1. 1.
  (bkz: rusya)'nın kurtuluşu için iki farklı reçete öneren iki büyük romancının bir çeşit hesaplaşmasıdır.. (bkz: dostoyevski) milli değerlere önem verirken ve çıkışı da kendi ülkesinde ararken (bkz: turgenyev) çıkışı batıda (bkz: ingiltere)de (bkz: fransa)'da aramıştır..
  4 ... rasko
 2. 2.
  biri babalar ve ogullari ile anilir , digeri suc ve ceza ile. aradaki farki anlamak icin bu 2 kitabi iyi okumak gerekir.
  ... calemityceyn
 3. 3.
  babalar ve oğullar iyi romandır, etkileyicidir, keyifle okunur; suç ve ceza hayat değiştirir, tutar şöyle sirkeler, duvardan duvara vurur, tokat yiye yiye okursun. kendine geldiğinde hiç bir şey eskisi gibi değildir. sora bir daha hiç bir romandan bu verimi alamzsın. insanı okumaktan soğutur.
  4 -1 ... yuruyen celiski
 4. 4.
  hata, turgenyev'in babalar ve oğullar romanının karşısına sadece suç ve ceza romanını koymaktır. peki öyle olsun. peki sonrası. dostoyevski'nin yeraltından notlar'ı, cinler'i,budala'sı, karamazov kardeşler'i vardır babalar ve oğullar'ın karşısında duracak. yani dostoyevski'nin 5 tane meşhur romanından herhangi birini alarak turgenyev'in babalar ve oğullar romanının karşısına koyabilirsiniz. 5 romanın herhangi bir tanesi en az babalar ve oğullar romanı kadar iyidir. yani turgenyev iyidir, babalar ve oğullar çok iyidir ama turgenyev mi dostoyevski mi döver diye karşılaştırma yaparsanız afedersiniz ama dostoyevski siker siker çoğaltır turgenyev'i.
  2 ... sinan
 5. 5.
  edebi olarak dostoyevski gömlek gömlek üstündedir turgenyev'in illa bir rus yazarla kıyaslancaksa (bkz: tolstoy)
  1 -3 ... isra
 6. 6.
  iki mükemmel yazar, Dostoyevski'yi elbette turgenyevle karşılaştırmayacağım; dostoyevski bütün ölü yazarların ve ölecek yazarların üstadı. turgenyev'in babalar ve oğullar adlı eseri dönemini çok iyi yansıtıyor. Nihilizmin doruklarına çıkarıyor sizi ama kitabın sonunda bazarov'un, delice aşık olduğu kadına yaptığı itiraflar insanın ruhuna dokunuyor; zira turgenyev'e "neden kitabın sonunda Bazarov'u öldürdün?" diye sorduklarında, kendisi şöyle cevap veriyor: "Şayet bazarov'u ben öldürmeseydim o beni öldürecekti!"
  1 ... mariner
 7. 7.
  Oysaki dostoyevski'nin beyaz geceler'i, turgenyev'in şu sözüyle başlar:
  "Yoksa o bir anlık da olsa senin gönlüne yakın olsun diye mi yaratıldı?"
  1 ... bordo siyah ruhlu hatun
 8. 8.
  ben dostoyevski alayım.
  ... alpertunna