bugün

eğlenmek isteniyorsa kesinlikle gidilmesi gereken düğündür. çalıların arasından rakı şişesi toplaya bileceğiniz, oynamanın farz olduğu düğünlerdir.

(bkz: olsa da içsek)
geneli sokakta yapılan düğünlerdir. etrafında kız yurdu varsa düğünde fazlaca kızın bulunduğu yerdir.
sadece rakı değil ouzo da bulunur. belkide diğer yörelere göre daha eğlenceli geçer.
düğün esnasında geçen bir replik:

-hadi bea oynamıymısınız?

+töybeler olsun oynamaa geldik bea.

-2 göbecik atalım kalk ayde.

ve damat havasıyla devam eder.
kadifeden kesesi 'yle birlikte kavga başlar. yani savaş için borazan değil zurna çalınır.
efenim düğüne kadar olan süre, düğünden bir şey anlamamanıza sebep olabilir..
(bkz: trakya dan kız almak zordur)
belki de ülkemizin en eğlenceli düğünüdür..

herkes göbek atar alay çeker..

şen şakrak geçer..
trakya denilince akla ilk gelen şeylerden biridir düğün. nasıl bir eğlencedir tarifi zor , yaşanılasıdır.
*
traktör yanlamasına duran rõmorkunun sahne görevini üstlendiği, römorkun yan kapağında da sanatçının kendini gösterdiği düğünlerdir. bazen o kapak gevşeyip salınır, büyük sanatçı yerlerde...
http://youtu.be/n9S7POHuPKA
römorklara sahne görevi verilmiş, über göbek atmalı, oynamamanızın büyük bir ayıp olduğu düğünlerdir ki düğünden sonra bunu yüzünüze yüzünüze 'katil miyim ben' hissi verircesine vuran düğün sahipleri vardır. Trakya bölgesinde batıya ne kadar yaklaşırsanız Bulgar havaları artar.

Düğün evinde ya da düğün alanından biraz uzakta içkicilere ayrılmış alan vardır. içki vermemek gibi bir şey mümkün değildir ne kadar hacı hoca olsan bile Trakya da düğünde içki vermemek gibi bir imkan yok heralde.

işte şu anda da köyde düğün var silah sesleri falan duydum afalladım. Edirneliyim ve hiç bir düğünde silah atıldığına şahit olmadım.

Edit: gelin Lazmış.
Abeeee gaynananananaa naptın bize.

Edirne den selam ederim.
Hiç sıkılmadan ve zevk alarak izlediğim düğünlerdir.
Normalde bu tip şeylere gitmem, Ama konu trakya ise müsait isem mutlaka giderim.
Çalan müziklerden tutun, insanların ortada oynamasına kadar hepsini çok seviyorum.

Anne ve babam Trakyalı olduğu ve benim bu bölgede Doğup büyümem de etkili olabilir bu kadar sevmeme ama nasıl sevilmesin.

Ayrıca gelin ve kaynananın "yılan suratlı kaynana" eşliğinde karşı karşıya dans etmesi kadar muazzam bir şey Yok.
bol bol köpek öldüren şarabı kokar. trakyadan halkından nefret ediyorum evet..