bugün

Aracın tasarım dilinin Türk halkını yansıtması sonucunda oluşan rekor araç satışı, demekki kura ile 177 bin kişiye verilebilecek kapasite olsa sırf bu markanın iç pazarda 200 bin adetlik bir talebi var demektir, buda marka için büyük başarıdır 200 bin gibi pazar payına yaklaşan bir marka, buna ihracatında yapılacağına düşünürsek, fabrikasını büyütmek zorunda kalacaktır, Yani bu büyük başarıdır aslında, yeni bir marka için tebrik ediyorum.
Biri togg mu dedi? Birazdan hav hav yapan çapulcular gelir.

görsel
Tesla bile korkmuş, Türkiye pazarına gireceklermiş, 4 Nisan gibi galiba togg ezer geçer tesla 'yı ama zaten araçları sattı bile.
Ben ithalatı azaltan her şeyi destekliyorum, mesela makam arabaları da togg olabilir.

Ama şu an için kendime almazdım. 300 km, 500 km menzil çok düşük. Bunun dağı-taşı, deresi tepesi, soğuk ve sıcak havası var. 500 km diyorsa, onunla 3 saat yolu ancak gidersin. Menzili 1000 mm olsa, cidden düşünülür, güzel de olur.
1.Önce fabrikası yok dediler tutmadı
2. Üretilen araçları gördüler bunlar italyadan geldi dediler.
3. Bu sefer fabrikayı seri üretime hazır hale getirdiler ama satamazsınız dediler.
4.fabrika seri üretime geçti, ve Türkiye satış rekoru kırdı.
Ne oldu muhalefet sanki bir sessizlik aldı sizi, sanki biraz bozulmuş gibisiniz bu duruma.
T10X tam fiyat performans aracıdır, bu fiyata emsali yoktur.
şapşal şapşal zırlayanlar şu anda havaya baktıkları için burayı görüp yorum yapamazlar, yazık, eğlenirdik biraz ya.
umarım bu togg meselesi de (bkz: hatay yeni devlet hastanesi temelinin kaldırılması) olayı gibi bir patlak vermez.
Bu 177binin büyük çoğunluğu galericiler ya da karaborsacılardır.
Alsa ne. Senede 28 bin tane üretirim diyor. 6 sene bekler son siparişi veren.
Muhaliflerin iktidarın yaptığı her şeye karşı olduğunu hele hele ülke hayrına karşı olduğunu sanmak ne büyük gerizekalılıktır. inşallah 177 bin değil 577 bin olur. Togg'un eninde sonunda üretileceğini, seri üretime de geçeceğini düşünüyorum. Ne olursa olsun bu bir başlangıç olur ve bundan sonra atılacak olanlar bunun sonrasında olacaktır.

Şimdi de muhaliflere kızacağınıza şu sorulara cevap verilmesi gerekir. Togg madem yerli ve milli neden makam araçları Togg olarak değiştirilmiyor. Son model Audi Long siparişi vermek bir devlet geleneği mi oldu? Üretimi Türkiye'de yapılan bu aracın fiyatı muadillerine göre fazla değil mi?

Ayrıca muhalifler neden böyle düşünüyor? Çünkü bundan önce çok kandırıldık be birader.

- Her seçim öncesi bulunan doğalgaz kaynaklarından bıktık. Sahi ne aşamada onlar? Bakın, inşallah gerçektir. inşallah söylenenin kat be kat fazla doğal gaz kaynağı bulunur.

- Yerli ve milli atak helikopterimiz vardı? Bunu bir şekilde üretiyoruz ama yine yalan beyan var ortada. Yandaşlar cevap versin o zaman. Atak helikopteri madem yerli denen ilk deneme uçusu italya'da yapıldı? Bu helikopterin tasarımı bile yerli değil yahu. Agustawestland firmasının Agusta A129 Mangusta helikopterini değiştirmişiz. Bu da olabilir. Sorun ise motorda. Motorunu biz yapmıyoruz. ABD'den alıyoruz. ABD menşeli Rolls-royce ve Honeywell ortak üretimi olan motorlar kullanılıyor. Bunu da kabul ettik diyelim. Asıl önemli konu motor üreticisi ABD'den izin alınması gerekiyor. Yani yandaş medyada Pakistan'dan bu helikopterlerden 30 tane sipariş alındığı söyleniyor. Bu durumda şunlar yaşandı. ilk önce Türkiye ile Pakistan arasında sözleşme imzalandı. Sonra motor üreticisi ABD'li şirketlere başvuru yapıldı. Başvuru sonrasında bu şirketler ABD yönetimiyle iletişime geçip satış izni aldılar. Diyelim ABD'nin gıcığına gidecek bir şey dedik ve ABD satış izni vermedi. O zaman olay bitiyor. Bu yerli ve millilik mi şimdi?

- Yerli ve milli muharip uçağımız ne oldu? Ondan da bir tane gördük. O da yerde. ilk uçuşunu ancak bu sene gerçekleştirebilecek. Bu uçakları madem yapıyoruz ne diye demode olmuş F-16'ları almak ve modernize etmek için ABD'nin götünü yalamak zorunda kalıyoruz ? Neden al uçağını götüne sok, ben daha iyisini yaptım zaten diyemiyoruz. bakın, boru değil uçak bu. Bugüne kadar otomobil üretememiş bir ülkenin bir anda uçak üretmesi zaten beklenemez. Ama bu konuda da sanki bu uçaklardan oluşmuş bir filomuz varmış gibi açıklama yapılmamalı değil mi?

- Milli Gemi yaptık ama yine bir tane. (Kınalıada) Oysa en yapacağımız şey bu değil mi? Yıllardan beri gemi üretebiliyoruz diye biliyorum. Bir gemiyi ortalama 55 ayda bitirebiliyoruz. Üzerine gidilse gerçekten de hükümetin en büyük gurur kaynağı bu olabilirdi.

Kısacası AKP'nin her seçim öncesi bıkkınlık veren propagandalarından gerçekten ama gerçekten bıktık. Bunların seçim propagandası olduğunu birçok insan biliyor. işin kötüsü AKP bu şekilde propaganda ile oyunu arttırmaya çalışacağına dürüst dürüst yaptıklarını ve yapamadıklarını söylese, hatalarından ve başarılarından bahsetse inanın çok daha fazla oy alacaktır. Çünkü Türkiye halkı artık samimiyete çok ama çok aç...

-
abi ideolojimden ayrı olarak, çok iyiymiş lan tasarım falan ben beğeniyorum.
hah bi galericiler eksikti amk !..

çadır eksiği giderilebildi mi ? çadırkentlere hela kurabildiniz mi *

togg unuzun da topunuzun da...... !
Canlı olarak görüldüğünde daha, kaliteli daha büyük, ve daha kaslı olan arabadır, buna d segmenti suv desek sırıtmaz yani o derece kalıplı bir araba bu şasi ile euro cap, testlerinden 5 yıldız alması şaşırtmaz beni, ekran dokunmatiği çok hızlı ve tepkimesi çok iyi içine oturduğunuz zaman sizi gerçekten otomobil değilde sanki teknolojik bir cihaza oturuyormuş hissi yaratıyor, birde araba göründüğünden daha karizmatik heryerde ilgi çekebilecek bir araç olmuş en çokta helikopter tasarımlı vites kolunu sevdim, araca premiun bir his katmış ve yakışmışta ne diyelim inşallah global bir otomotiv markası olur.
bir gecede hastane temeli taşıyan, dar açıda 90 metrekarelik temeli bize hastane temeli diye yutturanların, fabrikada seri üretim yapıyoruz deyip bir tane gazeteciye bunu gösteremeyenlerin övünebileceği bir bu mu kalmış? yılda 28 bin den 7 yılda teslim ederler artık.