bugün

Türkiye’deki otomotiv sektörünü yorumlayan gazeteci Emre Özpeynirci, TOGG’un (Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu) fiyatını 1 milyon TL olarak öngördüğünü söyledi. Özpeynirci, özel bir teşvik getirilirse fiyatın daha düşük olabileceğini belirtti.
https://bit.ly/3pFfOv5
ilk çıktığında 300.000 tl fiyatı konuşuluyordu gerçekten 1 milyon bir araba için değmeyecek bir para ayrıca o paraya çok daha iyi şeyler yapılabilir.
1000 tl taksitle satılırsa alabiliriz.

yerli ve milli bir araç bu. fiyatı ucuz olacaktır mutlaka.

elin gavuru 2 yıllık maaşıyla BMW alıyor.

biz de 2 yıllık asgari ücretimizle togg alabilmeliyiz.
Çok mutluyum. Nihayet kendi ürettiğimiz arabaya ucuza binebileceğiz.

20-25 bin bandında olursa herkes binebilir. Ama ben 30 bine de razıyım.

*hayır aylık kredi ödemesinden bahsetmiyorum toplam fiyatından bahsediyorum noldu ki?
enflasyon farkı da eklenince 15.000 kağıt.
D segment bir aracı bırakın 100 bin liraya 400 binden bile alamazsınız türkiyede. Üstelik ultralüks bandında olacak bu araçlar. En az 500 binden gider.
araç yerli olduğu için hiç bir vergi, ek ücret vs alınmayacaktır.

yerli togg, yerli tofaş araçlarla benzer fiyatlarda olacaktır.
30-40 bin diyenler olmuş.

Acıdım...

Moralinizi bozmak istemezdim. Lakin acı gerçekler kaçınılmazdır...

(bkz: togg un fiyatı bir milyon tl olabilir).

Ve detay;

https://t24.com.tr/amp/ha...ilyon-tl-olabilir,1004662
dolara vurulan darbe ile toggun fiyatı daha da ucuz olacaktır.
togg çıkana kadar 1 milyonu geçecektir.

lakin benim şöyle bir önerim var. tabi halkçı, halkını düşünen bir hükümet iş başında olursa togg çıktığında pekala uygulanabilir.

ilk defa sıfır kilometre araç alacak 30 yaş altı gençler için 1 defaya mahsus togg otomobillerde 3 sene satış yapmamak kaydıyla ötv ve kdv sıfırlanabilir.

böylece gerçekten ihtiyacı olan insanlar sıfır km hem de yerli araç alabilirler.

ey siyasetçiler...gençliğini ve geleceklerini çaldığınız gençlere bunu borçlusunuz...
O aracı bedava dağıtsalar bile, asgari ücretlilerde mtv'sini ödeyebilecek para var da sanki; konuşuyorsunuz babanızın hayrına. Önce don alalım kıçımıza, arabayı düşünürüz. Don önemli.
Koç ve Borusan fiyatı belirler. Hükümet, Türkiye'deki bu iki otomotiv devini zora sokacak sekilde, aynı segmentte bu iki şirketin sattığı araç fiyatlarının çok altına inemez. Dolayısıyla rekabet şartlarını göz önünde bulundurmadan fiyat politikası belirleyemez.

Edit: yazım yanlışı..
40 bin Euro,ama elektrikli sahin uretilirse 20 bin Euro olur
Hele bi piyasaya çıksın (ki sanmıyorum ) o zaman görürüz alamayacağımız için çok da merak etmiyorum zaten 96 broadway candır.
amarigadaki fuarda tanıtılan sedan araç nacayip bişiy lan öyle, benim tahminim 700-800k bandında
yerli araba bogg yapılırdan çıkınca bu fiyata bogg alırsınıza bir evrilme görüyorum malum tayfada.
sosyal medya da "4000 lira asgari ücret ile togg almayı hayal kuran insana hatırlatma; bogg alırsın" paylaşımları yapılıyor.
tıpkı toki konutlarına bakıp hayal kuran insanlar gibi yerli ve milli aracımıza nah bineriz.
suv modeli şu an üretimde olsa 1 milyon lira olacak desem yalan olmaz, afaki bir tahmin sayılmaz ki az bile demiş olabilirim.
Keşke şu arabaların da çakmaları olsa, çakma ayakkabı, çakma kulaklık varken çakma arabanın olmaması çok aptalca. Yer altı dünyası buna bir el atmalı bence, sonuçta birilerinin fakirleri de düşünmesi lazım.
çakmasını yaparlar mı yapamazlar mı bilmem ama aracın yazılım güncellemeleri (bunlar kesinlikle gerekli olacak) android sistem üzerinden olacağından (bizimki nasıl olacak bilmiyorum. örn: volvo da, servise gitmenize bile gerek yok. tıpkı cep telefonu tablet bilgisaray güncellemeleri gibi kablosuz ağ üzerinden oluyor) çakma araç yapınca google'a tırnak mı parmak mı ne derseniz deyin atmak gerek.
chip konusu da başka muamma.
her şeyi elde ederseniz kaçak arabanız ortaya android işletim sistemi olan çakma iphone 13 telefon benzeri gibi çıkar.
herkes togg aracın fiyatını şeklini görüntüsünü konuşuyor ama kimse güvenliğini konuşmuyor.
togg özelinde değil ama unutmayın elektrikli araçlar yürüyen dört tekeri olan bir bomba gibi.
henüz ncap testleri için erken (aslında değil, protipler üretilince az çok güvenlik konusu hakkında bilgilendirmeler olmalı) togg avrupa pazarına çıkmak istiyorsa ncap testlerinden ortalama üstü skor alması lazım.
amerika piyasası zaten hayal.
renault citroen peugeot seat skoda bile bu pazara giremediğini düşünürsek...
Devlet araba fiyatlarını togg'un maliyeti fazla olduğundan artırdı zaten, 10 bine araba varken togg'un en dandiği 500 bin diyemeyecekleri için, önce en dandik arabayı 100 bin yaptılar, şimdi rahat rahat togg 500 bin, 600 bin+ diyebilecekler ve bu millete gayet normal gelecek. Paralar da cukkaspor. %500 kâr.
Tanıtımlarda görünen araç olursa 1 milyon bile kurtarmaz.
Maliyetinin 5 katı yaparlar bizimkiler çok insaflıdırlar.
yurtdışından gelen ve üzerine aynı değerde vergi yapıştırdığımız arabalardan zaten güzel gelir elde ediyorduk. ürettiğimiz arabalarla bundan daha fazla kazanmayacağımızı düşünüyorum. ne güzel araba üretmeden araba üretmiş gibi kazanıyorduk. ne gerek vardı böyle bir hamleye?

bu dönemde hala araba alabilen insanlara hala hayretle bakıyorum. oradan elde edilen gelirin nasıl çarçur edildiğini de inanılmaz merak ediyorum.
yerli demek ucuz demek, kendi milletinden olanların mal sahibi olması demektir.
almanlar 18 bin euroya sıfır golf, polo, leon satıyor.
bu araca 150 bin tl den fazla fiyat çekilirse rezalet.