1. 1.
    Bir araştırma konusu.

Ben oyumu ahlaktan yana kullanıyorum.
    11 -8 ... gokdelende kapici
  2. 2.
    Din, ahlakın oluşmasında en önemli faktördür.

Bana göre bundan daha önemli olan soru din olmasa ahlak dediğimiz şey nasıl oluşurdu veya oluşabilir miydi ?
    9 -8 ... haddibakim
  3. 3.
    gemi din ise yelkenler ahlaktır.
    13 -4 ... karanligin ruhunda bir gece
  4. 4.
    türkiye'de din var ahlak yok,
    japonya'da din yok ahlak var.

bazı alanlarda bizim toplumumuz daha öndeyken bazı alanlarda japonlar bizden önde. bence olması gereken dinin şahsi ahlakın toplumsal olması. üç beş kişinin gitmesi için devasa camiler yapmak yerine aşevi, yurt vb. yapmak daha hayırlı geliyor bana. hem kişinin dini açısından hem de topluma yarar sağlamak açısından.
    6 -3 ... yere dusen bozuk para
  5. 5.
    sasilacak kadar cok (bkz: türe)
    1 ... basat55
  6. 6.
    ahlakın dinle bir ilgisi yoktur.

dinlerin türemesinden önce yaşayan toplumlarda minik minik ahlaki davranışlar saptanmıştır. din görünmeyene inanmaktır, görünmeyene inanırsanız başkalarının göremediklerini görürsünüz. ama ahlak kalbinizin bir köşesinde duran bir kaledir. kazanılmaz, kaybedilmez, sonradan eklenmez, modifiye edilmez.
    5 -6 ... deep house
  7. 7.
    Empatidir. Empati varsa her şey iyi olur.

Dinden dolayı da ahlak gelebilir elbet ama içinden gelmeyen bir şey kitapta yazsa ne farkeder? insanın içinden gelmeli ahlaklı olmak.
    5 -2 ... gethere
  8. 8.
    ülkedeki cinsel suçlar toplumu dinin yönlendirdiğinin kanıtı niteliğindedir.
    1 -2 ... moloz
  9. 8.
    .topluma dinin getirdiği ahlaksızlık yön verir. Kendini eksik, kusurlu ve yaratıcısını üstün, cezalandırıcı gören bir yapının ahlak anlayışıdır bu. Kısaca köle ahlakıdır
    3 -2 ... dehumanized
  10. 9.
    ikisi de yön verir. Burda asıl sorulması gereken hangisinin doğruya, yanlışa yön verdiği sorusudur.
    2 ... naziko