1. 1.
  Turancılık, dünya üzerindeki tüm Türkleri tek millet olarak kabul edip tek bayrak altında birleştirme ve eski türk kültürüne göre hakanlık ve kağanlık kurma ülküsüdür. Irka ve kan bağlarına dayalı bir ülküdür. en çok bilinen turancılar;
  enver paşa
  nihal atsız
  ebulfeyz elçibey
  14 -2 ... yuhako
 2. 2.
  keşke gerçekleşse diyebileceğim güzel;fakat uygulamaya çalışanların yetersizlikleri sebebiyle gerçekleşmemiş ülkü...dış güçler de korkudan buna izin vermemişlerdir,vermeyeceklerdir de!türk devletlerinin iradelerinin belirleyeceği birleşmedir.
  9 -5 ... disco inferno
 3. 3.
  (bkz: ütopya)
  3 -16 ... baudelaire
 4. 4.
  evet kağanlık komiktir bu devirde ama bu hayal lüzumsuz değildir ..
  türk devletlerinin tek çatı altında toplanması hem onları çok daha güçlü hem de dış mihraklardan bağımsız kılacaktır..
  bu devletler arasında en söze sahip olanı türkiye iken halledilirse bizim içinde daha mantıklı olur ama şiddetle büyüyen bir kazakistan ortadayken bu hakkımızı yakında kaybedeceğiz gibi geliyor ..
  5 -1 ... postsinaptik golge
 5. 5.
  ziya gökalp'in öncüsü olduğu akım...
  5 ... probus
 6. 6.
  turancilik zamaninda turk kulturunu tek bir devlet altinda toplamak idi. fakat gunumuz turancilarina gore turancilik postmodern bir devre girdi ve artik turancilik turk kultur ve medeniyetlerinden olusan ulkeler aralarinda sosyo ekonomik kulturel anlasmalar olmasidir. yani gunumuz avrupa birliginin turk medeniyetlerinde olan karsiligi yeni turancilik akimidir. bunun temellerine ise baku ceyhan boru hatti ile baslanmak istemistir fakat * dis guclerin ooop sen nereye gidiyorsun burasi dingonun ahirimi demesi ile bu is son bulmustur.umariz ki ilerde bu ve bunun gibi seyler olur.
  3 -1 ... spiritualized
 7. 7.
  http://www.milliyet.com/2005/04/09/yazar/dundar.html
  1 -2 ... vernon sullivan
 8. 8.
  bu ülküyü güdenlerin yanılgıları, uluslaşma sürecine gireli şurada seksen, doksan yıl olan türkiye türklerini, asya'daki birtakım etnik topluluklarla özdeş saymalarında toplanır. batı'da etnik kaynak ve dil ailesi bakımından birbirlerine yakın olan uluslar, hiç de böylesi bir aynileştirmeye kalkmamışlardır. neden? en azından bir işe yaramaz da ondan. bilimsellikle ise en ufak bir ilintisi yoktur öyle bir savın. nerden geldikse geldik, bunu bir kez söyler geçersin, o kadar.

  "milletimizin binlerce yıllık şanlı tarihi" dedikleri şeyi anlamaya olanak yoktur, ulusal tarihimizin gerçekte cumhuriyetle başladığını söylemek zorundayız. bunda üzülecek bir yan yoktur, bütün ulusların tarihi yenidir.

  osmanlı okullarında "türklerin tarihi" ile ilgili hiçbir ders okutulmamıştır, bunun yerine "peygamberler tarihi" öğretilmiştir. türkçülüğün başlangıcı son dönemlere düşer. geri gidildikçe konu büsbütün çapraşık bir durum almaktadır. ulus bilincini ne anadolu beyliklerinde, ne de asyadaki etnik topluluklarda bulmak olanağı vardır, gerçekte olamazdı da. çünkü ulusal toplum yeni bir olgudur.

  atatürk tarih bilincini toprağın geçmişinden çıkarma yolunu tutmuştu. anadolu tarihini kendi tarihimiz olarak benimseme anlayışının kökeni buradadır. hitit uygarlığını ortaya çıkarmak için yapılan kazılar sırasında bir üniversite hocası*, okuldaki öğrencilerine "bu bücür heriflerin torunları olmaktan hiç de hoşlanmıyorum" dermiş. oysa ille "torunu" olmak gerekli değildir geçmişin bir toplumu ile ilinti kurmak için, uygarlığın sürekliliğini bulmaktır önemli olan.
  1 -2 ... vernon sullivan
 9. 9.
  Bizim için en kutlu hedef Turancılıktır. Eskiden nasıl bir idiysek yine birleşeceğiz diye kendisini bir ülküye adamaktan daha kutlu ne olabilir? Bütün Türkleri birleştirmek hakkımız ve görevimizdir. Bizden zorla koparılanı geri almak adaleti yerine getirmektir. Turancılık bir büyüklük düşüncesidir. Büyüklük düşüncesi asil bir düşüncedir.

  Hüseyin Nihâl Atsız
  11 -5 ... deli
 10. 10.
  (bkz: ergenekon dan çıkamadan ab ye girmek)
  2 -3 ... kurremkarmerruk