bugün

Türkiye'nin 60 yıllık otomobil hayali gerçek oluyor. Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, Togg'un bu hafta içerisinde satışa sunulacağını söyledi.

(bkz: https://www.milliyet.com....ta-satisa-cikiyor-6916411)
Bu hafta içinde internet üzerinden siparişleri almayı başlayacaklar, daha sonra tekrar bir çekiliş olacak, hak kazanan kullanıcılar araçlarını özelleştirebilir ve opsiyon seçebilir durumuna gelip, araçlarını tam detaylı sipariş verip mart ayı sonu itibari ile 2023 yılı içerisin 'de araçlarını teslim alabilecekler.
ihracata geç başlamazlar umarım, ceo 2024 gibi demiş ama 2024 sonu Avrupa pazarı için çok geç bir tarih, dünyanın en büyük elektrikli otomobil üreticisi byd başladı bile Avrupa pazarına açılmaya, 2023 sonu gibi Avrupa pazarına girmesi gereken milli gururumuz ilk elektrikli otomobil üreticimiz.
ne kadarmış fiyatı?
Bilinmiyor daha tam belli değil, 1 milyon üzeri vardır muhtemelen, 900 bin 800 bin gibi rakamlar vermek absürt olur böyle bir araç için, gerçi elektriklisini geçtim normal atmosferik motorlu araçlarda bu fiyatlarda artık.
Fakir ve orta sınıfı ilgilendiren Bi durum değildir. Asgari ücretlinin yanından bile geçmez.
Bir ürün herkes alsın diye üretilmez zaten, bir ürünün belli bir kitlesi vardır, ona göre fiyat biçilir ve müşteriye servis edilir, ne umuyorsunuz anlamıyorumki otomobil zaten genel olarak herkesin ulaşabileceği birşey değil, kaldıki otomobil yürütme masrafı olan bir ürün, onun için fakir edebiyatı yapmayın, önemli bir ihtiyaç ürünü olur mesela, ekmek, yağ gibi bu ürünlere neden bu kadar pahalı diye yorum yapabilirsin mesela ama bir araç için herkes alsın saçmalığını aklınızdan silin sovyet komünist rejiminden gelen bir ülkede değiliz, 100 yıldır kapitalist pazar içindeyiz.
Anam hep zengine hep zengine.
Beğenmedim çünkü muhalifim.
TOGG çok büyük hayal kırıklığı olacaktır. Her şeyden önce bugünkü fahiş enflasyon ortamında temel ihtiyaçlarını dahi karşılamakta zorlanan ve her ay geliri eriyen orta sınıf ile asgari ücretle geçinmeye çalışan kesim zaten boş modeli 953000 olan bu arabayı alamaz. ihraç ederiz diye düşünürseniz, orada da uluslararası alanda tanınmış markalar varken ve aralarında ciddi bir rekabet varken, Toggun işi çok zor. Türkiyede de maddi gücü yerinde olan kesim de AUDi, Volvo ve Honda gibi kendini ispat etmiş markalar varken, bu arabaya yönelmez. Hükümet otomobil üretimi yerine, günümüzde çok konuşulan ve büyük bir açık bulunan elektrikli otomobiller için batarya üretimine odaklansaydı daha mantıklı ve milli bir iş yapmış olurdu. Ya da yazılım, ilaç üretimi veya nano teknoloji gibi üretime yönelseydi, daha mantıklı iş yapmış olurdu.
eeey ideolojik körlük sen insanları böyle bile bile nankör ve salak yaparsın.
950.000 liralık otomobil yerine, asgari ücretlinin bile taksitle alabileceği. ucuz, küçük motorlu az silindirli yürüyen iş gören bişi olsa,

oyları toplamıştınız..

şimdi milli yerli halk dostu diyip durun.. ama TOĞĞ dan size oy gelmez onu söyleyeyim..
togg alacaklarına depremzedelere yardım yapsınlar..

( hac mevsimi gelince "hacca gitmesinler, o parayı depremzedelere bağışlasınlar vs. diyecekler olacaktır. şimdiden tarihe not düşeyim).
aynı sınıfta benzer özelliklere sahip araçlara göre ucuz bir fiyattan piyasaya çıkmasıdır. yıl sonuna kadar 20.000 teslimat düşünülüyor.

"bu ne yaa çok pahalı" diyenleri de anlamıyorum, tüplü tofaş şahinlerin 110.000 TL'ye satıldığı bir dönemde, 953.000 TL'ye elektrikli lüks sınıf bir araç gayet ucuz. bedava verilecek hali yok ya aq. kimler alır kimler alamaz meselemiz o değil. bir adam akıllı otursun üretim sistemleri, elbet daha alt sınıf araçlar da çıkar. bu işe para gömen iş adamları elbette harcadıklarını kazanmak zorundalar. seve seve bu araçlar üretilecek.

kaldı ki, ortadoğu ve diğer arap ülkeleri sadece türk malı olmasından bile havada kapacaklar bu aracı, ihracat artar ama işte üretim hızı bana yavaş geldi sadece.
Fiyatı çok pahalı bence.
--spoiler--
fiyatı çok pahalı bence.
--spoiler--

https://otomobil.haber7.c...rakiplerinin-fiyatlari/p8
bak bakiiiiimmmmmmmmm öylemi hakkaten.
Diğer rakiplerine göre en mantıklı tercih togg 'un büyük bataryalı paketi olan full opsiyonlu modeli duruyor tahmini tüm opsiyonları ile birlikte 1290 TL civarına denk geliyor, yine ucuz diğer rakiplerine göre, hatta bayağı iyi fiyat konusunda.
Satılmaz diyen arkadaşlar otomotiv sektörünü tanımayan, bilmeyen arkadaşlardır, muhtemelen özellikle büyük bataryalı 524 km' lik en yüksek opsiyonlu donanımlı modeli 2 gün içerisinde tükenecektir bile daha galericileri katmadım bile araba kaliteli arabadır, kendisine müşteri bulacaktır.
satılmaz diyenler sadece ideolojik körlerdir .
neredeyse 1 milyon fiyat verilmis. ya yerli araba yapıyorsun, orta kesimin ulasması mumkun degil bu nasıl sey anlamadım. ayrıca sehir icin uygun, daha ulasılabilir modeller yapılabilirdi.
keşke bu araç ülke için vatandaş için üretilmiş olsaydı. ama maalesef seçim için hükümetin bir kozu haline geldi. ben şahsen seçimden sonra hükümet tekrar kazansa da kazanmasa da togg muhabbetinin bir şekilde kapatılacağını ve unutturulacağının düşünüyorum.
babayiğitler sahaya iniyor.
Kağıt üzerinde hesaplanmış değilse spec leri güzel. Ancak bir handikap var aracın dizayn dili on yıl önceki dili konuşuyor muhtemelen ihracat kısmında bu problem yaratır. Ha üretim iç piyasaya yeter mi onu bilmiyoruz şu aşamada ihracata kalacağını pek zannetmiyorum ilk etapta çok talep olacağı aşikar. Batarya teknolojisi gerek maliyet gerek geri dönüşüm anlamında problemli bir olay olmasa idi elektrik motorunun sessiz ve sorunsuzluğu, yanısıra ataklığı insanları içten yanmalı motordan soğutmaya yeter de artar ama işte batarya olayını ben kafamda aydınlatamıyorum maalesef. Yine de şehir içinde bence gayet iş görür işe götürür getirir hatta birinci kat daire fiyatlarına bile etki eder camdan seyyar kablo uzatıp şarj edebileceğin için.) fakat ekonomik midir bunu batarya değişim maliyeti hiç konuşulmadığı için bilemiycem.
Pahalı olması normalmiş durumu olmayan insanlar binmesin falan diyenler olmuş haha diyorum Avrupa’da Amerika’da 2 3 aylık maaşla alıyorlar ama bize lüksmüş yazık kendini ne kadar aşağıda görüyorsa demek.
Pahalı olması normalmiş durumu olmayan insanlar binmesin falan diyenler olmuş haha diyorum Avrupa’da Amerika’da 2 3 aylık maaşla alıyorlar ama bize lüksmüş yazık kendini ne kadar aşağıda görüyorsa demek.