bugün

ulaştırma bakanımızdan bir tespit.

https://odatv.com/bakanda...tcdd-yaniti-06011914.html

acaba kim suçlu ?
mantıklı bir iddiadır.

(bkz: fetö yabdı)
ecel gelmiş cihane tcdd bahane.
Heralde yok adamların kusuru sizde... tren kazasında devlet demir yollarının kusurlu olduğu dünyada nerede görülmüş?
ölenler kusurlu demedilerse bekleyelim görelim.
bu noktada thorton wilder'in "the bridge of sen louis rey" kitabı okunmalıdır.

alıntıdır:
..1984 yılında cemil meriç ve emekli öğretmen sevdiği lamia çataloğlu (bkz: jurnal) tarafından "köprüden düşenler" ismiyle türkçeye çevrildi bu kitap (tur yayınları). daha doğrusu cemil meriç görme yetisini kaybettiği için lamia hanım okumuş, cemil bey de çevirmiş. "bir ölülerin dünyası var, bir de dirilerin, sevgi aradaki tek köprü.." cümlesiyle biten bir kitabın iki aşık tarafından çevrilmesi de apayrı bir ruh katmış kesinlikle. ...

yanıtı aranan soru şudur: tesadüfen yaşar ve tesadüfen mi ölürüz, yoksa planlandığı gibi yaşar ve planlandığı gibi mi ölürüz?
bu noktada thorton wilder'in "the bridge of sen louis rey" kitabı okunmalıdır.

alıntıdır:
..1984 yılında cemil meriç ve emekli öğretmen sevdiği lamia çataloğlu (bkz: jurnal) tarafından "köprüden düşenler" ismiyle türkçeye çevrildi bu kitap (tur yayınları). daha doğrusu cemil meriç görme yetisini kaybettiği için lamia hanım okumuş, cemil bey de çevirmiş. "bir ölülerin dünyası var, bir de dirilerin, sevgi aradaki tek köprü.." cümlesiyle biten bir kitabın iki aşık tarafından çevrilmesi de apayrı bir ruh katmış kesinlikle. ...

yanıtı aranan soru şudur: tesadüfen yaşar ve tesadüfen mi ölürüz, yoksa planlandığı gibi yaşar ve planlandığı gibi mi ölürüz?
benim aklıma daltonlar geldi !..
Bu işin fıtratında var..
Evet doğru! Trene binip seyahat edenler ve kaza sonrası ölenler suçludur! Ayrıca fıtratında var tamam mı!
kılışdar tek suçludur. güneş balçıkla sıvanmaz.
Tren mi, o da ne yeniyor mu ?
bunu da bana yıkacaklar gibi duruyor aq.
yok bolum ne kusuru. ölen insanlar basiretli davransaymış(!). kim bilemezdi zaten o trenin kaza yapacağını.

demiryolunu döşeyip bitmiş gibi. sanki onun bakımı, onarımı, sinyalizasyonu olmayacakmış gibi.

adam çalıştıranın sorumluluğu mu ? yok öyle bişi çıkar onu aklından

insanla dalga geçiyorlar. canımızı önemsedikleri yok. değersiziz gözlerinde . umurlarında değiliz kabul edelim bunu. keyfe keder karar veriyorlar.
acayip bi yorum ya da tespit... herifler resmen dakika yöntemiyle hareket ettiriyolarmış trenleri lan...ciddi söylüyorum, gecen gastede okudum, tüylerim diken diken oldu...bunu hiçbi yerde söyleyemezsin...millet agzini birakip götüyle güler sana...

trenin biri atıyorum 14 30 da yola çıkıyomuş, şu süratte şu kadar dakikada şurada olur şeklinde milletin canını taşıyolarmış, normal şartlarda iyi işler tabii, ama arada hesapta olmayan bir şey olursa, işte o hesapta olmayan şeye haşırt diye geçirirsin işte böyle...

o "hesapta olmayan şeyi" makiniste bildirecek bi düzenekleri yok yani... yanlışlıkla vagonun biri yolda trenden kopsa arkadan gelen tren o vagona hörk diye geçirecek yani...o vagondakilerin de hepsi birden ölecek...

böyle sistem mi olur amk?

tcdd hem suçlu, ayrıca böyle bi gerizekalılığı ciddi ciddi yürürlüğe koyan herkes suçlu, sadece tcdd diil...

1930 yılında bile ingilizler hem telefon hem sinyal sistemiyle hareket ediyodu aga...adamlar kurdukları sinyal sistemine kendileri inanmıyolardı, bi de trenin geçtiği istasyondaki görevli merkezi arayıp "evet tren buradan geçti" diye rapor veriyodu... bu da 1930 yılındaydı...

hızlı tren bu kadar ilkel bi yöntemle hareket ettirilir mi aga, bu nedir lan?
alkollü şahsın aracı ile bir kişiyi öldürmesi veya yaralamasında da alköllü şahsın suçu yoktur gibi bir garip ifade.
Tabi et ve süt kurumunun kusuru var. Trende taşınan o süt bidonları ağırlık yapıp kazaya sebep oluyor.

Herif haklı.
kusur allah'da. alınlara grafiti yazan o...
Mevzu insanların buna inanacak olması.
Arsızlık hafif kalıyor artık söylenenlerin yanında. Ne söylerse söylesinler inanacak bir kitleleri var. Suç yok diyorsa yoktur. Aksini iddia eden haindir.

Ama poşet öyle mi, bak nasıl ayaklandı çomarlar!
Bunların cebinden para çıkmadığı sürece, her türlü yalana inanabilirler.
Ben şimdi birşey desem benim suçum yok.
Tabletin suçu var değil mi?

Hem tren kazasında TCDD değil tren suçlu olur.
Dünya'nın neresinde görülmüş bir tren kazasında raylı taşımacılıktan sorumlu bir kurumun suçlandığı?
bu ilginç tespite yandaşlardan birinin bile " allah allah ! " dememesi daha da ilginç. demek ki ülkenin % 52 si aynı şeyi düşünmüş. tebrikler !
Çok samimiyim,Doğru demiş. SuçLu her gün ikildiği halde hala bu zihniyeti başta tutan halktır.
Halk olarak ikilmekten bu kadar zevk alıyorsak ikenin günahı ne?
şurası kesin ki, yeni nesil bilmez, onlar öğrensin diye yazıyorum, akape´nin dalga geçtiği sözümona hafife aldığı , atatürk ün yaptırdığı "demir ağlar" da böyle bir kaza hiç olmadı.

eskiden benim aile tayfası ankara´da otururdu, ben istanbul´da okurdum, mavi tren vardı her tatilde onunla giderdik ankara´ya, ve geriye de onunla gelirdik...

bu tren ne kaza ne arıza yapardı kardeşim, üstelik hepsi "tek hat" üzerinden yol giderlerdi. ankara´ya 7,5 saatte giderdi, ben ne anadolu ekspresinin ne mavi trenin herhangi bir kazaya karıştığını duymadım kardeşim...

o zamanlar 90´lar olması lazım, acayip de kar falan yağardı, ne raylara bişey oldu, ne trenler yollarda kaldı, doğrudur sisttem biraz yavaştı, ama bir sistem vardı ve tıkır tıkır işliyordu.

doğu ekspresleri, pamukkale ekspresi falan vardı, daha ne yolcu trenleri vardı, o zamanlar ehliyet ve liyakate dikkat ediyorlardı demek ki...o tek hat üzerinde hiçbi tren bir diğeriyle kafa kafaya çarpışmadı, üstelik bunların hepsi "gece" trenleriydi, bütün gece yol giderlerdi, demek ki belirli merkezlerde hiçkimse uyumuyor trenleri an be an takip ediyordu...

benim kaldığım yurtta doğudan gelen arkadaşlar vardı, bunlar doğu ekspresinin müdavimleriydiler, kışları kızıldağ falan kapanırdı, karayolu trafiği aksardı, bu herifler doğu ekspresiyle gayet dakik okullarına yetişirlerdi kardeşim...

yeni türkiye´nin bugünkü vatandaşları eski türkiye´nin bu fotoğrafını iyi çeksinler...o zamanlar mavi tren anadolu falan çok prestijli trenlerdi, millet güvenli diye özellikle bu trenlere binerdi, ben mavi trenin 16-17 vagonla sefere çıktığını gayet iyi biliyorum mesela...

şu son zamanlarda haberlerde çıkan tren kazaları benim bütün gençliğimde o tek hatlı trenyolu döneminde resmen hiç olmadı...

tren o kadar prestijli bir aletti ki, bi kere anadolu ekspresi, ben o zamanlar 15-16 yaşlarındaydım, polatlı ankara arasında arıza yaptı, bayaa bi 7 saat falan rötar yaptı, bu tv haber bültenlerinde resmen ya 2. ya da 3. haber olacak kadar önemli birşeydi...

türkiye ileriye diil geriye gidiyo, siz genç arkadaşlar bilsin diye işbu entryi yazdım.
Adamlar sinyalizasyona gerek yok dedi.
Sinyalizasyona bile ihtiyaç duymayan geleceğin muhteşem teknolojisini kullanıyoruz, tabi hatalı olacak değil ya.
Dis mihraklarin oyunu bu!
Bizi sinamaya kalkmayin!
Eeeeeyyyyyyyyyy!!!!

bizi kandirmislaarr :(((
Allah bizi affetsin..