1. .
  Yargı sistemimizin öne attığı daha doğrusu uzağa gösterip önümüze bıraktığı, hatta ronaldinho misali sağa bakıp sola pas attığı durumdur. Ne mi demek istedim. Gidin okuyun anayasa mahkemesi kararını türbanın başkaları üzerinde baskı yaratıp eşitliğe aykırı olduğunu savunur. Yani nedir? Sen türban takınca benim özgürlüğüm kısıtlanır. Nasıl mı? Çok düşündüm ve ben bulamadım. Ama bazı şüphelerim var. Türban nedir? En basitinden başa bağlanan örtü... Çok zararlı... Çok. Yani nasıl bir saldırıdır anlatamam. Düşünsenize karanlıkta sokakta üç türbanlı geliyor karşıdan. Kalan vaktinizde platonik aşkınızı arayıp ititraf etmeye başlatın derim öyle böyle değil çok manyak bir örtü bu, öyle işte.
  2 -4 ... venividivici
 2. .
  (bkz: türbanın aslında mahalle baskısı olması)
  1 -1 ... zulfikardarbesi
 3. .
  zaten zorla kurulmuş olan sistemimizi gün geçtikçe artarak tehdit eden bir düşüncenin göstergesi olarak kullanıldığı ve benim geleceğimin ne kadar tehlike altında bulunduğunu gösterdiği için sadece kişisel özgürlük olmayan bezdir. burada sorun yasağın yaratan değil de sadece indikatör görevi gören türbana getirilmiş olması, yani tehditin değil sadece göstergesinin yasaklanmasıdır. bu nedenledir ki gerçekten inanan, dini üzerine örgütlenerek kendine çıkar sağlamayan ve kimseye zararı olmayan insanlar da bu yasanın varlığı nedeniyle istedikleri gibi başını örtemezler ki onların da çoğu bu yasağın oluşmasına ve devam etmesine sebep olan şerefsizlere değil de sadece bir huzur ortamı yaratarak bireylerin haklarını korumaya çalışan yasalara laf edecek kadar düşünmekten acizdirler fakat baskı bunu gerektirir ve işte bu yasalarda bireyler üzerinde bu yasanın oluşmasını engellemek için vardır. en basidinden ramazanda kampüste birisi yemeğini sınıfta yese karşılaştığı ve bazen duyabildiği rahatsız edici konuşmalar birer baskı unsurudur. farklı yerlerde bu baskı fiziki şiddete kadar uygulanmaktadır ki işte bu bireyin kişisel özgürlüğünün yokedilip ağzına sıçıldığı andır. şimdi bu olayların varlığı oradaki türban takmak isteyen kişilerin varlığıyla doğru orantılıysa eğer, orada burada insan hakları, kişisel özgürlük diye bağırmanın ardında ya başka niyetler vardır yada kişinin ehliyeti yerinde değildir. yasa kesinlikle yanlış değildir fakat tehditin kaynağını engelleyecek diğer yasaların ve ülke yönetiminin eksikliğinden tek başına amacına ulaşmakta yetersizdir. ben kimseyi türban taktığı için döven birisini görmedim fakat takmak zorunda bırakılan ve takmazsa çeşitli tacizlere uğrayan ve hatta tecavüz edip bunda haklı olduğunu düşünen bir çok insan okudum gazetelerde. ortada gerçek bir saldırı vardır ve tehdit belirginleştiği zaman gerçekleşecek olan birşey varsa buna sadece nefsi müdafa denilebilir ki ülkemizdeki darbeler de bunun bir örneğidir, antidemokratik değil de yasalarındaki açıkalr nedeniyle kendi kendini tüketen anayasamız üzerinden gerçekleştirilen antidemokratik hareketin engellenmesini sağladıktan sonra yönetimi tekrar halkın eline bırakan demokratik hareket. o kaosun yolaçtığı bireysel zararların sorumlusu ise darbeyi yapanlar değil, yapılmasına sebep olanlardır.
  2 -1 ... tenpura
 4. .
  turban çok şey bişeydir aslında, laiklik gibi. laikligin ne oldugunu turbandan anlarsın son dönemde. bakarsın kişinin kalıbına adam sanırsın, turban konusu açılınca o koca adamın ne kadar da zavallı bir azınlık oldugunu anlarsın. adam rektördür der ki, türkler islamı secmekle yanlış yapmıştır, kimse bi şey demez adama, turban konusu açılınca adamın kiligi yayınlanır bir gazetede, bakarsın, ismi emin dir ama, din hanesinde hrıstıyan yazıyordur.birisi de atatürk ten bahsetmiş, kişi atatürkcüdür mesela, konu türbana gelince, atatürk ün ardına sıgınır, atatürk buna hak vermişte, bilmem ne, atatürk devrim kanunlarında kadın kıyafetine bir müdahalede bulunmuşmu dersen, bilmez, o okumas miting de andıçlandıgı ile bilgilidir, liderini terör sucundan içeri atarlar, hani daha önce kahrolsun şeriat diye yürüdügün rahmetli mumcunun cenazesinde hatırladın mı, hah işter o rahmetli mumcunun davasını bu adamın davasına eklicekler son gelen bilgiler ısıgında, rahmetli mumcunun hanımı bil bu işin üzerine gitmez çünkü chp milletvekilidir, turban sen yüce bi şey olmalısın ama degilsin sen sadece bir başörtüsün, takıldıgın baştan kıymet alırsın, sıradan bir kuması boyarsın kırmızıya, üzerine beyaz başka bir kumastan ayyıldız dikersin, olur sana al bayrak, bizde ugrunda çekinmeden ölürüz, tıpkı dedem, sütcü imamın, fransıza sıktıgı gibi, bende o ayyıldızlı albayrak ugruna canımı veririm.

  turban turnusol kagıdıdır en çok, kişi demokrat mı, yoksa statükocu mu?
  1 -1 ... beklediginiz lider benim