bugün

modern Turkiye Cumhuriyetinin temel taslarini kavramamis insanlarin uydurdugu saygi gormuyor yalani...
fatih çarşamba semtine veya dramana gidildiğinde izlenebilecek durum.Bırakın saygıyı insanlara takunya fırlatılıyor.
(bkz: hurafe)
(bkz: yalan bunlar kardeşim)
(bkz: belgeniz varsa getirin tartışalım) *
antalya ve yavru vatanda saçları yolunup kel bırakılan kadınlardır. bir keresinde ben de yapıp çok zevk almıştım. hatta mersin civarında türban takmayan erkeklere bile recm uygulandığını gördüm.

bende göt büyük, dolayısı ile kaynak sıkıntım yok hacı.
1990 lı yıllarda batman'da şahit olduğum olaydır. başı açık olduğu için bazı aşırı dinci kesimlerin * bulunduğu mahalleden geçen kadının üstüne kezzap dökülmüştü. ama bu bir istisnaydı. ve herkes bilir ki istisnalar kaideyi bozmaz.
öncelikle şöyle bir bakınızlı bir giriş yapayım sonra konuya dahil olayım. (bkz: sözlüğü foruma çevirmek)

türbanlı bir kişinin saygı görmemesi türban takmasından dolayı değildir, türbanın bir siyasi simge olmasıdır. özellikle 90'lı yılların başında başlayan türban tartışmaları giderek toplumda bir kutuplaşmaya neden olmaktadır. türbanı savunan demokrasi savunucuları(!) demokrasiyi yok etmeye çabalamaktadırlar. kendi çarpıklıklarının ve siyasi ideolojilerinin peşinden gidenler ise bugün demokrasi savunculuğuna soyunmaktadırlar. en basit özgürlük kavramından yoksun bu kişiler, "özgürlük" nidaları arkasına saklanıp asıl amaçlarını gizlemektedirler. gerçek özgürlük bilincine sahip olanlar bilirlerki; kişilerin 2. sınıf insan olarak görüldükleri yerde ne özgürlük olur, ne de demokrasi. yıllardır özgürlük diye haykıranları dinsiz, allahsız ilan edip, öldürenler bugün pek bir özgürlük sevicisi olmuştur. türbanın siyasi bir simge olduğunu göremeyen pek sevgili özgürlükçüler ise bu demokrasi oyunun şakşakçılığını oynuyorlar.

kişiler giyinişlerine göre değerlendirilmezler, düşüncelerine göre değerlendirilirler. hareketleri ise düşüncelerinin yansımasıdır. buna göre değerlendirilirler. kimse diğerini başörtüsü taktığı için suçlamaz, fakat türban ise bir siyasal ideolojinin parçasıdır. ucube yök ise zamanında yaptığı hataların bedelini ödemekte ve bu demokrasi savunucularına(!) saygı kazandırmaktadır. halbuki toptan yapılan hatalar bu duruma getirmişdir bizleri. son olarak entryimi başka bir bakınızla bitiriyorum. (bkz: forum tadındaki entryler)
türbanlı olduğu için saygı görmeyen kadına göre saygıyı daha çok hakeden kadındır.
bu tutumun her yerde karşımıza çıktığını söyleyerek, genelleme yapmış oluruz ki bu da yanlış olur fakat belirtmek isterim; bu durum kesinlikle en rencide edici şekilleriyle çeşitli şehir, yöre ve semtlerde yaşanmaktadır.
yaşanabilecek bir talihsizliktir. sözgelimi şehirler arası bir yolculukta yanınıza bir bey oturtuverirler, biraz daha kibarlarsa öncesinde teklif ederler. bunu türbanlı bayana asla teklif bile etmezler. inatla reddeder ve o beyi yanınıza oturtmazsınız ama; mideniz de bulanır. işyerinde bir sunum yapılacaksa direk size söylenir, sizinle aynı daldaki türbanlı bayana bu teklif götürülmez bile. oysa bu sizin işinizin gereğidir. şüphesiz türbanlı bayanların da saygı görmediği yerler ve durumlar vardır. asıl mesele ülkemizde genel olarak kadının ve hatta insanın ne kadar saygı gördüğüdür. o da başka konu!
bu yaz trende karşılaştığım, kapalı bir kadının modern görünümlü bir kadına senin benimle konuşabilmen için önce temizlenmen gerek demesiyle vuku bulmuş olaydır.
oyle bır baslıkkı sankı başı acık kadın sayısı azınlık bu işler coktan aşılmış.