bugün

Bence haramdır. Ayıptır yazıktır günahtır.
Kesinlikle etik değildir.
haramın hasıdır hemde.

her kim ki torpil yapar, bi tarafında torpil patlasın.
Müslüman ülkelerde bu kadar yaygın olduğuna göre haram değildir ya da bunlar müslüman değil bilemedim.
görsel
görsel
O işi tırnaklarıyla kazıyarak almaya layık insanlar varken tabiki haram.
Ne alakası var allah akrabaya yardımı emreder. Akrabaya torpil sevap bile olabilir. Swh.
yoh sevaptır hem cennete gidersiniz. te allahım yarabbim.
haramın en büyüğüdür sen torpille bir yere yerleşirsin o işi hakkıyla düzgünce yapacak kişinin önüne geçersin ve herkes torpil yaptırır sonra ülke diye birşey kalmaz.

yanarım yanarım ablama yanarım 8 sene kpss gir boşu boşuna 8 senesi yandı kadının.

özetle fetullahın amk.

kamu ve özel sektör ile.
Kul hakkıdır ve dinde herkes yapıyor bende yaptım diye bir nevi zorunluluk hali bulunmamaktadır.
helal diyen dinden çıkar. kul hakkına helal diyen islam dininden değildir. allah bize nasip etmesin torpille bir yerlere gelmeyi.
görsel

Şunu buraya bırakayım da hak yemek günah mı haram mı siz düşünün.

Kimler nerelerde. Yazık.
(Allah size, mutlaka emanetleri [işleri] ehli olanlara vermenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle davranmanızı emreder.) [Nisa 58]

Hz peygamber kabe nin anahtarını kime vermiş bir araştırın bakalım.
torpille işe girdim 10 senedir çalışıyorum. imkan tanıdılar kullandım. napsaydık yani. boş gezip hırsızlık mı yapsaydık, adam mı vursaydık.

edit: rte bile damadını bakan yaptı. ki bu adam mitinglerde elinden kuranı düşürmüyor.
Haramdır. Kızkaçıran ise mekruhtur.
Haramzade sorusu. Torpil bir yana Bu soruyu sormak haram. Çünkü bireysel bir günah değil toplumsal günah.
sınır tanımayan hırsızlar örgütü "akrabalarınızı koruyun ve kollayın" ayetinden yola çıkarak ve bu ayeti delil gösterip fetva çıkararak gayette güzel işi uydurmuşlar kılıfına. Ne diyeyim Çoluk çocuğunuzun boğazından geçirdiğiniz o lokmalar haram zıkkım olsun...
hak olan herkes için iyidir.
olayda çok yönlü bi olay.

misal işe birini alacaksın. iş senin işin. burada bakacağın asıl konu işi yapıp yapamayacağı ama bir tanıdığının ricası var. sana zamanında iyilik yapmış biri.
onun tavsiye ettiği birini işe alman gayet normal olabilir ama bu ne sana ne de işe torpille girene faydalı olur.

iş senin değilse o zaman iş daha da karışır.

hakkı takip ederek gideceğin yolda büyük getiriler elde edemeyebilirsin. yavaş gelişirsin ama belki bu daha iyidir, senin için bilememezsin.

sonuç olarak, haktan ayrılmayın.

bunun argümanlarını anlatmak çok uzun sürer ve çoğu kişi de haklısın diyemez ama tecrübe konuştu.
Asıl hakeden kişinin yerini işgal edip, senelerce haksız para kazanıldığından dolayı haramın tanımıdır.
Haramdır. En basitinde kul hakkıdır. Hoş gerçi ülkemizdeki büyükbaşların sikinde değil bu durum ama olsun.
Kazandığı parayla cami yaptırırsa da mı?
Koca ülke batışa gidiyor bu günah yüzünden ama adam hala soruyor haram mı diye.

Yok canım ne haramı.
Nereden yediğine bağlıdır.
Ülkede 10 milyon kadar torpil ile yada soruları çalarak işe giren bulunuyor.. O yüzden cevap veriyorum..

Sakız orucu bozmaz..