bugün

görsel

Tarih boyu mezar taşlarında silah figürü olan Trabzon ilçesi.
Silaha merakı olan Trabzon ilçesi bir diğeri için,
(bkz: bafra)
Varlığını yeni öğrendiğim Trabzon ilçesi.
Bir rivayete göre hala rum kalıntıları olduğu söyleniyor.

Yalansa da vebali (#hacitbecik)'in boynuna.
https://open.spotify.com/...ck/1osylvLR2SbPdyI6y9wfqz
"Burada kimse eceliyle ölmez" diye bir esprisi vardı bir zamanlar. Sürekli sis sebebiyetiyle sinirli insanlarizdir.Aklı selim insanların bulasmamasi tavsiyemdir. Kendimden biliyorum deliyiz oluum biz. Ama şu da var ki kuyrugumuza basilmadigi sürece kimseye zararimiz yoktur. Iyiyiz biz ya sevin bizi.
deli dolu sarışın mekanı.

Tonyalılar çoğunlukla kısa boylu insanlardır.
trabzonun bir ilçesidir.
Tonya Wiggins Gta 5te araba çekme görevleri yaptığınız kadın.
halkının geneli sosyal demokrat olmasına rağmen yerel seçimde akp'ye belediye başkanlığı veren ilçe.

muhtemelen bu olayın suçlusu trabzon'un büyükşehir belediyesi olması sebebiyle yürürlüğe giren "tam şehir yasası"dır.
Erdoğan Bayraktar'ın tepkisini çeken ilçe.
Niye tepkisini çekmişler peki?
-------
Haber 11 Nisan 2013

Trabzon'un Tonya ilçesi'nde yöre halkının çimento fabrikasının yapımına karşı çıkması Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ı kızdırdı. Bayraktar şöyle konuştu:

- "Tonya'da hayal kırıklığına uğradık. içinizde Tonyalı arkadaşlarımız var mı bilmiyorum? Tonya'ya bir yatırım getirmek istedik, karşı çıktılar. Benim önüme bundan sonra Tonya ile ilgili bir evrak gelirse imzalamayacağım. Ona buna yalvarıyoruz, 'Aman gel, Trabzon'a yatırım yap' diyoruz, birileri karşı çıkıyor. Trabzon'un insanı, Tonyalı kardeşlerimiz karşı çıkanları absorbe etmeliydi, elimine etmeliydi. Vali Bey'e söyledim, 'eğer gelirse ben senden rica ediyorum, imzalama kalsın o iş.'"
köy yollarında silahlı abilerin ateş ederek, otomobillerle birbirlerini kovaladıklarına şahit olabilirsiniz.
trabzon'un bir ilçesi. bafra'dan (samsun'un bir ilçesi) otobüslerle yol aldık bu şehre. bir arkadaşımız ünye yolunda ölmüştü (tekrar tekrar mekanın cennet olsun kardeşim). evet gezilip görülmesi yer. o yaylaları adamı kendine çekiyor. ahh ulan keşke rakı içmeye, gezmeye eğlenmeye gelseydik ama olmadı işte amk.
(bkz: konya).
Şirin bir Trabzon ilçesi. Bunun Rize'deki muadili Ardeşen'dir. Dağ başındadır, küçük bir meydanı vardır. Silaha çok meraklı, su katılmamış laz ahalisi vardır. Tonyalılar geneli psikopat olan Karadenizde bile belalı tipler olarak bilinirler. Ula bi dur daa demeye kalmadan silah çekebilirler. Eski zamanda yaptığım bir sayahatte meydanda iki üç kişilik erkek grupları volta atarken görmüştüm. Bunlar basbayağı Teksas ya da hapisane ortamı gibi ileri geri volta atıyordu. Bi tarafı çizdirmeden çıkmıştık. Şimdi daha medenileşmiş olabilir.
insanlarının hepsinin belinde silahla gezdiği, kan davalarının pek eksik olmadığı ve akrabaların anlattıklarına göre darbe zamanı atılan silahlarla derelerin dolduğu trabzon ilçesidir. türkiye' nin teksasıdır. tonyalılar veyahut donyalilar aşırı sinirli ve agresiftir, bunda bir dağ köyü olmasının ve sertliğin buradan gelmesinin etkisi büyüktür. genelde isminin anılmasıyla beraber kafada bir silah silueti oluşturan trabzon ilçesidir.

herşeyiyle sevmekteyim kendilerini.

ekleme: harbiden seviyorum lan. tamam çok ilgilenemedim belki kendisiyle ama; (bkz: memleket)
belediye başkanı ahmet kurt, 18 nisan 1999 tarihinde yapılan milletvekili genel ve mahalli idareler seçimlerinde trabzon ili tonya ilçesinde yüzde 49 oyla belediye başkanlığına seçildi ve halen bu görevini sürdürmektedir.
bahar da sinerita ların yetişdiği trabzon un ilçesidir. kadıralak yaylası görülmeden bu dünyadan göç edilmemelidir.
tonyalı bir arkadasımın iddiasına göre , silinmesi imkansız bir şekilde dağlarına dev-genç yazılan trabzon ilçesi ..
Tonya, Trabzon iline bağlı bir ilçedir.

Tonya adını bir Rum kızından almıştır. Yörede yerleşen Rumlardan Toniro adındaki Rum beyi, kızma düğün hediyesi olarak Tonya ve çevresini vermiş. Kızın adından do­layı yöreye Tonya denmiş.

Tonar sözcüğünden: Yörede şimdi bile yaygın olarak kullanılan bu sözcük Rum­ca olup Türkçe karşılığı "a ç m a" dır. Rumların çevreye ilk yerleştikleri yıllarda her ta­raf ormanlarla kaplı olduğundan, tarıma elverişli topraklar, ormanların açılması ile elde edilmiştir. "AÇMA" anlamındaki "TONAR" sözcüğü ağızdan ağıza değişerek Tonya ha­line gelmiştir.

kaynak: http://tr.wikipedia.org/wiki/Tonya
Tonya adını bir Rum kızından almıştır. Yörede yerleşen Rumlardan Toniro adındaki Rum beyi, kızma düğün hediyesi olarak Tonya ve çevresini vermiş. Kızın adından do­layı yöreye Tonya denmiş.

Tonar sözcüğünden: Yörede şimdi bile yaygın olarak kullanılan bu sözcük Rum­ca olup Türkçe karşılığı "a ç m a" dır. Rumların çevreye ilk yerleştikleri yıllarda her ta­raf ormanlarla kaplı olduğundan, tarıma elverişli topraklar, ormanların açılması ile elde edilmiştir. "AÇMA" anlamındaki "TONAR" sözcüğü ağızdan ağıza değişerek Tonya ha­line gelmiştir.
bu ilçenin halkı ismini donya diye telaffuz eder.
tonyalıyım tonyalı
alırım iki karı
biri yıkar kapları, öbürü çamaşırları

gibi bir türküye sahip trabzon'un ilçesi.
trabzonun tarihi veya kültürel bir yeri olmamasına rağmen en tanınmış ilçerinden biri. tonyalımı aman uzak dur, ne tonyalımı selamı sabahı kes sesleri kulağımda çınlıyor.
trabzon'un ilçelerinden biridir. vakfikebir'e 20 km. uzaklığında boğucu yeşilliğiyle, yarı davetkar beklemektedir. çünkü artık genç nüfusun büyük şehirlere, özellikle zonguldak'a (bkz: ttk), çalışmaya gitmesiyle yaşlı insanların nüfus yoğunluğunu oluşturmaya başladığı ilçe genelde tenha bir görünüme sahiptir. eskiden ise şenlikli bir görünüme sahip olduğu, bu şenlikli hava içinde silahın kimi zaman eğlence amaçlı kimi zamansa öldürme,yaralama,kız kaçırma,korkutma vs.. amaçlı sıklıkla kullanıldığı söylenile gelmiştir. (rivayet odur ki darbe zamanı dereler, atılan silahlarla dolup taşmıştır.) memleket olmasından mütevellit bu sene gidip gördüğümde; kalan bir avuç insanın sahip olduğu karadenizlilere özgü mizah anlayışı, tonya'ya has tereyağı ve ekmeğiyle herşeye rağmen yine de görülmeye, gidilip kalınmaya *değer yer.