1. 1.
  eminon'de bulunan saray. fatih sultan mehmet yaptirmis ve o zamandan osmanli doneminin yikilisina kadar devletin merkezi olmustur. her ne kadar bazi padisahlar millet fukaraliktan kivranirken saraylar yaptirip bir sure orada ikamet etmislerse de topkapi sarayi haremiyle, divaniyla hep merkez olma unvanini korumustur.

  topkapi sarayi osmanlı devleti'nin yikilisini hazirlamistir. harem bolumunde bir sure gonullu tercuman olarak calisirken inceleme firsati bulmustum. boylesi bir zevk ve sefa gormedim, duymadim. altin musluklar, taslar, hamamlar. sicak ve soguk yuzme havuzlari. sadece padisah icin eglence geceleri duzenlenen bir oda. yuzlerce cariye icin odalar ve bunlar padisahin mali sayiliyor. fatih sultan mehmet'in nikahli esinin olmamis olmasi ise durumu aslinda net bir sekilde ortaya koyuyor.

  orayi inceleme firsati bulduktan sonra buna gercekten kanaat getirdim: osmanli devletinin yikilisi topkapi sarayi'nin insasiyla baslamistir. yazik olmustur.
  4 -2 ... laz pacino
 2. 2.
  kaşıkçı elması'nın da hazine bölümünde sergilendiği eski saray, yeni müzedir..
  1 ... killing joke
 3. 3.
  http://www.360tr.com/topkapi/index.htm
  3 ... alchemilla
 4. 4.
  insanlar ve toplumlar büyüdükçe sade ve mütevazıdır fikrimi pekiştiren saray. osmanlı'nın en şaşaalı döneminde bu denli akçakgönüllü, zarif bir saray yaptırması büyüklüğüne güvenin göstergesidir. ne denli görkemli olduğunu diğerlerinin gözüne sokarak göstermenin gerekmediğinin kanıtıdır. sadece mimarisiyle değil içindeki kutsal emanetler bölümüyle ayrıca çok kıymetlidir.
  şimdi kuytularında ne rezillikler yatar onu bile bilememekteyiz o ayrı: çürümeye yüz tutmuş halılar, belki çalınıp yerine sahtesi konmuş kıymetli mücevherler, bakımsızlıktan küf kokan eserler. bu da tarihimize vefasızlığımızın göstergesidir zannımca.
  2 -1 ... kassandra
 5. 5.
  içerisinde bir tarihin yattığı saraydır..ihtişamla mütevaziliği iç içe görmek mümkündür..geçmişe yolculuk yapmak bu olsa gerek..
  1 -1 ... sharlatan
 6. 6.
  dönem itibariyle müze müdürlüğünü prof. dr. ilber ortaylı yapmaktadır.
  2 ... zaknafien
 7. 7.
  george w. bushun türkiye'ye geldiğinde hayran kaldığı ve neden hükümet konağı olarak kullanılmadığını sorduğu heybetli saraydır.
  edit: soran george w bush, registerlater değil.*
  2 -3 ... registerlater
 8. 8.
  günümüze kadar korunan en eski ve en geniş saraydır. 700.000 metrekare araziye sahiptir.
  2 ... kidd
 9. 9.
  Öğrenci kimliğini gösteren öğrencilerin gişelerden ücretsiz bilet tedarik edebilecekleri saraydır.
  2 ... diyonsos
 10. 10.
  her ayın ilk salısı ücretsiz olarak gezilebilen müze. * *
  1 ... hafiye