1. 1.
  bu sabah bizzat kendimin de bir entry girmek suretiyle konuyu yeniden hatırlamama sebep olan, bu dünyada görülmüş en enterasan olay.

  şu ana kadar yüz açıklama üretilmiştir, bazıları çok saçmadır, ancak hiçbirisi bu patlamayı tam olarak açıklayamamıştır.

  denilen o dur ki, bu dünyanın gördüğü; dinozorların ölmesine sebep olan meksika körfezine düşen meteordan sonra, tunguska patlaması, bu dünya üzerinde görülmüş ikinci büyük patlamadır !!

  marmara bölgesi büyüklüğündeki bir bölgeyi çok büyük bir basınç ve ısı etkisi altında bırakmış,1000 derecenin üzerinde bir sıcaklık oluşturmuş, kayaların camlaşmasına, toprağın bir çeşit yanmayla mor,yeşil zümrüt rengi gibi bir hal almasına sebep olmuştur...

  --------- ---------------- -----------

  30 haziran 1908 sabahı saat sabah 7´yi 10 geçe dünya üzerindeki bütün sismografi istasyonları bütün dünyayı etkileyen büyük bir sarsıntıyı kaydetmeye başlarlar...olayın bitmesi 15 dakika sürer !! tokyo´daki iğneler yarım saat, londra ve berlin´deki iğneler 17-18 sakika boyunca çok garip şeyler kaydederler.

  olayın kaynağını "sibirya" olarak betimlerler.

  ancak rusya´da o zaman çok büyükpolitik çekişmeler, iç isyanlar vuku bulmaktadır, konu incelenemez.

  ----

  ilk ciddi araştırmayı rus bilimadamı leonid kulik, 1. dünya savaşından sonra yapmaya başlar. bölgeye gittiğinde orada 20 yıl önce tarihin hiçbir zaman görmediği düzeyde 30 bin kilometrekareyi etkisi altina alan büyük bir patlamanın izleriyle karşılaşır, dehşete düşer !!

  o zamanın uçakları ve fotoğraf makineleriyle havadan ve yerden çok akribik bir biçimde fotoğraflar çekmeye başlar. kulik´in çektiği bu fotoğraflar bugün bile konuyu inceleyecek biliminsanları için -olayın üzerinden sadece 20 yıl geçtikten sonra çekildikleri için- altın değerindedirler.

  araştırmalarını yoğunlaştırır, patlama merkezini bulmaya çalışmaktadır, bir diil iki epicenter- patlama merkezi- bulur, bu iki merkez birbirlerinden 200 km uzaktırlar, ve merkezlerden itibaren bir çember şeklinde ağaclar dallarından soyulmuş, kürdanlar gibidirler, koca koca 15-20 metrelik ağaçlar...hatta bazıları kökleriyle birlikte topraktan sökülüp yüzlerce metre uzaklığa savrulmuşlardır !!

  ----

  kulik ve bugüne kadar ki bütün bilimadamları, bunu yapsa yapsa bir meteorid´in yapabileceğini düşünmektedirler. yüzlerce bilimadamı bunun için, 1920´li yıllardan itibaren topraktan numuneler almış, ancak meteorid´lerde görülen cinsten kaya olgularına- dünyaya ait olmayan herhangi bir şeye kesinlikle rastlanmamıştır.

  zaten bir krater de yoktur.

  yalnız epicenter´lerin birinde bugün çok kalın kalın çimlerin bittiği, 3-4 futbol sahası büyüklüğünde yuvarlak bir alan mevcuttur- bu alan basık diildir, sanki bir kütlenin diil de bir "ışının" etkisidir bu.

  toprak, aşırı yüksek dozda bir ısınmayla eriyip "lavlaşmaya" başladıktan, sonra da gene soğuduktan sonra çok verimli olur, patlamadan sonra bölgede inanılmaz bir tropik orman oluşmuştur, üstelik sibirya´da.

  kulik, ısıdan dolayı toprağın büyük bir kısmının "bal"kıvamında eridiğini ve bölgedeki ölmeyip de canlı kalanların, aşırı sıcaklıktan dolayı güneye göç etmek zorunda kaldıklarını - o oraya gittiğinde görgü tanıkları halen daha hayattaydılar- not etmiştir !!....

  patlama bölgesinde çok vahşi bir vegatation oluşmuş olması, patlamanın menşeinin radyoaktif olmadığına delil olmaktadır.

  -----

  bir de, hiçbir zaman açıklanamayan, bilimadamlarının anlamsızca kafa sallamaktan başka birşey yapamadıkları bir başka fenomen de, patlamadan sonra, 3 gün boyunca kuzey yarımkürenin üst kısımlarında "gece" olmamasıdır !!

  2 temmuz 1908´deki berlin´de çıkan "berliner zeitung" gece saat 12´de hiçbir ışık kaynağına gerek olmadan, sokakta gazete okunabildiğini yazmıştır, mesela !! aynı şeyi londra gazeteleri de not etmişlerdir.

  bu "şeyin"güneş ışığını gece olan yerlere ileten, ne olduğu hiçbir zaman bilinmeyen, havadaki bir molekülün sağladığı şeklinde bir fikir vardır, ama bunu tam olarak neyin yaptığı, kesinlikle çözülememiştir.

  3günlük aydınlıktan sonra, herşey gene normale dönmüştür. ama berlin´de tarihe not düşülen bu fenomen, sadece patlamadan sonraki 3 gece sürmüş, bir daha da böyle birşey kayda geçmemiştir.

  ---

  bu ilk araştırmaları yapan konunun yarı tanrısı olarak görülen leonid kulik, 2.dünya savaşında stalin tarafından askere alınmış, nazilere esir düşmüştür, ve ondan sonraki akibeti bilinmemektedir.

  ---

  tunguska, menşei bilinmeyen, dünyanın henüz atomik patlamayı bilmediği zamanda gerçekleşmiştir. bu patlamanın menşei, ve enerjisi konusunda, hele camlaşma , ya da toprağın erimesi olayını, atom bombası da yapamaz, böyle birşey için, aynı enerjinin belirli bir süre aynı yere tatbik edilmesi gerekir, hiçbir şekilde çözümlenememiş bir fenomen olarak orada öylece durmaktadır.  tunguska patlaması 30 haziran 1908
  1 ... paganviodio