bugün

10 yıldır görevde yükselme dahil kazanmadığım kurum içi sınav kalmadı, ancak defalarca mülakatlarda elendim, yanıma almayacağım adam başıma amir oldu, ilk başlarda çok üzülüyordum, şimdi hiç siklemiyorum.
Türkiyede harmlar solcular icin gecerli sağa serbest.
(bkz: akrabaya torpil yapmak Allah ın emridir)
Deniz altında mı ? karada mı ? sorusuna verilecek cevaba göre şekil alır.
Nitekim binâenaleyh Ahmet Aslan güzel özetlemiş ;

https://youtu.be/uqROdKnNfQk
dinlere göre haram değildir. bir bakan (adı neydi unuttum) akrabalarını işe alınca eleştirilmişti. o da kendisini 'zaten dinde yeri var, akrabayı koruyup kollayın diyor Kur'an'da, ben de öyle yaptım" demişti. aslında şöyle bir düşününce yaptığı savunma din açısından mantıklı. kur'an'da sürekli akrabaya iyilik yapmanın önceliği olduğu vurgulanır.
toprilin en kötü yanı vasıfsız insanların elinizde bir torpil (torpido) gibi patlamasıdır. tanıdık olmayan insanların davranışlarını kontrol etmek ve onlara iş yaptırmak akraba, eş dostta yaptırmaktan daha kolaydır. arada duygu olmadığı için yabancıya daha acımasız davranırsınız. o nedenle doktorların torpil yapmasına izin vermezler. bir doktor çocuğunun, anne-babasının, eşinin ameliyatına girmesi yasaktır. ameliyat olan kişiyle duygusal bağı olduğu için hata yapma olasılığı yüksektir.
Başkalarının hakkını yiyip allah öyle emrediyor demek de bayağı bir mallık olsa gerek.
Harammıdır bilemem ama çok büyük bir (bkz: obanın çocuğu)'luğudur.
Edit: kul hakkına giriyor bence dinen de haramdır.
hac kurasında bile yapan vardır.
haramdır, kul hakkıdır. öbür dünyada bunun hesabını fitil fitil burnundan getirirler. atalım kafadan sen iktisat mezunusun bankada iş bulamıyorsun ama başkası lise mezunu torpille bankacı oluyor ya da sen kpss'den 90 puan alıp hiçbir yere atanmıyorsun ama torpilli lise mezunu akp kontenjanından memur oluyor bu kul hakkı değil midir?
Değildir çocukken o kadar aldık patlattık. Eğlenceli ama tehlikeli de bir oyuncak. Bir de kız kaçıran vardı fiyuv diye uçuyordu.
Sevmediğim olgular.
kime göre haram neye göre haram ne torpili kimin torpili nereye torpil gibi sorulara cevap vermek lazım önce.
Hem haram hemde etik değildir ve torpil durumunu gelişmemiş ülkelerde karşılaşılan bi durumdur.
Bir şeye haram demek ben ve benim gibilerin işi değil ancak torpil yaptıran da yapan da bence kul hakkı işlemiş olur ve kaç kişinin hakkına girdi ise o kadar kişiden hellallik alması gerekir.
haram olsaydı akrabalarınıza sahip çıkın öğüdü vermezdi din. hele müslüman müslüman kardeşi ise torpil kesinlikle haram değildir. sonunda takvada üstünlüğünüz de var. müslümana her şey haktır değil mi?
hak, dinden bağımsız olarak insanlık için en faydalı kavramdır.
kişi, kurum ve devletler, hak kavramını korusa dünya sorunsuz bir yer olur.
tabi ki hak diyince, herkesin kendi kafasında oluşturduğu bu benim hakkım kuralından bahsetmiyorum çünkü insanoğlu sürekli kendisini haklı sayar.
bahsettiğimiz, başka birinin hakkının sınırına kadar olan haktır.
güncel Önemli Başlıklar