bugün

türkiye'ye gelen her turistte benim gözlemlediğim durumdur. milliyeti, geldiği ülke falan fark etmiyor hepsi bağıra bağıra konuşuyor, lan biz milletin ülkesine gidince bize " ayı, kıro " falan demesinler diye efendi efendi davranıp, bağıra çağıra konuşmuyoruz. bu ibneler nerde görsem götlerini yırtarcasına bağırarak konuşuyorlar hele bir gülmeleri var gırtlaklarını sık orada kalsınlar dercesine. insan olun 2 dk...
Genelde hepsi bağırarak konuşuyorlar, ama özellikle de ruslar. bunlar toplu taşıma araçlarını kullanırken, bir grup halinde koltukları arkalı önlü dolduruyorlar. bas bas bağırarak sohbete başlıyorlar. ama mübalasız hiç ara vermeden. çenenizde mi yorulmuyor? kahkahalar havalarda uçuşuyor. sanki zannedersiniz ki ses radyodan geliyor. Rusça da çok güzel bir dil, o ayrı mesele.

kendi memleketlerinde olsa sanki öyle konuşabilecekler. o kadar da misafir perver bir milletiz ki, bir kişi de çıkıp müdahale etmiyor. ayrıca biz yurt dışında aynı durumda olsak utanır, gıkımızı çıkarmadan otururuz. bir de bize barbar türkler derler. bu mevzuda bile haksızlığa uğramaktayız.

ha bu ara da iran' lılar da böyle. bunların hepsi böyle yani. biz hariç. kendimden yola çıkarak biz hariç diyorum.
alman turistler.
genellikle ingiliz milletinin 2 birayla kafayı bulan genç tayfasında görülen, görgüsüzlüktür. Kendi ülkelerinde yapamadıkları türlü görgüsüzlükleri, burada adeta kusarak hayata geçirirler. Çünkü bilinçaltlarında buranın bir 3. dünya ülkesi ve onların çöplüğü olduğu fikri yatmaktadır. Bu zihniyetleri ve tiynetleriyle özellikle tatil beldelerindeki kamusal alanlarda bağırarak, hönkürerek terör estirmekte olanlarına karşı ayar vermekten çekinmeyiniz. "Bağırdıkları gibi susarlar".
turistlerle bağırarak konuşmakla hemen hemen aynı şey.
http://gibigibiyim.blogsp...09/05/turist-rahatlg.html
4 yıldır turizm sektöründe çalışan biri olarak her turistin bağırmadığını sölemek zorundayım. genellikle araplar, hintliler, israilliler bağırarak konuşurlar bunun dışında almanlar ise ancak kalabalık ortamlarda bi taraflarını yırtarlar.
kodumun ispanyollari bu grubun onde gidenleridir.
kendilerini bu ülkede üstün görmelerinden kaynaklanan durumdur.dili biliniyorsa döt etmek yerlice olur.
şu anda internet cafede yanımda oturan yabancı hanım kızımızın -artık sevdiceğiyle mi bilemeyeceğim- haykıra haykıra konuşması sonucunda benim bu başlığı harıl harıl arayıp bu durumu belirtmeme neden olan durumdur. yahu şu anda yanımdasın ama söyleyemiyorum yüzüne, sizin oralarda bu çok mu normal yoksa şekil mi yapıyorsun, nedir?

(bkz: ben bu yazıyı yanımdakine yazdım)
(bkz: abi kızıyorsan git söyle bence)
geçen Avrasya maratonuna gidiyorduk. otobüste arkamda duran ve ingilizce konuşan erkek turistler vardı ama deli gibi bağırarak konuşuyorlardı. kafamı çevirip sinirli sinirli baktım. sorry dedi. demek bilinçli olarak yapıyorlarmış.
Aslında turistler değil turistlere laf anlatmaya çalışan Türkler yapar onu ama o turistler bayadır Türkiyedeyse olabilir artıkdır.
burayı çöplük gibi bizleri de hayvan gibi gördükleri içindir. ama biz yapmayız bunu avrupada. yapamayız.
"be quite lan " diye bagırılmalı bazılarına. erkek olanlara tabi kadınlara bagırılmaz. ayıp.