1. 1.
  günlük hayatı fazlasıyla etkileyen, insanın evden çıkmasını zorlaştıran psikolojik sorun. kişiyi öyle durumlara sokar ki bildiğini söyleyemez, duygularını saklar, yeteneklerini gösteremez, toplum içine çıkamama, küçük düşme, utanma gibi endişeler taşır.
  okul, iş, arkadaş ve duygusal durumlarda insanı içten içe kahreden bu durumun çaresi bilindiği gibi korkunun üzerine gitmek ve bu durumu başkalarıyla paylaşmaktır.
  aslında tamamen kendi iç sesini bastırarak kurtulanabilecek bu durumda kişi kendine değil hedefe kitlenmelidir. ''acaba konuşabilecek miyim? ya rezil olursam? yüzüm kızarırsa? heyecanlanırsam? gibi soruları kendilerine sürekli sormaktan vazgeçmelilerdir.
  bazı erkeklerin, özellikle ergen dönemlerinde sevgili edinmekten, beğenilmekten, ve küçük düşme korkusundan dolayı ''abaza, sap'' gibi tabirlerle nitelendirilmesi yanlıştır. kişi özellikle sanal ortamlarda sorunu çözmeye, karşı tarafı tanımaya çalışır.
  toplum fobisinin sorun diye nitelendirildiği tek konu bu değildir tabii. insanlardan, taşıtlardan, gelebilecek tehlikelerden, hatta binalardan korkup dışarıya çıkmayan pek çok insan vardır.
  ... luciddreaming