1. .
  işin ticari ve siyasi durumunu bir kenara bırakıp düşündüğümüz zaman korkutucu bir gerçekle yüzleşmemize sebep olan durumdur. ülkede tüm kurumların bilim ve teknoloji yanlısı görünüp aslında bilim ve teknoloji arasındaki mesafeyi fersah fersah artırdığının ortaya çıkmasıdır bu olay. dünya nükleer silahların etkileri, etkilerinin telafisi üzerine çalışırken bizler hala mayınlarla muhatabız.
  havalarından yanlarına yaklaşılmayan proflar, türban denince yeri göğü inleten asker ve siyasiler lütfen attığınız o naralar ve havaların hakkını verinde şu meseleyi bir an önce halledin bizlerde içimiz rahat uyumaya devam edelim.
  -1 ... antisosyal
 2. .
  ha diyorsan aşağıda verdiğin linkler ingilizce, bende diyorum ki, ingilizce bilmiyorsan nasıl oluyor da dünyanın tüm gelgitlerine hakim olduğunu sanıyorsun. türk gazetelerini okuyarak mı? Ortalama bir ordunun mayın temzileme amacı kendi işine yarayacak bir rotada bulunan belirli bir geçiş alanı yaratacak akdarını temizleyip geçmektir. büyük metrekarelerde bir araiz üzerinde metal hiç bir parçası olmayan tamamı plastik bir personel mayınını temizlemek hakkında ne biliyorsun ki. bilmiyorsunuz. hayır gerçekten ortada ordunun büyük bir saçmalığı da olabilir ama konuşmuş olmak için konuşamk, orduya olan gazınızı ad hominem saçmalıklarla çıkarmak farklı bir şey.

  elinde barem mi var 400 m2 arazi 3 günde temizlenir 10 bin dolar tutar diye. yok. keşke olsa da bilsek biz de bizim ordunun saçmalığını. ama varsa yoksa atayım tutayım saçmalayayım. atayım taşımı kuyuya çıkaran olursa diye bekleyeyim zırvaları.

  türban denince yeri göğü inletmek ile mayın temizlemek arasında nasıl bir koreleasyon kurdun ki kafanda? aferim. 10 gün öncesine kadar hanginiz güneydoğuda mayınlar hakkında tek kelime etmiş ki? ne biliyordunuz? bu ani aydınlamnın sebebi nedir o zaman? beyfendi rahat uyuyamıyormuş mayın var diye.

  açıyorsun minesweeper.exe yi bayrak oyup temizliyorsun mu sanıyorsun nedir anlamadım ki. gören demayın var diye geceleri uyuyamıyor sanacak.
  http://en.wikipedia.org/wiki/Land_mine

  Whereas the placing and arming of landmines is relatively inexpensive and simple, the process of detecting and removing them is typically expensive, slow, and dangerous. This is especially true of irregular warfare where mines were used on an ad hoc basis in unmarked areas. Anti-personnel mines are most difficult to find, due to their small size and the fact that many are made almost entirely of non-metallic materials specifically to escape detection.

  http://en.wikipedia.org/wiki/Demining

  http://maic.jmu.edu/JOURN...schiebel_mad/schiebel.htm

  http://www.danchurchaid.o...ne_clearance_breakthrough

  The first step in manual demining is to scan the area with metal detectors,[8] which are sensitive enough to pick up most mines but which also yield about one thousand false positives for every mine,[6]. Some mines, referred to as Minimum metal mines, are constructed with as little metal as possible - as little as 1 gram (0.035 oz) - to make them difficult to detect. Mines with no metal at all have been produced, but are rare. Areas where metal is detected are carefully probed to determine if a mine is present; the probing must continue until the object that set off the metal detector is found.
  2 -2 ... jackskellington
 3. .
  tsk içindeki unsurlar ancak gömmeyi biliyor mühimmat ı, sayın savcı da çıkarıyor, mayın işini savcıya havale etmek lazım. syn genel kurmay başkanı dalan ın arazisinden çıkan mühimmatı sahiplenmemişti ama, mke, "hayır onlara verdik o yanlış biliyor" dedi, bence mayın işini de sayın savcı ya havale etsek 6 ayda halleder.
  -1 ... affetmem cizerim
 4. .
  suriye sınırındaki mayınların temizlenmemesi gerektiğini düşünen tsk nın işi ağırdan almasıdır. ama bunu düşünemeyen sözlük ibişleri -hadi be doksan yılda mayın mı temizlenirmiş, ben o kadar zamanda uzaya bile çıkarım diye geyik yapabilmektedirler.
  -1 ... zampara kurbaga
 5. .
  şu anda inanılmaz sakinim, kimseye öküz demeden derdimi anlatabileceğime inanıyorum.

  1. mayınların nerede olduğu belli mi?

  değil. adam onu rastgele koyuyor. koyan da rastgele koyuşu da rastgele. yani bir tepeye çıkıp, elinle gösterip "aha şuralar mayınlık" diyemiyorsun. desen bile bunun m2 başına düşen mayın sayısı falan diye bir değeri yok. bilinmiyor nerde ne var. ne tip var.

  2. ordular mayın temizler mi?

  evet temizler. bir ordu stratejik sebeplerle yapacağı aksiyonların yan unsurları için,gerekli olan belirli bir coğrafi alanı işaretleyerek, şuradan şuraya 100 km boyunca 1 km genişliğinde bir alan lazım bize şuraya gidicez tank götürücez diyip, o alanda mayın tarama faaliyeti yapabilir. bulur bulmaz belli olmaz.

  3. genel bir temizliği ordu mu yapar.

  hayır. ordu kendi stratejik warfarei için temizlik yapar, tarama yapar. humanitoriel instict denen türde işler için çalışamaz. o zaten ordunun görevi değil. savunma bakanlığının görevi. savunma bakanlığı ilgili raporu hazırlar nasıl yapılacağını belirler. belki bunu savunma bakanlığında görevli askerler yapar. ama onların yapması da bunun ordunun görevi olduğu anlamına gelmez.

  nerede ne olduğu, hangi tip mayın bulunduğu belli olmayan, büyüklüğü genişliği değişen dağlık bir arazide mayın temzilemek türk ordusunun becerebileceği bir iş değildir. değildir. değildir. bunun böyle olması türk ordusunun suçu değildir. ayrıca ülkede bu işi becerebilecek firmada yoktur. olmadığı içinde dışarıdan firma aranmış, çıkan firma da karşılığında buralarda ekerim biçerim demiştir. kiralamak istemiştir o toprağı.

  4. bu işi yapan israilliler, sonra oraya el koyarlar mı?

  haritaya bakan her kişi, bunun yapılamayacak bir şey olduğunu görebilir. ha israil bir gün tutar suriyeyi ezer ırakı siker o zaman dersin ki ya alırlar bunlar burayı da ama zaten öyle bir durumda oraya saldıracakları bellidir.

  5. peki hem tarım yapan hem de mayın temizleyen şirket mi olur?

  mayınlı arazi mayınlı olduğu için uzun süre kimse dokunmamıştır. toprak bakirdir. 15-20 yıl nadasa bıraktığını düşün.

  6. peki ordu temizlenmesini istemiyor olabilir mi;

  elbette ve doğaldır. adamın resmi görevi o sınırı korumak. alttaki adam oradan yukarısını haritalarında kendisinin gösterirken mayın neden temzileyeceksin diye düşünüyor olabilir.

  7. ordu tertemiz mi yani?

  değil. hem de hiç değil. bu ordu kadar kirli oaln 3-5 ordu vardır dünyada büyük ihtimal.

  8. e o zaman derdin ne jack?

  diyorum ki bir şeyi eleştirmek için, içinizde başka şeylerden dolayı birikmiş gazı bırakmayın. bu olayda ordu ile ilgili detay verirken onun bunun başörtüsü ile ilgili ne var? neden onu her yere sokuşturuyorsun. ayrıca gelmişken başörtüsüne sikeyim. nasıl bir bezdir o arkadaş her bokun içinde.

  9. neden ingilizce yazıyorsun.

  basit. çünkü başlığı açan introduction to mayın temizleme yazıyor entrysinde bende ironi yapıyorum. ama sen anlamıyorsun. çünkü gazın var. gazın var çünkü, en az senin kadar gazı olan başlığı açan kişi de ingilizce yazdığı halde onu görmüyorsun. işte bu kadar kötü niyetli ve ikiyüzlüsünüz.
  ... jackskellington