1. 1.
  Oldukça gerilimi yüksek bir ilişkidir.
  ... aydinoglu ventage
 2. 2.
  Amerika Avrupa'ya sizi taşımıcaz diyor Avrupa Amerika'ya karşı tavır alıyor, Rusya ağırlıklı olarak dolar yerine euroyu kullanıcaz diyor

  Ama AB Rusya'ya karşı olup amerika'yı tutacak öyle mi? Adamlar iran yasağını bile takmıyor.

  Türk insanının politika yorumlama yeteneği işte en fazla bu kadar oluyor.
  -1 ... keyf kahyasi
 3. 3.
  Almanya 'nın oradaki tavrı çok önemli olacak. Merkel Tayyip 'e rağmen Türkiye 'ye destek çıktı. Onu sevmiyor ama bütün Türkleri dışlayamıyor. Çünkü öyle bişey yaparsa almanya zarar görüyor.

  Garip bi şekilde hem rusyayla hem de abd 'yle en iyi ilişkilere sahip ülke hala almanya. Almanya olmasa hem rusya hem de abd büyük zarar görüyor.

  Onlar almanya 'yı o yüzden hiçbi şekilde dışlayamıyorlar.

  Ve almanya'da 3 milyonun üzerinde türk yaşıyor. Bu adamlar almanya 'ya vergi veren, iş sahibi olan, istikham yaratan şahıslar.

  Böyle de garip bir döngü var.

  Türkiye için almanya tarih boyunca çok önemli olmuştur. Görünüşe bakılırsa bu önemi artarak devam edecektir.
  1 ... paganviodio
 4. 4.
  abd, ab ve rusya üçlüsüne ayrıca iran ve türkiye nin de eklenmesi gereken ilişki zinciri. oldukça karmaşık bir ilişki zinciri.

  rusya ve iran'da enerji var. avrupanın da enerjiye ihtiyacı var. amerika istiyor ki avrupanın enerji ihtiyacı amerika tarafından karşılansın (doğalgaz dahil). hal böyle olunca rusya ve iranı kenara sıkıştırıyor.

  ayrıca rusyanın bu coğrafyada daha fazla büyümesini istemeyen amerika rusyayla yakılaşanların da canını iyi yakıyor. Türkiye'nin Rus hava savunma sistemini satın alması sonrası yaşanan krizler gibi (bkz: s-400 hava savunma sistemi).

  amerika yine rusya gibi iranın da bu coğrafyada güçlenmesini istemiyor. çünkü amerika bu coğrafyadaki planları için iran, rusya ve türkiye'yi engel olarak görüyor. israil ise yine amerikanın bu coğrafyadaki planları için büyük bir projeydi.

  sonumuz hayır olsun.
  ... arugde