1. 1.
  tek hücreli yaşam formu olarak bilinen bölücü zihniyettir.
  36 -47 ... prinz eugen
 2. 2.
  bir diğer için ;
  (bkz: istanbul)
  (bkz: konstantinopolis)
  13 -9 ... successor
 3. 3.
  dersim isyanını 70 bini aşkın insanı katlederek bastıran zihniyetten daha masumdur. ötüken bayırlarından yuvarlananlara sormak gerek, dersim'e dair ne biliyorsunuz? ilk türk kadın pilotumuz(!) sabiha gökçen'in yağdırdığı bombalarla yaşamını yitiren çocuklardan söz edelim, muhsin batur'un utancından dersim'e dair konuşmak istememesinden söz edelim sıkıyorsa. akabinde ve detayında hüviyetinde tunceli yazanların karşılaştığı sorunları konuşalım, ondan sonra bölücü sıfatını münasip hedeflere yöneltelim. ve gidip soralım ihtiyar dersimlilere, isyan günlerini nasıl anımsıyorlar, diye. belleklerden bu acıları silebilirseniz unutmayı öğütleyin!

  istanbul-konstantinopolis örneğini de çağrışıma bağışlayalım. cumhuriyet kurulduğunda istanbul uzun zamandır istanbul'du yine, herkes ve istanbullular için.

  yine aynı terane, devletle yurt-ülke kavramlarını birbirinden ayırdedemeyenlerden de bu beklenir zaten. kafayı kuma gömüp kıçını havaya dikenler demokratikleşmeyi yiyecekleri tekme için cezbediyorlar.
  51 -43 ... zibende
 4. 4.
  seçme hakkını kullanan zihniyettir. isteyen istediğini diyebilir. bununla birlikte tuncelinin 2000 nüfus sayımına göre nüfusu 93.548 kişidir. bazen demagoji yaparken abartmak, insanı komik duruma düşürür...
  12 -11 ... karga
 5. 5.
  ben bir türkolog adayı olarak diyebilirim ki:

  tunceli-- tunç eli. yani bu kelime türkçedir.

  diğerine gelince.
  (bkz: dersim ne lan)
  (bkz: şehirleri vatandan ayırmaya yarayan kirli oyunlar)
  22 -43 ... dejavu38
 6. 6.
  baskılara ve zorlamara rağmen özlüklerini kaybetmek istemeyen, atalarına saygısızlık ve haksızlık etmeyen kişilerin kullandığı ifade.
  (bkz: seyit rıza)
  (bkz: dersim)
  28 -20 ... zend
 7. 7.
  insana peşi sıra "uludağ'a ulvimountain diyenlerde postmodernizm ve oryantalizm arasında sıkışmış kalmış insanlardır." yorumunuda yaptırabilecek önermelerdendir , dikkatli olmakta fayda var.
  3 -3 ... nietzsche
 8. 8.
  pekeke sempatisi taşıyan zihniyettir. ötesi kabul göremez.
  23 -30 ... karpuzkabugu
 9. 9.
  ayrımcılıkla zerre ilgisi olmayan bir hadisedir. bunu ayrımcılık olarak algılayanları minik beyinleriyle başbaşa bırakıyorum. genelleme yapmaya bayılan gerizekalı insanlarımız, ülkenin bölünmesinde başrolü oynayacaktır. bir tunceli li dersim liyim der ve kimse de ona bunu yasaklatamaz. ha şu olamaz mı, hakikaten bölücü bir insan evladı tunceliye dersim demektedir ama bu diğer dersim kelimesini sevenleri ve kullananları zerre bağlamaz.

  bölücülük böyle olmaz.

  asıl bölücülük sokakta angut angut dolaşan, hayatta hiçbir şeyi doğru düzgün yapamamış, evde annesine böğüren, sokakta yaka bağır açık gezen, yılbaşlarındaki kutlamalarda turist kızlara kendi anaları bacıları yokmuş gibi değdiren, mahallesinde gördüğü top sakallı genci, siyasal ideolojisi olmasa bile dövmeye kalkan insan bile denemeyen (ve belki de içlerinden birinin interneti kullanmayı öğrenip, kalkıp bir de böyle bir sözlüğe yazar olup bu başlığın altına bölücülükle ilgili aptal saptal yazı yazanlardan biridir) insan bile denemeyen örümcek kafalıların günlük hayatta yaptığı hemen hemen her şeydir.

  vakti zamanında,küçükken, rahmetli babaanneme sormuştum (bkz: dersim) ne?tunceli demişti. niye tunceli demiyosun demiştim? dersim daha güzel değil mi demişti.

  babaannem ne bölücüymüş arkadaş şimdi anlıyorum(!)
  22 -10 ... kobrullah
 10. 10.
  tunceli yi bölücülerin memleketi olarak bilenlere bu sözüm,81 ilin belkide en yüce en demokratik insanlarını barındıran memlekettir orası.suyun ateşi söndüremediği tek yer DERSiM.yiğit yoldaşların memleketi,insanın insana kıyamadığı,ayırmadığı,sadece kuru bir ekmeği bile kalsa herkesle paylaşan samimi ve allahına kadar mert adamların çıktığı dört dağ arasındaki munzurun coşkusuyla yanan küçük diyar.
  15 -7 ... şenlik