bugün

en yalnız insandır. hakaret olarak kulllanılabilir. espiri olarak kullanılabilir.
örnek vermek gerekirse nacizane ben efendim. insanlar beni sevmez dışlar hor görür. benle dalga geçerler. beni gördüklerinde yollarını değiştirirler. ama sorun yok gölgem bana yetiyor.
özgürdür.
not: ama özgürlük mü yalnzlık mı derseniz bilinmez...
onursuz bir toplumda onuruyla yaşayanlar zulüme karşı tepkilerini suskunlukla ve o toplumdan uzaklaşmakla dile getirirler. *
Bu durumu üniversite hayatımın son 3 ayında en acı şekilde yaşadım. Bilinçsiz bir şekilde yaptığım tek bir hata yüzünden 4 yıllık arkadaşlarım tarafından dışlandım. Bu o kadar kötü bir duygu ki 4 yıl boyunca beraber aynı sınıfta ders işlediğin , aynı ortamları paylaştığın beraber gezdiğin en zor zamanlarda yanlarında olduğun hep iyilik guzellikler yapmak istedigin insanlar seni cok acimasiz bir sekilde tek bie hatanla. aforoz edebiliyorlar. oturdugum siradan en uzak yere oturmaya calismalar beni gorunce " biz seni hic olarak sayiyoruz" demeleri . Tek bir kelime bile konusmamalari... Insanin kalbini o kadar acitiyorki. Her okul sabahi Allah'im bugun okul cabuk bitsin diyerek gittim 4 yil boyunca takildigim en yakin insanlar yanima ugramaz oldu ve universite hayatimin son 3 ayini hemen hemen yapayalniz gecirdim. Hayatimin en aci ve zor gunlerini yasattiran arkadaslarima (-ki okulda bayildigimi ogrendikleri halde bir gecmis olsun bile demeyen insanlara arkadas demek bile onlari ovmek olur) buradan seslenecek olsaydim sunu derdim. EVET , belki bir kac hata yaptim ama en azindan hatalari yaparken amacim bile bile sizi kirmak degildi. Icimde kotu niyet yoktu. Ama o hatalari yaptiktan sonra sizin icin " ne kadar iyi insanlar ' merhametli insanlar " demistim ya hepsi bosa cikti. Bizim ahlakimizda dinimizde esir dusen dusmana bile iyi davranmak varken sizin yaptiginiz insanliga sigmadi ve iyiki de hayatinizdan cikarmissiniz beni. Cunku yureginde merhamet ve vicdan olmayan insanlarin yureginde olmamaliydim zaten. Yoksa kirlenirdim o yurekte. Bana hayati cok aci bir sekilde ogrettiginiz icin tesekkur ederim .Bundan sonra hayatima bir insan girdiginde onun iyi bir insan olup olmadigini bir defa degil iki defa hatta iki defa da degil 5 defa dusunucem. Evet ben hatalarimdan dersimi aldim ve bir daha tekrarlamiycam. Ama siz bunu baska bir insan icin tekrarliycaksiniz. Roplumdan dislanan insanin ozguveni o an icin yerle bir olabilir ama sonrasinda hayatta ondan guclusu yoktur.
-daha kaç tanenize öğreteceğiz bunu?

hayatta kendinizden başka kimseniz yok.

ister terbiyesiz diyin,ister artist.

siktir etmeyi öğrenmedikten sonra, siktir edilen siz olursunuz.

hatayı ırgalamıyorum dikkat et, insanca yaşayıp ölmek bu kadar kolay.
ne yaparsanız kendinize ulan,bana değil.
Toplum farklı olanı dışladığını sanarken aslında farklı olan dışlamıştır toplumu.
Kendinin neden dışlandığını sorgulaması gereken insandır. Yüz kızartıcı bir suçtan dışlannmış olabilir.
(bkz: hayat kadınları)
dışlanırlar dedikoduları yapılıp eleştirirler, yeri gelir kùfür ederler. ama çıkarları oluncada yanlarında biterler.
kişi ne hata yaparsa yapsın en yakınları onu desteklemeli. ha telefisi olmayan hatalar elbet var. kisi o hatayı yaparsa gene en yakınları dersini vermeli.(sonu hapisle bitecek hatalar)
bay golyadkin, dostoyevskinin öteki adlı kitabının ana karakteri.
Toplum dediginiz şey bir insanı dislayacak kadar güçlü bir birlik değildir arkadaşlar siz kendinizi soyutlamazsaniz eğer kimse sizi dislayamaz.
rap dinliyordur, ve bunu pek sorun etmeyen insandır çünkü alışmıştır artık. Topluma ihtiyacı yoktur, çok gerekli değildir; az insan çok huzur düşüncesindedir.
Eğer gerçekten haklı olduğunu düşünüyorsa,

Sabretmeli, sabretmeli, sabretmeli...

Elbet galip olacaktır elbet.
Topluma koyım yalnızlara bişey olmasın dedirten hede.
Üç kişi tarafından dışlanınca bunu koca topluma mal eden yazar beyanı, biz seni dışlamıyoruz.

Bir iki de şey söylemek istiyorum, en yakın arkadaşlarınız sizi en çok yaralayan insanlar olur. Çünkü onlara karşı savunmasız olursunuz ve onların size hiç zarar vermeyeceğini düşünürsünüz. Öyle değildir gördüğünüz gibi. Kimin menfaatine dokunursanız -bu kan bağınız olan birisi de olabilir- o sizin canınızı acıtır. Bazen bir bakışıyla, bazen bir sözüyle, bazen bir hareketiyle, bazen birilerini size karşı doldurarak. Size tavsiyem...

"Kimsenin sizi yokluğuyla terbiye etmesine müsaade etmeyin."