bugün

kalsitten(kalsiyum, karbonat) oluşan, yoğun katmanlı kayaç.
ırmak ve kaynarca sularının buharlaşması sonucunda oluşurlar ve çoğunlukla açık renklidir.
türkiye'de en bilineni pamukkale travertenleridir.
ısınmaz, kaymaz. son aylarda türkiye'nin ciddi ihracat kalemi olmaya başladı.
Travertenler, genellikle sıcak su kaynaklarının yakınında, kireçli suların yayılarak aktığı alanlarda, kirecin çökelmesiyle oluşan basamaklardır. Dünyaca ünlü Pamukkale travertenleri bu biçimde oluşmuştur. Ülkemizdeki en geniş traverten bölgesiyse Antalya'daki Aksu Irmağı'nın batısında yer alır. Burada, denizden 40 metre yükseklikten başlayarak 300 metre yüksekliğe kadar üç traverten basamağı bulunur.
fayans (tile) halinde veya tabaka (slab) halinde yurtdisina ihrac edilir. turkiye icin onemli ihrac mallarindandir.

fakat yurdum insani cogu mevzuda oldugu gibi burda da isbilmezligiyle ve birbirinin ayagina celme takma ozelligiyle kendi sektorune buyuk darbe vurur. mesela bloklar halinde arap ulkelerine ve cin'e satar cunku turkiye'de cikan renkte traverten ve mermer cin'de ve araplarda cikmaz, ciksa da aynisi olmaz benzeri olur. cinliler veya araplar da isleyip mozayik veya dekorasyon parcasi halinde dunyayaya ve tabii ki turkiye'ye de satar. boylece o bloklari isleyemeyerek taklit edilemeyecek ve bircok insana is kapisi acacak olan bir madenden daha olmus oluruz. gerci turkiye'de islenen dogal tas urunlerini de biliyoz ya neyse...

kamyonunu satan eleman ben mermerciyim, traverten de satmak istiyorum diye ortaya cikar, yeter ki piyasada tutunayim diye zararina (laf olsun diye degil, zararina verir resmen) satar. bir diger turk ondan da ucuza satmaya kalkar ve turk malinin pazari dustukce duser.

buna mukabil italya veya fransa kendi topraklarindan cikan dogal tasi kazikladikca kaziklar baska ulkelere. toptancilarinin arasinda konsensus vardir, dusuk fiyata mal satmazlar. cunku baska bir memlekette cikmaz o. turkiye'deki traverten renk, kalite ve cesitliligi baska ulkelerde olmadigi halde, turklerin bir baska turkun pazarini kapma hirsiyla dusurdugu fiyatlar sonucu turk mallari benzer mallarin onda biri fiyatina satilir. turkiye de kaybetmis olur.

ayriyeten yurtdisindaki onemli yapi marketlerde turk dogal taslari iscilik kalitesinin ciddi manada dusuk olmasi nedeniyle kotu un yapmistir. bizzat 20 konteynera yakin iade yiyen turk firmalari biliyorum ki daha sonra battilar heralde.
mermer cinsi. kalker tüfü.
sert bir taştır. heykel yontmak açısından elverişsiz bir taş olsa da, canınızı dişinize takarak üstesinden gelebileceğiniz kıvamda bir taştır.
sadece pamukkale'de olduğu söyleniyor.
türk gençlerinin sohbet arasında "travesti" kelimesi yerine kullandıkları kod sözcük.
Karı taklidi falan yapar.
Ülkemizde iki tür traverten vardır. Bunlardan biri doğada olan travertenlerdir örnek Pamukkale travertenleri ikinci olarak paramı ver ulan çakal deyip yeri geldiğinde erkek olabilen memeli travertenlerdir. Örneğin barbi ekin.
Trodur, tez vakte kadar skile pardon siline.
tramessi.
Eksper raporu mevcut 4500 liraymış. Orijinal kelimeyi unuttum aq neydi.

(img:#2232301)
pamukkale'de bulunan kireç basamakları.