bugün

Mimik ve vurguları kelimelerinden çok daha belirgin ve farklıdır.
Trakya'ya gidince yarım saat sonra şivem kayıyor benim.
Kendimi tutamıyorum.
H leri söylemiyorum bazen h olmayan yerde h kullanıyorum işte yoksa istanbul Türkçesi konuşuyorum.
trakyalı olmayanların güldüğü şivedir kendileri. komik bir şey yok ki bence normal yani. samimiyet akar.

Edit: siyahı demek yerine siyahsı demek daha samimi değil mi?
tatlı bir şivedir.
hiç de itici olmayan, en güzel türkçe ağızıdır. istanbul ağızı da neymiş? peh!

evet ağız. şive değil. şive olsa duramazsınız.
trakyada doğup yaşayan biri olarak sempatik bir şive olduğunu belirtmek isterim.
Bir Trakyalı olarak sahip olmadığım şive. H diye bir şey yoktur. *
en az laz şivesi kadar itici ve köylü bir şive. türkçe'nin ırzına geçerler.
Baya hakim olduğum konulardan biridir.
Artık dizilerde gördükçe bıkkınlık veren şivedir. Pardon ağızdır.
paşa şivesidir. nokta.
- Bizlen maç oynacan mı fati?
+ yuk bea ayaam ağriyi.
nabıyon be yaa
iyiyim be yaa.

ankara için;
nabıyon ya la
iyiyim ya la.
nabıyon be yaa
iyiyim be yaa

ankara için;
nabıyon ya la
iyiyim ya la
o yörenin insanı olmayan oyuncular tarafından şive soykırımının yapıldığı türk dizilerinin kurbanı olan şivelerden biridir.
geçenlerde atice ablamın oğlu üseyin geldi Bilgisayar oynamaya. er neyse alf layf oynayacam DERKEN bozmuş klavyenin malum arfini. Bundan sonra internet ayatıma trakya ağzıyla devam edecem. aydi ayırlısı
Ak, ukuk, ürriyet.
trakyaya tatile gittigim anda üzerime yapisan agizdir. 3-4 hafta etkisi sürüyor.
Sürekli yavru kedi miyavlamasına benzer seslerin çıkartıldığı şivedir.
be ortumu uzatsana kızanım.
trakyalı olmama rağmen sahip olmadığımdır. sahip olmanız için minimum 2 yıl trakya illerinden birinde yaşamış olma koşulunuz vardır.
h harfi ünlü düşmesi gibi düşer.

"hurma" denmez. onun yerine "urma" denir.

örnek:
"-urma var mıdır bea!"

ve ek olarak:
trakya yöresi'nden olmayıp da taklidini yapan ve beceremeyen insanlar çok iticidirler. itici olmaya ve gözükmeye devam edeceklerdir her zaman.
h harfi onlarda kutsaldır. konacak yere koymazlar konmayacak yere koyarlar. yurdum insanı bi' başka.
-ay hallah!
-asbinallah
-er neyse!
-ilmi
-avyar

vesaire. aslında en içten şivelerden biridir.
güldürür elbet. bilenler bilir iç anadolu'nun bir çok köyüne zamanında trakya'da ki osmanlı topraklarını bırakıp dönmek zorunda kalan bir çok trakya türk'ü devlet tarafından yerleştirilmiştir. ilk başlarda köyün yerlileriyle aralarında problemler çıksa da şimdilerde gül gibi geçinip gitmekteler. bu köylerden birinde yetişmiş bir babanın (yerli kısımdan) oğlu olarak bir hikaye paylaşmak isterim.

köy kahvesinde okey oynayan bir grubun yancısı olan babam ve amcam anlamsız, mesnetsiz saçma sapan muhabbetler eşliğinde oynanan oyunu izlemektedir. amcam şehirde okumaktadır ve yazları köye gelmektedir, babamdan oldukça genç. bu muhteşem ikili nasıl olduğuna dair hiç bir fikir sahibi olmamalarına rağmen kendilerini salak bir tartışmanın içinde bulmuşlardır. şehirde yetişen amcam babamın parmak kelimesinin yerine barnah dediğini fark eder ve kendince artizlik yapar. 'barnah ne be abi ne gabasın onun aslı parmahdır' der. neyse efendim dakikalarca barnahtı, parmahtı atışır dururlar ve bu aptal tartışmadan sıkılmış olacaklar ki bu polemikten kurtulmanın yollarını aramaya başlarlar. bulunan çözüm basittir. kahveye giren ilk kişiye bir adet parmak gösterilip bu nedir diye sormak. çok geçmeden köyün göçmen amcalarından biri içeri girer. ikili hemen davranır, babam işaret parmağını adama gösterip 'hüsnü aga bu nedir?' der. aldıkları cevap ikisine de kapak niyetindedir. 'parmakçık işte beaa...'
çok sevimli bi şivedir. Insanın trakyalı olası gelir.
güncel Önemli Başlıklar