1. 1.
  Bir tarihi gerçek:
  https://www.hurriyet.com....-simdi-neredeler-40178992
  ~~
  12 Eylül darbesi sonrası arananlar listesinde olan Fethullah Gülen, 6 yıl boyunca kaçmayı başardı. 1986'da polisin çevirdiği üç otomobilde yakalanan 14 kişi arasında o da vardı. O gün Gülen'i tanımadığını söyleyenler, FETÖ içinde hızla yükseldi. O gün kendisini "Abdullah" ve "Fethi" gibi isimlerle tanıtan Gülen ise terör örgütünün lideri oldu... işte 30 yıl önceki o esrarengiz yolculuğun hikayesi...
  Devlet kayıtlarına göre de dini bir örgütlenmenin lideri olarak görülen Fethullah Gülen 12 Eylül 1980’den askeri darbesinin ardından arananlar listesindeydi. 6 yıl sonra 12 Ocak 1986’da, Burdur ve Isparta polisi’nin çevirdiği üç otomobilde Fethullah Gülen ile birlikte 14 kişi gözaltına alındı. ikisi hariç hepsi Fethullah Gülen’i tanımadıklarını söyledi. O otomobillerde bulunanlar yıllar sonra cemaatin içinde söz sahibi oldu. Kariyer basamaklarını üçer beşer atlayarak çok önemli noktalara geldi. Bir bölümü daha sonra yurt dışına kaçtı.

  NEVZAT AYVACI’NIN EViNDE TOPLANDILAR
  12 Ocak 1986’da Fethullah Gülen Burdur’daydı. GATA’da Tabip Üsteğmen olarak çalışan Mustafa Sarsılmaz, 58. Topçu Er Eğitim Tugay Komutanlığı’nda 2 ay bedelli askerlik yapan Said-i Nursi’nin talebelerinden Mustafa Sungur’un oğlu Muhammed Nuri Sungur’u askeri birliğinden alarak çarşı iznine çıkarmıştı. Burdur sokaklarında Fethullah Gülen de onlara katıldı. Birlikte Antalya’ya gittiler.

  O tarihte toptan lastik ayakkabı ticareti ile uğraşan Nevzat Ayvacı’nın Antalya 30 Ağustos Caddesi’ndeki evinde toplandılar. 14 kişiydiler. Toplantı bitiminde Fethullah Gülen ve beraberindekiler üç otomobile bindi. Beşi Isparta üzerinden izmir’e, diğerleri ise Muhammed Nuri Sungur’u Burdur’daki birliğine bıraktıktan sonra izmir’e ardından istanbul’a geçecekti.

  KARDEŞiNiN KiMLiĞiYLE YAKALANDI

  Firari Fethullah Gülen’le ilgili ihbar üzerine Burdur ve Isparta polisi alarma geçti. 18.00 sıralarında plakaları belirlenmiş otomobiller Isparta ve Burdur girişinde durduruldu. Fethullah Gülen’in üzerinde kardeşi Seyfullah Gülen’e ait kimlik kartı çıktı. Ama polis onun kim olduğunu biliyordu.

  Hakan Serbest yönetimindeki 34 AEC 64 plakalı Murat 131 marka otomobilde Fethullah Gülen, Naci Tosun, Nuri Muhammed Sungur, Tabip Üsteğmen Mustafa Sarsılmaz vardı. Arkalarındaki 07 HY 811 plakalı Nevzat Ayvacı yönetimindeki Murat 131’de ise Behçet Akyar, Harun Tokak, Ahmet Kara bulunuyordu. Isparta girişinde durdurulan 34 AE 306 plakalı Mercedes’de Gürbüz Dönmez, Mustafa Başarı, Murat Kırımkan ve Barbaros Kocakurt vardı. Hepsi gözaltına alındı.

  11 KiŞi “TANIMIYORUZ” DEDi
  12 Ocak 1986’da Fethullah Gülen ve beraberindekiler isparta Emniyet Müdürlüğü’nde sorgulandı. Fethullah Gülen’in gözaltına alınması kısa sürede duyuldu. Cemaatin etkili isimleri devreye girdi. Haber dönemin Başbakanı Turgut Özal’a ve içişleri Bakanlığı yetkililerine kadar ulaştı. Isparta Emniyet Müdürlüğü’nün telefonları sabaha kadar susmadı.

  Nevzat Ayvacı ve Hakan Serbest, Fethullah Gülen’i tanıdığını söyledi. Geri kalan 11 kişi Fethullah Gülen’i tanımıyordu. Yıllar sonra, Gülen hareketinin en önemli şirketlerinden Kaynak Holding’in Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yapan Naci Tosun, Fethullah Gülen’in bulunduğu otomobile otostop yaparak bindiğini söyledi.

  ÖZAL SERBEST BIRAKTIRDI

  Şu sıralar yurt dışında bulunan cemaatin yazarlarından Faruk Mercan, Fethullah Gülen’in hayatını anlattığı kitabında Gülen ile birlikte yakalananlar arasında sadece Naci Tosun’un ismine yer verdi. Fethullah Gülen’in dönemin Başbakanı Turgut Özal’ın bizzat devreye girmesiyle serbest bırakıldığının altını çizdi.
  ~~
  Özet geçmek gerekirse Evren paşa fetullah hakkında yakalama kararı çıkartmış, fetullah 1986'da yakalanmış ancak özal'ın araya girmesiyle serbest kalmıştır.
  2 -1 ... kemalist teorisyen
 2. 2.
  keşke o gün bir polis onun kafasına sıksaydı.

  edit; moderatörler şu dislike atan şahsı tespit edin fetöcü o.
  3 -1 ... sivasli bey
 3. 3.
  Lafa gelince evren pala darbeci tü kaka.

  Özal, menderes peygamber.

  Siyaset böyle bir şey işte.

  Herkesin akı, karası kadar.
  ... yok herif
 4. 4.
  Türkiyede 1980lerde dincilerin cemaatlerin tarikatların baş destekçisi bu amerikancı dubadır; oy deposu olarak gördüğü için dincileri sağlam yemlerdi zira.
  Şaşılacak bir şey yok.
  3 ... sweetmandarine
 5. 5.
  bu tamamen iftira. bıraktıran bizzat kenan evrenin kendisi. zamanın istihbarat daire başkanı ismail hakkı pekinin beyanı var..

  --spoiler--
  kenan evren arayinca salindi

  pekin, didem aslan yıimaz'ın sunduğu türkiye'nin nabzı programında yaptığı konuşmada, "1980'de fetullah gülen gözaltına alındı. önce deniz kuvvetleri komutanı aradı serbest kalması için, bırakılmadı. kara kuvvetleri komutanı aradı, bırakılmadı. en son kenan evren aradı bırakıldı." ifadelerini kullandı.

  https://www.habervakti.co...est-birakildi-h74477.html
  --spoiler--
  -3 ... gazeloglu
 6. 6.
  durgut özal feci bir heriftir.. bugün türkiye'yi uçuruma sürükleyen politikaların hepsinin startını veren adam turgut özal'dır...

  turgut özal döneminde ekonomi anlayışı kökten değişti.. eskiden ekonomi demek fabrika demekti, traktör demekti, bir şeyler üretmek demekti.. ilk kez turgut özalla beraber borsacı dubaracı bul karayı al parayıcı bir ekonomik anlayış yükseldi ve kabul gördü.. artık mesele bir şeyler üretmek değil "köşeyi dönmek"ti.. "köşe dönme" lafı ilk kez özal döneminde edilmeye başladı...

  fetsi'nin yakalanmasıyla ilgili bir sürü hikaye dolanıyor ortada... bir tanesi şu:

  "....Mehmet Keçeciler, gazeteci Hale Gönültaş ile yaptığı nehir söyleşinin yer aldığı “Merkez Siyasetin Perde Arkası” isimli kitapta Gülen’in nasıl kurtarıldığını şöyle anlattı: “Darbe öncesinde Fethullah Gülen kayıplara karıştı. ANAP Teşkilat Başkanı’yım o dönemde. Fethullah Hoca arananlar arasında. Burdur Valisi ismail Günindi ANAP Genel Merkezi’ne geldi. Odamda Zaman gazetesinin imtiyaz sahibi Alaattin Kaya ile Fethullah Hoca’nın eğitim kurumlarının idarecisi Mevlüt Saygın var. Konuklarımı tanıştırdım.

  ismail ‘Ya Fethullah Gülen Hoca boşuna kaçıyor. Bizim adliye (Burdur) arıyor kendisini, aslında ifadesini alıp bırakacaklar’ dedi. Birkaç gün sonra tekrar Mevlüt Bey ve Alaattin Bey yanıma gelerek ‘Hoca Efendi’ye durumu anlattık. Kendileri ‘Turgut Özal garanti verirse teslim olurum, gider ifade veririm’ diyor dediler. Taleplerini Turgut Bey’e ilettim.

  ismail’i (Burdur Valisi) aradım ve ‘Sen git iyice savcıya sor. Hoca teslim olur ve içeri alınırsa hoş olmaz. Çünkü araya biz giriyoruz’ dedim. ismail, Burdur Savcısı ile konuşup beni aradı. ‘Sorun yok, tutuklamayacaklar, sadece ifadesini alıp bırakacaklar’ dedi. Sonra Mevlüt Bey ve Alaattin Bey’le Turgut Özal’ın yanına gittik. Özal da onlara, ‘Mehmet’in söylediği benim söylediğimdir’ dedi. Birkaç gün sonra da Fethullah Hoca izmir’de teslim oldu, ifadesini aldılar ve serbest kaldı.”.........."

  fetsiyi kurtaran adam turgut özal'dır.. zaten 12 eylül rejiminin hakkında tutuklama kararı çıkardığı fettoş'u evren'in serbest bıraktırması pek olası değildir...
  3 -1 ... arbutus unedo