay gittiğin (hatta parayı veren baba belki 1 hafta) eve bin milyon para harcıyosun. amacın ne? ver bana parayı, işleteyim. her yıl 5 yıldızlı otele göndermezsem şerefsizim.

ulaşım: ın a.q. sana bir şey olmasın. lafı gelmişken trafiğe küfür sallamadan olmaz. peki trafiğin en büyük nedeni ne? şimdi efenim otobüsler şöyle, minibüsler böyle diyeceksiniz ama, en büyük neden sadece şoförü olan arabalar. Ben trafikte sıkışıkken bakıyorum %50 bu şekil. düşür yarıya otomobil sayısını trafik neyin kalırsa şerefsiz bunlar...
kısa bilgi: en çok batan krediler oto kredileridir. her ne kadar "veriyolar bankalar krediyi" denirse de, alanın hiç mi kabahati yok? var, olmaz mı? hem de nasıl var. türk milleti zenginliğinden hesap yapmayı da unutmuş.
kısa bir hesap yapacağım gerçeği yansıtmaz. sadece düşünmeye teşvik etsin.

kazanç: 1000
artan: 300
ne yapıyor benim zenginim. ayda 300 ytl ye takside giriyor. metamatiksel olarak yanlış değil gibi. fakat olaya bir x sokayım anlamamaya başlayalım.
x = arabanın masrafları = benzin+kasko+vergi+masraf (arıza ve aşınma+ otopark, paralı yol,köprü vs)
nooldu cicim? ya boka sardı değil mi? bir de y sokayım mı ben buna? sokarım...
allah göstermesin, bir sağlık problemi oldu. yahut aileden biri hayatını kaybetti. -bu da başka konu başlığı bu kadar zengin türk halkının, asıl önem vermesi gereken konudaki cimriliği... sigorta- ne olacak bunların masrafı. güzel vatandaşım ayak yorgan denkleminde kaldı mı açıkta sana...

iletişim : ne kadar zenginiz değil mi? kamerasız cep telefonu olan var mı? kaçıncıyı kullanıyorsunuz şu anda? sonra bankalara kredi kartı sebebiyle kızar benim zenginim.

ya ya sayın yazarlar ne kadar zengin olduğumuzu gördünüz mü? bizi ab ye almamalarının sebebi bu. adamları da yeyip bitireceğimizden korkuyorlar...
petrol ve ürünlerinin bu derece pahalı oldugu halde yoldaki arac sayısına bakarak varılacak kanı.