bugün

Türbanın dili vardır...

Bir insanın eşinin türbanlı (başörtüsü demiyorum) olması elbette onun kimliğinin bir parçasıdır.

Başbakan ve adamlarının "Eşinin türbanına göre muamele edilemez" tezi doğru değil.

Diyelim ki liberal ya da sosyal demokrat partililerin tümünün eşinin başının açık olması, tüm AKP'li bakan, başbakan, milletvekili ve bürokratların eşlerinin "türbanlı" olması rastlantı mı?

Elbette değil.

Kapalı eş, bir karakteri anlatır bize.

Tutucu, dinci, Arap kültürünü ve yaşam biçimini seçmiş kimsedir karşımızdaki.

Cumhuriyetin devrim yasalarını sevmez.

Kadın, onun için ikinci sınıf insandır ve kadının özgürlüğü elbette sınırlıdır.

Erkek erkeğe sohbetlere bayılır.

Kadınının konuşmasından hoşlanmaz.

Onun erkeklerin olduğu bir ortamda bulunmasından rahatsız olur, ona harem ister.

"Türbanlı eş" bir kimliktir.

Şeriat hükümleri içinden bir tek türban emrini beğenip uyguladığını, öbür şeriat hükümlerini beğenmediğini herhalde söyleyemezsiniz.

Belli etse de, etmese de...

Şeriatçıdır.

Ruhunda kıyametler kopmaktadır ve ilk fırsatta şeriatın uygulanmayan hükümlerini uygulamayı umar.

Medeniyeti fazla sevmez.

Pantolonunun altında uzun paçalı don vardır.

Geceleri külah takar.

Bunlar bizleri hiç de ilgilendirmese bile, turizme için için kızar, biyoloji derslerindeki "evrim teorisini" uygun bulmaz. Çocuklara kadının erkeğin alt kaburga kemiğinden yaratıldığının öğretilmesini ister.

Batı uygarlığına ulaşmak istiyormuş gibi yapar, ama ortaçağ geleneklerine koşar. Laik cumhuriyetin koltuğuna oturur, ama laik cumhuriyetin aydınlık yüzünü reddeder.

ikiyüzlüdür.

Bir insanın eşinin "türbanlı" olması, onun kimliğidir.

Bir anlayışı, bir bakışı, bir tavrı anlatır bize.

Türbanın dili vardır.

Siz anlamak isteseniz de, istemeseniz de...

Kaynak: Bekir Coşkun (21 Mart 2006)
dili yoktur aslinda turban deyince aklima kocasinin arkasinda utangac bakislarla basini egerek yuruyen kadinlar geliyor. arap kulturunun kadinlara olan bir dayatmasi ..bu erkekler icin olsa bir allahin kulu turban takmazdi ayni nasil herkes icki iciyor aynen ole.. ama bu tur kurallar kadinlara olunca kimse ses cikarmiyor neden cunku arap kulturu.
1996 yılı refah partısı kongresı ve kursude necmettın erbakan ve soylemı:'turban bızım unıformamızdır' ıste budur turbanın dılı.
dili vardır türbanın, ve neyi anlattığı çok önemlidir. konuştuğu dilin içeriği dindir, siyaset değil.türban sadece dini temsil eder, siyasi bir akımı değil.
türbanın* konuşturularak çarptırılmak istenmesidir. türban konuşuyordur üniversite kapılarında. onun, bunun gibi sınava girip üniversiteyi kazanmış başı kapalı kişinin; kapıda başını açarak okula girmesi demokratik, laik, sosyal hukuk devletine zarar vermeyecek duruma gelmesi sonucu hadi yine iyisiniz diyordur, bülbül gibi şakıyordur. ha bunun yanında mini eteğin de dili vardır.

alıntı: elmalılı hamdi yazır

Nur 31. ayet
Mü'min kadınlara da söyle, gözlerini sakınsınlar, ırzlarını korusunlar: görünmesi zaruri olanların dışında zinetlerini açmasınlar ve başörtülerini yakalarının üzerine vursunlar; zinetlerini, kocalarından veya babalarından yahut kayın babalarından yahut oğullarından yahut üvey oğullarından yahut kardeşlerinden yahut kardeş oğullarından yahut kız kardeş oğullarından yahut kendi kadınlarından yahut sahibi bulundukları cariyelerden veya uyuntu (şehvetten yoksun) erkek hizmetçilerden veya henüz kadınların şehvet uyarıcı taraflarından habersiz çocuklardan başkasına göstermesinler; gizledikleri zinetleri bilinsin diye ayaklarını da vurmasınlar. Ey mü'minler, hepiniz Allah'a tevbe edin ki, mutluluğu bulabilesiniz.
dili varsa salyası da vardır .
türban ile başörtüsünü hala ayıramayan zihniyetlerin anlayamayacağı yazı.
dogru bir tesbittir.
turba'nin dili, turba halkinin konustugu dildir; ama resmi yazisma dili yine ingilizcedir orasi ayri. *

edit: senin* hatrina toprak kazanip turba diye bir devlet kuracagim..
+usta napıyorsun, yoksa bana da mı sipariş verdiler? sıra bana da mı geldi?
-evet yavrucum, necip tayyar beyin zevcesi senden bir türban siparişi verdi. bak yavrucum, bugünden itibaren hayatında köklü değişiklikler olacak. herşeyden önce sen artık bir kumaş parçası değilsin.
+nasıl yani usta. benim kuzenden bir başörtüsü yapmıştın, onu tozbezi olarak bile kullanıyor evin hanımı. ben şimdi mesela bir bez niyetine kullanılamayacak mıyım?
-hayırr!!! öyle değill!! sen artık necip tayyar beyi ve amine hanımın sembolü olacaksın, 7/24 başından ayrılmayacaksın. amine hanımla birlikte olacak, gerekirse çankaya'ya çıkacaksın. senin kuzen yapabiliyor mu bunları?
+haklısın usta, yapamıyor. o zaten saçların ucunu da gösteriyor. ben göstermicem değil mi?
-hayır, asla göstermeyeceksin. sen artık dini bir simgesin, bir kimliksin. öyle eskisi gibi yatmayacaksın burada. artık bir tavın, bir duruşun var.
-sen erkeksin, çek o ellerini üzerimden pis namahrem, bana uzanan eller kırılsın
+afferim kapıyorsun işi.
sevgili bekir coşkun'un mükemmel yazısı. tabi başka organlarıyla anlama sevdalısı arkadaşlar da var ama olsun biz anladık onu. neymiş türban inanmak demekmiş. türban takmayanlar kafir mi? onlar allah'a inanmıyor mu? asıl sen onlara bunu diyerek islama hakaret ediyorsun. biz * hanımların başını kapatmasına ses çıkarmayız çıkaranın da karşısındayız ancak bu türbanı bir siyasi simge haline getiren, onu kullanarak rant sağlayanların karşısındayız. evet türban yasak. çünkü artık türban sadece başı örtmek için kullanılmıyor.

laiklere dinsiz diyenlere soruyorum, bu ülke yıllardır laikliği benimsemiş durumda. peki neden türban sorunu sonradan ortaya çıktı? neden diğer hükümetler zamanında camilerde basbas bağıranlar şimdi sustu? neden üniversite önünde oturma eylemi yapanlar yok? şimdiki hükümet çözdü mü herşeyi? işte bu örnekler bozuk zihniyetlerin türbanı siyasi amaçları için kullandıklarının göstergesidir sanırım.
(bkz: dili olsa da konussa)*
türbanın dili olmasa newsweek ya da times gibi bi dergi şu an hatırlamıyorum türbanı kapak yapıp "bayraktan sonra dünyanın en çok konuşulan bez parçası" diye başlık atmazdı. türbanın dili olmasa bu kadar mesele yapılmaz sorun haline getirilmezdi. dili olduğunu bilenler de illa da türban diye bu kadar inat etmezlerdi. neyin ne olduğunun herkes farkında. ama niyetler farklı...
(bkz: muazzez ilmiye çığ).
türbanın dili; ben sadece inanarak takanla bi bütünüm, sen boşuna konuşma senı takan yok.
Cumhuriyetin devrim yasalarını sevmez.
Kadın, onun için ikinci sınıf insandır ve kadının özgürlüğü elbette sınırlıdır.
Erkek erkeğe sohbetlere bayılır.
Kadınının konuşmasından hoşlanmaz.
Onun erkeklerin olduğu bir ortamda bulunmasından rahatsız olur, ona harem ister...

bekir coşkuna sormak lazım sen nerden biliyosun bunları, nekadar da zekisin, hemen de çözmüşsün olayı...
özellikle yazdığı şu beş cümle onun nekadar bilgisiz, at gözlüklü olduğunu gösteriyor zaten..
(bkz: ağzı var dili yok)
ayrıca #1837742 nolu entrynin konu başlığında detaylandırılmış başlıktır.