1. 1.
  bir nil karaibrahimgil şarkısı.
  3 ... pulemjot kalashnikova
 2. 2.
  25'li yaşlara yaklaşırken hafif tempoda, 25 yaşından sonra, koşar adım yaşınızla doğru orantılı olarak artan baskı.
  5 ... bimelekimben
 3. 3.
  özellikle erkeklere diretilen,mütemadiyen diretilen. evin kızına söylemek zordur. düşünsene bir annenin hadi artık evlen de yuva kur dediğini! o an o kızın gözünde bitersin zannımca. alan olduda gitmedi mi? evde kaldı işte bariz,çok net değil mi?
  ama erkek öyle değildir. ona rahatça söylerler,yüksekten atarlar anneler. hatta haddini aşar konu komşuyla toplaşır kız bakmaya giderler falan fıstık. bir yaşa geldikten sonra daha da işitirsin bu cümleyi. bir ara bir pazar günü anne otomatiğe bağlar artık bu konuyu. içerik aynı sürekli bir şeyler söyler. hadi evlen ne zaman evlenecen yok mu şöyle güzel biri. artık yapacak bir şeyin yok. sevdiğinle olmadıysa evde kamış bir kızı alacan. o da kurtulacak sende!
  5 -1 ... bambu
 4. 4.
  aile ekabirinin duygu sömürüsü de eklendi mi ya evleneceksin ya da evi terk edeceksin.
  1 ... dimple
 5. 5.
  her düğün,nikah,nişan gibi bilumum günlerde eee (bkz: psikosomatik) artık sıra sana da geldi.'yok okulum devam ediyor var daha' diye ardına sıgındım cümlem var okul bitince bahanemde kalmayacak.
  kimi insan da 'yeter be yeter,ben anamın evini temizlemek zorundamıyım gidip kendi evimi temizlerim mutlu mesut yaşarım' cümlesini kurmasını sağlayan iç baskı.
  1 ... psikosomatik
 6. 6.
  bunaltıcı, sinir bozucu bir yaklaşımdır.
  2 ... calyx
 7. 7.
  semptomların özellikle iş bulma, askerden dönme arifelerinde ve akran arkadaş/akraba düğünlerinin 1. ila 3. saatleri arasında tavan yaptığı hastalık.

  Bu hastalıktan korunmak elinizde, alacagınız basit önlemler ile evlilik baskısı sendromunu önleyebilirsiniz.

  1) askerliği erteleyebildiginiz kadar erteleyin

  2)iş bulmayın, bulursanız "yeeaa bilmiyorum abii yeaa bırakabilirim her an yeaa ne uğraşacam" gibi sorumsuz/salak konuşun, bu bir baltaya sap olamaycagınız imajını oluşturup potansiyel kayınvalidelerde bir soguma yaratacaktır.

  3)düğün ortamlarından uzak duru, illa gidecekseniz doğrudan gelin damat yanına gidip gorunup kaçın, 3 saat de kalsanız o kadar gorurler zaten sizi.

  4)bayram ziyaretlerinden uzak durun.

  5)düzenli spor yapın (niyeyse bilmiyorum, bugune kadar okudugum her türlü fiziksel/psikolojik/sosyolojik sorunu önlemek için yazılan tavsiyeler arasında vardır bu, ben de yazmak zorunda hissettim)

  6)çok sıkışırsanız hemen karşı koymayın, çunku karşı koyacagınızı zaten bildiklerinden onlarca karşı tezi hazırlamışlardır, inşallah diye zikredin. yerine göre para biriktiriyorum biriktirmeden kimseyi bulmam gibisinden ilkeli adammış gibi yapın konuyu "vay be ne adam" a çekip abi ne olur haftasonu Fener maçı? kıvamına döndürün.

  7) ilk nöbeti atlatmanın ne kadar önemli oldugunu unutmayın, atağın semptomları tavan yaptıgında geçiştirebilirseniz bir sonraki ana kadar kurtulursunuz.

  8)içinde bulundugunuz baskı ortamını kabullenin, bununla yaşamayı öğrenin.
  6 ... ever
 8. 8.
  evlenmenin değil yürütmenin önemli olduğunu bilmeyenlerin anlamsiz baskısı.
  5 ... arjantin
 9. 9.
  gerçekten kanayan yaradır. genellikle kızlara yapılır. baskı görmüş 2 insan birbirinin bulur ve elalemin ağzını kapatmak için evlenirler. onların oğlu olur oğullarına da baskı yaparlar böyle gider. ama sonuçta kalan yine mutsuz ailelerdir ve bozulan toplum düzenidir.
  3 ... mustidy
 10. 10.
  tüm evlilik masrafları ve ilk 5 yıllık geçim parası talep edilerek, kaldırılabilecek baskıdır. bir de sorunuz efendim, bunu ne için istiyorlarmış. kendileri mutluluktan, bulutların üzerinde mi yürüyorlarmış? bazı mutsuzlukları, o kişilerin aileleri bile bilmez. saklarlar. utanmayın, çekinmeyin, sorun. onlar hadlerine düşmeyen baskıyı yapmaya utanıyorlar mı?
  2 ... sandalye