bugün

Zannımca doğru olandır. Toplumun dinin gerektirdiği ahlak kurallarını gitgide kaybettiği gibi bir gerçek var. Günümüzde her şey normalleşmeye müsait. Sanırım bu da bir kıyamet alameti.
Aslında bu durum modernliği yanlış anlamaktan kaynaklı diyeceğim fakat.
Bu yabancı ülkelerde de böyle. Yani tüm dünya bu durumda modernliği yanlış anlamış durumda.
Veya cidden günümüzde ki teknoloji çağı getirdiği bilgiler ile birlikte pek çokta bilgi kirliliği getirdi.
Ve bu aynı teknoloji insanları kendisine bağımlı yaparak diğer her şeyden uzaklaştırdı.
Turkiye toplumunda tam tersi. Önceden sokakta kapalı gormek seyrekti. Simdi izmir'de bile her yerde siyah basortululer goruyorum. Üniversite ve kamuda basortu yasağının kalkması ve bazı ozgurlukler, hem dünya hem ahiret işleri yurutmeliyim diyenler sebebiyle arttı.

Misal önceden laiklik vs çok ciks ve normal kalırdı. Şimdi soze laiklikle baslayanla bi alay etme hali var. Fosilleşmiş geliyor insanlara. Dinle pek alakası olmayanların bile tepkisi böyle.
diyanetin yaptırdığı anketlerde çıkan sonuçtur. memlekette hem dindar görüntüsü vermek, hem de gerçek dindarlıktan uzaklaşmak moda devr-i akp'de...
dinden yobazlaşma şeklinde ulaşmakla modernleşme şeklinde uzaklaşmak arasında dağlar kadar fark vardır. dini bozuk yaşamak kötüdür, dinsizlik iyidir.

yozlaşmış toplumlar tıpkı alttan tayt giyip üsten türban takan kadınlara benzer.

ancak dindar toplum o taytı giymez, dinsiz toplum o türbanı takmaz.

yama gibi, kopyala yapıştırla da medeniyet alınmaz.

medeniyet ne doğuda ne de batıdadır. kendi içinde kendi kendini aşarak, kendi öz devrimini yapmadıktan sonra olur, yoksa böyle ne olduğu belli olmayan bir ülke olursun.
kapalı kadınların artması insanların dine yönelmesinden kaynaklanmıyor. aile zoru var, eş zoru var, eşinin ailesi zoru var. ne kapalı kadınlar var namaz bile kılmaz. ne açık kadınlar var namaz kaçırmaz.
Zaten kapalı olmayan kadınların ibadet edemeyeceğini söyleyen olmadı. Sadece gorunulurlukten bahsediyorum. Elbette onlar da varlar. Ben çok samimilerini tanıyorum.