1. 1.
  semayı "ülkeyi tanıtcaz! turizt gelcek" bokuna ayaklar altına alma durumu daha da kötüsü kaypaklaştırıp çürütülmesi örneği. türkiye nin kendini tanıtma uğruna her bokta kullandığı bu ritüellere yapılan büyük haksızlık ve hata.

  pek çok ecnebi bizleri deveye binen evin ortasında deli deli dönüp duran bıyıklı, fesli, ara sıra elindeki kalaşnikofu havaya kaldıran insanlar olarak bilir. üstelik bu sıkıntılar ecnebi memleketlere giden türk insanını da rencide eder.

  nedir lan bu sema gösterilerini yabancıların gözüne gözüne sokmak. hem ayrıca bu çabalar geri tepmiştir. türkiye nin hemen hemen her yerini görmüş biri olarak diyebilirim ki ilk deveyi Pamukkale de ikincisini de alanya da gördüm. Semazenlere veya Mevlevilik hakkında gerçekten bir şeyler bilen insan sayısı çok azdır. eee öyleyse bu saçma sapan durum niye! ülkeyi tanıta tanıta bitiremedik anasını satıyım. turist gelir yüzüne yüzüne boşalırsın! ah işte en güzel tanıtım bu var mı başkası!
  1 -2 ... tfcvbg
 2. 2.
  bu sene mevlana yili olarak gectiginden dunyanin bircok yerinde mesneviyi anlatmak, tanitmak adina sema gosterileri yapilmaktadir. turkiye islam devletidir gibi bir dusunce icin yapilmamistir. mesneviyi anlamak da zaten bir sema gosterisiyle olacak birsey degildir ama bu dusunceye insanlarin ilgisini cekmek adina guzel bir yontemdir.
  -2 ... fabala