bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  (bkz: rusya)'nın kurtuluşu için iki farklı reçete öneren iki büyük romancının bir çeşit hesaplaşmasıdır.. (bkz: dostoyevski) milli değerlere önem verirken ve çıkışı da kendi ülkesinde ararken (bkz: turgenyev) çıkışı batıda (bkz: ingiltere)de (bkz: fransa)'da aramıştır..
  3 ... rasko
 2. 2.
  turgenyev'in klasik eser olarak sadece babalar ve oğullar vardır; dostoyevski'nin suç ve ceza, budala, karamazov kardeşler, beyaz geceler, öteki, ev sahibesi gibi bir çok klasik eseri vardır.

  turgenyev, rahatına düşkün, iyimser, varlıklı bir adamdır; dostoyevski, kurtuluşu acı çekmekte görmüş, karamsar ve fakir bir yazardır.

  turgenyev dış etkenleri gözlemler, onlardan etkilenmemeye özen gösterir, kendini geri planda tutar; dostoyevski'nin anlattıkları birebir yaşamından kesitlerdir.

  turgenyev büyük bir romancıdır; dostoyevski ise çok çok büyük bir romancıdır. *
  1 -1 ... zinani
 3. 3.
  biri babalar ve ogullari ile anilir , digeri suc ve ceza ile. aradaki farki anlamak icin bu 2 kitabi iyi okumak gerekir.
  ... calemityceyn
 4. 4.
  babalar ve oğullar iyi romandır, etkileyicidir, keyifle okunur; suç ve ceza hayat değiştirir, tutar şöyle sirkeler, duvardan duvara vurur, tokat yiye yiye okursun. kendine geldiğinde hiç bir şey eskisi gibi değildir. sora bir daha hiç bir romandan bu verimi alamzsın. insanı okumaktan soğutur.
  4 -1 ... yuruyen celiski
 5. 5.
  hata, turgenyev'in babalar ve oğullar romanının karşısına sadece suç ve ceza romanını koymaktır. peki öyle olsun. peki sonrası. dostoyevski'nin yeraltından notlar'ı, cinler'i,budala'sı, karamazov kardeşler'i vardır babalar ve oğullar'ın karşısında duracak. yani dostoyevski'nin 5 tane meşhur romanından herhangi birini alarak turgenyev'in babalar ve oğullar romanının karşısına koyabilirsiniz. 5 romanın herhangi bir tanesi en az babalar ve oğullar romanı kadar iyidir. yani turgenyev iyidir, babalar ve oğullar çok iyidir ama turgenyev mi dostoyevski mi döver diye karşılaştırma yaparsanız afedersiniz ama dostoyevski siker siker çoğaltır turgenyev'i.
  2 ... sinan
 6. 6.
  edebi olarak dostoyevski gömlek gömlek üstündedir turgenyev'in illa bir rus yazarla kıyaslancaksa (bkz: tolstoy)
  1 -3 ... isra
 7. 7.
  iki mükemmel yazar, Dostoyevski'yi elbette turgenyevle karşılaştırmayacağım; dostoyevski bütün ölü yazarların ve ölecek yazarların üstadı. turgenyev'in babalar ve oğullar adlı eseri dönemini çok iyi yansıtıyor. Nihilizmin doruklarına çıkarıyor sizi ama kitabın sonunda bazarov'un, delice aşık olduğu kadına yaptığı itiraflar insanın ruhuna dokunuyor; zira turgenyev'e "neden kitabın sonunda Bazarov'u öldürdün?" diye sorduklarında, kendisi şöyle cevap veriyor: "Şayet bazarov'u ben öldürmeseydim o beni öldürecekti!"
  1 ... mariner
 8. 8.
  turgenyev aklı başında bir insandır, efendidir. dostoyevski elinde bmw anahatarı, marlboro, telefon cafeye oturup gevşek gevşek konuşan piçtir. turgenyev evlenilecek erkektir, dostoyevski "seni alim mi yavru" diyen meriç gibi bir şeydir. turgenyev efendiliği yüzünden hep kaybetmiştir. dostoyevski parayı bulunca piçliğin kitabını yazmıştır. tolstoy ise, ikisine de şöyle göz ucuyla bakıp siklemeyen ağır abidir. ne turgenyev'in efendiliğini ne de dostoyevski'nin piçliğini ipine kuşağına takmaz. o yüzden tolstoy diyorum.
  3 ... jetaim

alakalı başlıklar