bugün

bugün oturdum hesap yaptım. trt'nin toplamda 13 televizyon kanalı, 17 radyo kanalı var. bu radyoların karasal verici sayısı 1000'in üzerinde. türksat ve hotbird dışındaki uydularda yayın yapan trt kanalları için dünyanın parası ödeniyor. ne yazık ki bu tv kanallarının birçoğu hiç izlenmiyor. trt1, trt haber, trt belgesel ve trtspor dışındaki kanallar reytinglerde neredeyse hiç yoklar ama her ay milyonlarca lira masraf yapılıyor bu kanallara. ve asıl mesele yandaşlık... çünkü tırnak içinde yandaş diye tabir ettiğimiz kişilere milyonlar kazandırılıyor trt kanallarına yaptırılan dizi, haber, yarışma ve eğlence programı gibi yapımlar karşılığında. ne kadar doğru bilemiyorum ama sadece diriliş ertuğrul dizisinin haftalık 2, aylık maliyetinin ise 8 milyon tl civarında olduğunu okumuştum. ve bu paralar bizim vergilerimizle karşılanıyor. trt'nin yabancı dilde yayın yapan orta dalga ve uzun dalga türkiye'nin sesi radyolarını kim açıpta dinleyecek allah aşkına. günümüzde zaten sadece fm tabanlı radyolar üretiliyor. bütün bunlarda büyük israf var. bunun önüne geçilmesi lazım.