bugün

Evet doğrudur en basiti elimizde orta ve uzun menzilli tek bir hava savunma sistemi yok bir şavaş durumunda Amerikan f 22 lerini ikinci dünya Savaşı'ndan hemen sonra üretilen 45 mm oerlikon uçak savarlarla düşürürüz artık . Işin gerçeği o silahla pırpır uçaktan başka uçak düşürülmez.
Hava kuvvetlerine gelince; bi bok zannettiğiniz f 16 uçakları bu sözlükte yazanların çoğu mandalina ağacında c vitaminiyken tasarlanmış bir uçaktır(1977) bu gün amerika da bu uçaklar sadece ulusal hava muhafızları tarafından kullanılmaktadır yani f 16 lar savaşa katılmamaktadır.
Halen Kara kuvvetlerimizin elinde ikinci dünya Savaşı'ndan kalma obüsler vardır ve adam yerine konup envanterde tutulmaktadır.
Motorize birliklerin bel kemiği 1960 larda üretilen ve hiç bir gelişmiş ülkenin 25 yıldan beri kullanmadığı m60 Patton tankıdır.
Leopardlara ne oldu diyecek olanlar için şunu söyliyim elimizde çoğu ilk versiyon leopard1 olmak üzere 600 -700 civarı tank vardır Almanya en gelişmiş versiyon olan leopard2a6 yı bize satmaya yanaşmamaktadır.
Sayısal olarak şöyle bir kıyaslama yapabiliriz bu gün Rusya'nın elinde leopard dengi 20000 tank bulunmaktadır.
Evet Türk ordusu sadece 3. Dünya muz cumhuriyetlerini yenebilecek güçte bir ordudur.
bu tip iddialarda bulunan kimselerin ne derece bilgisi var? hadi onlar hakkında hiç bilmez-anlamazlar demeyelim en kötü bir şeyler duymuşlardır. ancak ordu mensuplarının ne derece bilgisi var? üstsubaylar arasında dahi sınıfa, göreve göre çoğu personelin hatırı sayılır bilgisi olmadığı aşikarken, bir sivilin ne bilgisi olabilir?

-bilgilerin çoğu duyum, bir kısmı hürriyet-habertürk gibi yarım yamalak basının magazin haberi ciddiyeti içinde haber kırıntıları ise,
-milletin ruhuna ümitsizlik, kendini hakir görme gibi illetler hele ki okuyan-düşünen kesimde bu kadar işlemiş-işletilmiş ise,
-tsk hakkında söylenecekler, yalan-yanlış ve aşağılayıcı olduğu taktirde milletin gelecek ümitlerinin iyiden iyiye eriyeceğini düşünüp yanlış olma ihtimali hayli yüksek bu gibi iddiaların temkinle karşılanması, doğru olduğundan emin olunmadıkça paylaşırken iki düşünüp bir söylenmesi gerekmez mi?

milletçe "sürekli bir uzvunda kusur bulup haftalarca kafayı ona takan, sonra yorulup başka bir uzvunda kusur bulan ergen" hissiyatında olmamıza üzülmemiz lazım.
hep anlattığımız-dinlediğimiz büyük liderlerin nasıl da umut dolu insanlar olduğunu bilmiyormuş gibiyiz.

ülkenin mevcut siyasi ortamının bizi böyle karamsar yaptığını da bir yere kadar kabul edelim. kabul etmiyorum: bir ülkede her şey kötü gidiyor olamaz.
Uzun yıllarımı bu mesleğe vermis biri olarak kesinlikle katılıyorum,geri kaldık,tankı topu ucağı gectim,insanların kurum icerisinde birbirlerine nasıl baktıklarına,sahip oldukları haklara,uğradıkları haksızlıklara bakıldığında maalesef sınıfta kaldık.üzülerek söylüyorum kendi milletine yabancı bir kurum,kendi kurumuna kendi ülkesine yabancı yöneticiler yıllar icerisinde maalesef bu hale getirdi,gördükce yabancı ordulardaki birliği beraberliği adımıza üzülüyorum,tespitim yılların birikimidir neresinden bakılırsa bakılsın acığa vurmamıştır belki ama kanayan bir yaradır hala acilen sistem komple yenilenmelidir insanca haklar ve kanunlar ile düzeltilmedir,cağdaş ordular medeni insanlar seviyesine getirilmelidir yoksa kaybeden ülkemiz ve insanımız olacak yine.
Yazılada bakıyorumda hala bilgisayar oyunu gibi silah karşılaştırması yapılıyor ,yapmayın! Bir ordunun ne kadar kalabalık ya da ne kadar teknolojik olduğundan ziyade,sahip olduğu bilgili inanmış insan gücü en etkili silahıdır,olayı mahalle kahvesi mantığıyla yorumlarsanız olmaz komik olur.kurum icindeki insanlara bakın her statüdeki insanlara,belli kesimler rahatken bazıları ay sonu getirme derdinde,bu kafayla ne moderni ne savaşı,kalkış amerika ya da ingiltere ile kıyaslamayın.cevremizde bize denk ülkelerle kıyaslayın kıyaslayacaksanızda.yazıyoruz ama yine internet kafe oyun ekibi silah karşılaştırması yapacak vesselam.
son yıllarda hapçıların uyuşturucuların rahatça koğuşlarda uyuşturucu kullanabildiği, komutanlara ana avrat küfredebildiği bir ordu olmuştur.
anlamadığım nokta var, birisi bu kişiyi onaylarsa ne olcak, sanki tsk bunun eline vericek.
Geri olan teknoloji değil içindeki askerlerdir, komutanlardır. O kadar adamı içeri alırsan öyle olur amk.
Çok göreceli bir kavram. Tsk 50 yıldır gündelik siyasetin içinden çıkamadığı için hiyerarşisi hiç güven vermiyor. Bu bir ordu için çok tehlikeli.

Bunun haricinde teknik konuları kıyaslamak isterdim ama çok üşendim. Kıbrıs harekatından önce vuku bulan johnson mektubu krizi sonrası vurulan neşteri biraz interneti kurcalayarak bulabilirsiniz. Bunun dışında bu tarz sığ tartışmaların çıkış noktası insanların savaş envanteri ile eğitim envanterini aynı zannetmesi.
güncel Önemli Başlıklar