bugün

trafik hizmetleri başkanlığı'nın güzel bir hizmeti. başkanlığa yakışır bir hizmet yani, adının hakkını veriyor.

bu konuyla ilgili trajikomik olaylar da yaşanmıyor değil. mesela geçen sene doğu anadolu bölgesi'nin bir ilinde oturan adamın tekine fatih sultan mehmet köprüsü gişesinden para ödemeden geçtiği için ceza gitmişti. ama adamın traktörü vardı. böyle şeyler de olabiliyor. bu ve buna benzer durumları önlemek için mobesa kameralarını kullanmaya başladılar.

geçenlerde arabayla istanbul'a gittim. bir yerde emniyet şeridine girmişim. aslında ilerden dönüş vardı ama herhalde erken girdiğim için 62 tl ceza kesmişler. tavşan yapılmaya müsait bir rakam. buna ilaveten makbuzun arkasına fotoğraf zımbalamışlar. teknolojiyi kullanıyorlar, modern bir hizmet. traktör kullanmadığını anlıyor insan, gayet iyi bir şey.

ee tabi tüm bunlar olunca, baba ile oğul arasında diyalog yaşanmaması mümkün değil. kutsal ruh bile ayıramıyor bizi...

baba: oğlum eve ceza makbuzu geldi. postacı da sanki ölüm fermanı getiriyor, öyle bir söyledi ki tırstım.
ben: ne cezasıymış ki?
- trafik cezası. emniyet şeridinde gitmişsin.
+ yok baba, ne işim var emniyet şeridinde. bursa'da yok ki öyle yerler.
- istanbul'da yemişsin zaten, 27 mart'ta.
+ yok ya mümkün değil.
- fotoğrafını da koymuşlar işte, gayet de güzel çıkmışsınız.
+ hadi ya, emniyet magazan servisine yakalanmışım yani.
- evet. altına da haber koymuşlar, "uzatmalı sevgilisiyle kameralarımıza yakalandılar. bir dargın, bir barışık çift oldukça mutlu görünüyorlardı" demişler.
+ hahaha. baba sen çok magazin programı izliyorsun, vazgeç artık bunlardan.
- oğlum ne işin var emniyet şeridinde?
+ yaa emniyette gidiyorum işte baba, emniyeti elden bırakmıyorum.
- iyi yapıyorsun, aferin. öde bu cezayı. motorlu taşıtlar vergisi'ni ödeyeceğim ben 10 gün sonra, çıkar bu orda.
+ tamam tamam hallederiz.
eğer aile bireylerinin haberi olmadan gittiğiniz bir yerde ceza yemişseniz, makbuz ve boy boy fotoğraflar geldiğinde evde şenlik çıkması an meselesidir.
çok değişik olaylara sahne olmasına alt yapı hazırlamıştır.
bir arkadaş eyüp'e sevgilisiyle buluşmak için başka bir arkadaşın arabasıyla yola çıkıyor. tabi bunlar gelirken çıkışı kaçırıyor ve mahmutbey gişelerine kadar gidiyorlar. otoban parası ödememek için son çıkışa kadar geri geri geliyorlar. bir ay sonra eve posta geliyor. b-baba a-arkadaş
b-oğlum bu ceza ne?
a-ne cezası baba?
b-trafik cezası. mahmutbey gişelerinin orada geri geri gitmişsiniz.
a-* ya ne işin olacak benim orada. sen gitmişsindir bana bok atıyosun.
b-lan dangalak. boy boy fotoğrafını çekmişler.
a-eee şey baba.
b-şey tabi p......k.
-oğlum sen ne biçim araba kullanıyorsun?

+nasıl baba? gayet nizami kullanıyorum bence.

-oğlum yani hızlı kullanıyor falan diye duydum da ben.

+yok be baba yapmıyorum öyle şeyler.

-ulan it radara girmişsin 150 ne lan! kendini mi öldüreceksin!!!
trafik cezasını itiraz edebilirsiniz. yayakaldırıma park eden araçlar için trafik denetleme kurumu yasal işlem uygulamıyor. ama kanunen yasak. yayakaldırmına park halindeyken foto yada kameraya kaydedin sonra trafik cezasını itiraz edin. kanunen yasak olmasına rağmen trafik denetleme kurumu yaya yoluna park ihlali yapan araç sahiplerine ceza yazmadığını bana karşı yazılan cezanın iptal edilmesini isteyin. 1 tane görüntü yada foto yeterli. motorlu taşıt aracı olması yeterli.

misafirlige gitmiştim aparmanda merdivenlerden inerken bir dairedeki kişiye postacı trafik cezası getirmiş. bayan hemen anladı trafik cezasımı dedi. itiraz edin boşuna paralarınızı kaptırmayın.
Yürümeye ne zaman başladı bu amk makbuzları ya.
yeni küfürler üretmeme sebep olan tatsız durum.
Zaten kimse babamızı sormaz herkes Anamıza hücum. Gelsin o da gelsin. Daha yeni 88 lira ödemişim.
(bkz: tedes)
güncel Önemli Başlıklar