bugün

bakın vasıfsız oldugu için degil, egitim seviyesi uygun olmadıgı için degil tamamen memleketinden dolayı işe alınmayan gençtir.

bizim çalıştıgım yerin hemen karşısında bir işyeri var. oradaki elemanlarla yeni yeni samimiyet kurmaya başlamıştık. bugün ögle arası karşılaştık iş yerinin yetkilisimiymiş neymiş onunla. bana eleman olarak çalışacak tanıdık birisinin olup olmadıgını sordu. bende buralarda yeni oldugumu ama denk gelirse haber verecegimi söyledim. muhabbet koyulaşmaya başlamıştı ki bu denyo aslında eleman çok var ama insanlık hali herkesi işe alamıyorsun demeye başladı. mesela dün birisi geldi herşeyi uygun çalışkan bir tip. ama onu işe almadım mesela.ben neden almadın abi? hayırdır dedim. ya sorma aslında çocugu gözüm tutu ama tuncelili oldugunu söyleyince almadım. nasıl yani, tuncelili olunca ne oluyorki dedim. ya onlar biraz.. neysa ya boşver. sen böyle bir eleman denk gelirse haber verirsin dedi ve gitti.

tuncelili olunca, alevi oluyor degilmi dedim kendimce.ulan ondan sonrada biz biriz, biz kardeşiz ayakları yapılıyor. ulan sokak şimdiden bölünmeye başlamış bile. ben gurbetteyim ailemden uzakta, şuan o gencin neler hisettigini anlaya biliyorum. ötekileştirenler tarafından ötekileştirilmişti ve yapacak birşeyi yoktu.

skik herif! işte iş olsa bali. hani şu hergün eleman degişen işler olurya ondan. askeri ücret bile vermeyecekti, sigorta zaten yoktu. sanki bana büyük bir şirkete eleman alıyor.

(bkz: ötekileşiyoruz ey halkım)
var olmayan kişidir. zira memleketin tüm köşe başları malum kadrolaşma ile tutulmuş vaziyettedir. tunceliler bu konuda sivaslılar ile yarışmakta ama açık ara önde gitmektedir. o gence tavsiyem, adalet bakanlığında odacı bir hemşerisini bulmasıdır. o bile yeter, eğer o olmazsa ptt, ziraat gibi devlet kurumlarında herhangi bir tunceliliyi bulmaktır. sırtı ahirete kadar yere gelmez. ama ahirette ne olur onu bilemem.
yerinde yapılmış bir tercihtir. tunceli denince askerlerimizin yüzüne tüküren görüntüleri hemen aklımıza gelmektedir. tunceli denince kışın 600 nüfuslu köyde yazın sadece yaşlı ve çocukların kaldığı aklımıza geliyor. tunceli denince geçit vermeyen uçurumlarla dolu keskin kayalıklarda oluşmuş dağlarda yatan teröristleri aklımıza geliyor. sonuda ise kapımıza iş diye geldiklerinde müdürlük koltuğuna oturtacağımızı sanmaları.... harbi israilin kandırdığı en af aişretler topluluğu kürtler.
işe alacak olan arkadaşın nereli oldugunu çok merak ettigim durum.
travma yaşamış bir patron tarafından dışlanmış gençtir. tarvmanın sebepleri araştırılmalıdır. bu memleket böyle gitmez.
bu gibi tipler sonrada aynı Allah'ın kuluyuz aynı yolun yolcusuyuz derler tabi yersen!
(bkz: neler dönmüş serhat ya)

hikaye yazmak iki dakika inanmak beleş.

aleviyim ve çalışıyorum.
hiç hemşeri ayağı yada torpilde görmedim.

ama bir itirafta bulunmak gerekirse ırak'ta şantiyede işçi eksikliği dolayısıyla bölgeden eleman takviyesi yapılacaktı. 30 eleman isteniyordu.bulunan elemanların hepsi peşmergeydi. biz 10 tane türkmen aldık. 1 kişiye 3 kişi aidatı verdik.

edit: peşmergenin bulunduğu bütün şantiyelerde sorun çıktı hacı.
türkmenler hem çalışkandır, hem dürüstür, hemde kardeşimdir. torpil mi? tabi ki var.
i.... şehrinin b.... belediyesine işçi alınacakken alevi olup olmadığının sorulması ve sadece alevilerin alınması kadar enterasandır. allah tüm ayrımcıların belasını versin.