1. 1.
  tren yayı, tarihte bilinen ilk yazılı anlaşmadır. tren yayına taş koyan çocuk ise, dünya yazın hayatına garezi olan, fitne fücurdan nemalanan, her türlü anlaşma ve uzlaşmadan tiksinen çocuktur. tarihteki karşılığı ise mihenk el burunidir. hala mısırda halk bir çocuğa kızdığında "siktir ordan buruniii" diye küfür eder.

  edit: tren yayına taş koyan ilk çocuk, bahsedildiği üzere mihenk el burunidir. o tarihten bu yana, tren yayına taş koyan çocuk benzetmesi, birçok ülkede "işi bozmak, süreci dinamitlemek" anlamında kullanılmaktadır.
  1 -1 ... facali ve yarali yurek
 2. 2.
  Raylı sistemler bölümünde okumayı hedef edinmiş çocuktur. Trenin yayı nerede olur şimdiden bildiğine göre büyük heves, yetenek var bu çocukta. Ailesine tavsiyem meslek lisesinde torna tesviye bölümüne göndersinler.
  ... picasago
 3. 3.
  bir başka rivayete göre ise, tren yayı ilkçağlarda kullanılmış, eski mısır yapımı bir tür mancınıktır. ortasına konulan taş, çocuk gibi ağırlıkları, mekanizmayı tutan ipin kesilmesiyle fırlatan bu eski savaş makinesi büyüyünce çok canlar yakmış, kadeş savaşında binlerce hititli' nin ebesinin hattuşilisini tersten görmesine vesile olmuştur.
  ... siddartha
 4. 4.
  tren yayı, geleneksel yaylı çalgılarımızadan olup, virtüöz düzeyinde icrası için çok küçük yaşlarda başlanılması gereken, emek isteyen bir enstrümandır. yeteneği olan çocukların önüne taş koymamak lazım velhasılı.
  ... siddartha