bugün

https://www.ntv.com.tr/tu...si,LIlmrp0ob0KI4zxao3nWwA

Peki trans yağ nedir?

Trans yağ sağlığa oldukça zararlı bir yağ çeşididir. Bu yağ çeşidinin çok miktarda tüketilmesi; diyabet, yüksek kolesterol, kalp hastalıkları gibi pek çok hastalık açısından risk oluşturur. Ambalajlı ürünlerde ve restoranlarda sıklıkla kullanılan bu yağ çeşidi toplumun genel sağlık durumuna zarar verir. Dünya'daki pek çok ülke gibi Türkiye de hazır gıda sektöründe trans yağ kullanımına sınırlama getirmiştir.

Bunların Halk sevgisi gözlerimi yaşartıyor..
trans yağ vardır ancak azdır şeklinde değiştirilmeli.
akepe zamanında gerçekleşmiştir. yakında domuz eti yoktur uyarısı da kaldırılabilir. din elden getti.
yağ daki ayrımcılığın sona ermesidir.
hep birlikte el ele rengarenk özgür bir ülkeye doğru...
Dana eti yerine eşek etini vatandaşa kilitlemenin önünü açar bu. Denetim olduğu halde yapan adam bu şekilde oynaya oynaya yapar.
lgbt hareketi mi bu...
Tarım ve Köyişleri Bakanlığından:

TÜRK GIDA KODEKSi ÇiĞ KIRMIZI ET VE HAZIRLANMIŞ KIRMIZI ET KARIŞIMLARI TEBLiĞi

(TEBLiĞ NO: 2006/31)

Amaç

MADDE 1 – (1) Bu Tebliğin amacı, çiğ kırmızı et ve hazırlanmış kırmızı et karışımlarının tekniğine uygun ve hijyenik şekilde üretilmesi, hazırlanması ve işlenmesi ile ambalajlama, muhafaza, depolama, taşıma ve pazarlamasını sağlamak üzere özelliklerini belirlemektir.

Kapsam

MADDE 2 – (1) Bu Tebliğ çiğ kırmızı et ve hazırlanmış kırmızı et karışımları ile et ürünleri üretiminde kullanılacak olan kırmızı et ve hazırlanmış kırmızı et karışımlarını kapsar. Bu Tebliğ mekanik olarak sıyrılmış etleri kapsamaz.

Hukuki dayanak

MADDE 3 – (1) Bu Tebliğ 16/11/1997 tarihli ve 23172 mükerrer sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliği’ne göre hazırlanmıştır.

Tanımlar

MADDE 4 – (1) Bu Tebliğ’ de geçen;

a) Kasaplık hayvan: Büyükbaş, küçükbaş hayvanlar ve diğer kasaplık hayvanları,

b) Büyükbaş hayvan: Sığır, manda ve deveyi,

c) Küçükbaş hayvan: Koyun ve keçiyi,

ç) Diğer kasaplık hayvanlar: Domuz, yaban domuzu, at ve tavşanı,
https://www.resmigazete.g...r/2006/07/20060707-12.htm

Bu gözler bunu gördü.
Bu ağız neleri yedi, yiyor da...
Yüzlerce ton at eti domuz eti yurda geliyor, bunlar ne oluyor sanıyorsunuz?
Kasaplık büyük baş hayvanlar, karkas et, kırmızı et tanımları kuzu koyun inek manda deve için mi kullanılıyor sanıyorsunuz?
Trans yağ da neymiş?
Bugün de Gene birilerinin işi görüldü çok şükür. Daya millete makina yağını, trans da neymiş
Slogan şu
Trans bireyler için trans yağ için.
Bence sıkıntı yok. Eğer üreticiler içindekileri doğru düzgün yazarsa... Tüketici de kör değil neyin Trans yağ neyin olmadığını görür zaten. Ancak biraz zorlaşır.

Üreticiler hangi yağı kullandığını büyük fontla, açık açık yazsın yeter..
Meyve suyundaki meyve oranı binde 9. Buna izin var. Kimse itiraz etmiyor.

Ancak zararlı olan trans yağ kullanımına türkiyede %2 ye kadar müsade ediliyor.
ossmanlı çocuklarına koymaz.

akabenin en çok translardan oy alması sorunsalı.

ak trans hareketi engellenemz.
Bu ibarenin olması ya da kaldırılması bizdeki tüketim alışkanlığında bir değişiklik yaratacağına inanmıyorum. insanlar yine aynı şeyleri yiyecek ve içecek. insanlar margarinin zararlı olduğunu haberlerden öğrendiler. Trans yağ için de aynı. kimsenin sağlığı umrunda değil. Ne kadar ucuz o kadar fazla tüketim bu bir klasiktir. Şahsen marketten sebze, tavuk ve kuru gıda dışında hiçbir şey almadığımdan benim de tüketimimi etkilemeyecek uygulamadır.
paketli ürün tüketmeyin kafanız rahat olsun.
Alenen halka düşmanlıktır. Millet obez olsun, hasta olsun derdindeler hep. Dolaylı yoldan ceplerine yine para mı giriyor anlamadım. Bunun halka bir gram faydası var mı şimdi?
Bence yok.
Sürüne sürüne öleceğiz.
trans yağlar vardır, trans yağların görmezden gelindiği göz ardı edildiği bir ülkede yaşamak istemiyoruz.