bugün

http://www.youtube.com/watch?v=qxu1bku4wN0
Bütün elvadalar ve bütün hoş geldinler'dir.

"Am i to bid you farewell?
Why can't you see that i try
When every tear i shed
is for you?"

https://youtu.be/UCKtleUeEwY
gece dinleyince adamın amına koyan opeth parçası.
Opeth in yazılar yazarken daha uzun olmasını dilediğim şarkısı.
''aklıma geldi bak, o zaman bi' dinleyek.'' şarkısı olup geceye damgasını vuracaktır.
kendini kuyuya atmak gibi bir şeydir bu şarkıyı dinlemek. aman diyim.
http://www.youtube.com/watch?v=2frjwvDQg5I

bu kadar hüznün içinde,bir o kadar seksi olabilen şarkı. 3.56 ile başlayan notalar bir tek beni mi heyecanlandırıp,nabzımı parmak uçlarımda hissetmemi sağlıyor,bazen düşünmeden edemiyorum.
bambaşkadır. haftada bir kez dinlenerek özel hale getirilse daha bir başkadır.
opeth'in en sevdigim şarkısıdır.
şarap ve mum ışığına en çok yakışan şarkıdır.

test ediyorum ve onaylıyorum an itibari ile.
şerefinize...
Çok şey anlatan Opeth şarkısı. Özellikle sonda giren distortion ritimleriyle. Birinci riff te kişi aldatılmıştır üzerinde bunun şaşkınlığı öfkesi ve üzüntüsü bulunmaktadır. ikinci riff te onu unutmuştur, normal hayatıma devam ediyorum demektedir ama üçüncü riff herşeyi açığa vurar. Aslında onu unutamamıştır, kendini kandirmaktadır. Neyse dinleyin kendiniz görün..
şimdi ben bu şarkıya iki kişi açısından bakmak istiyorum. birincisi mikael abiyi boynuzlayan sevgilisi; ablacım sen gerizekalı mısın? adam yakışıklı, filozof gibi, sana delicesine aşık, ve opeth in herşeyi amk. sen kalkıp bu adamı aldatıyorsun. sonra da mikael abi; az önce saydıklarımın hepsi cidden sende var, yani öl desen ölecek binlerce adam çıkar dünyada sana tapanlar var hatta. malın birisi seni boynuzlamış sen kendini harap etmişsin yazdığın şarkıyla da bizim ebemizi afedersin mikmişsin.

daha ciddi bişeyler söyleyecek olursam muhteşem şarkı. öyle bir şarkı ki 2 yıldır sabahları uyanma melodim olduğu halde hala bıktırmamıştır kendisinden. güne başlamak için uygun bir şarkı değil evet ama bir süre sonra acı verse de dinlemek istiyor insan sabahtan akşama kadar. şarap gibi şarkı dinledikçe daha da işliyor insana. ayrıca çok zorlama gitar riffleri yoktur bu şarkının ortalama bir gitarist rahatlıkla çalabilir şarkıyı, çok söz de barındırmaz içinde ama basitliğin güzelliğini dibine kadar yansıtır. ha bir de şu var gece dinlerken ağlatabilir hazırlıklı olmak lazım.

edit: işbu entry tam bir to bid you farewell süresinde yazılmıştır.
her zaman playlist imde yeri olacak bir opeth efsanesi.
çıkarmaya kasayım derken sayesinde guitar pro'yu çözdüğüm, en alakasız insana bile zorla dinleterek kendilerini opeth hastası yaptığım; her dinleyişte insanı hüzne boğan, her nekadar opeth le fazla alakası yok dense bile bence opeth i en iyi özetleyecek şarkılardan biri.

şarkının sözleri michael akerfeldt in eski kız arkadaşı tarafından boynuzlanması üzerine yazılmıştır. her hatırlanışta "hangi akılsız boynuzlar böyle bi ermişi" dedirtir ayrıca.

dipnot:aslında çok da bir olayı olmayan,opeth'in karmaşık yapılı muziğinin yanında çok sade olan,sadeliğinde ötesinde bi şarkı. ama genede ''lan oğlum nasıl bi duyguya sahipsin'' dedirtmiş. melankoliyi iliklerime kadar yaşatmış opeth eseridir.
çok sakat parça. başka da birşey demiyorum.
aşırı dozda hüzün içeren mükemmel opeth parçası. benim için yasaklı şarkılar listesine girmiştir. dinleyemem. derin izleri vardır.
harikulade opeth şarkısı. tavsiye edilir.
9 albüm içinde en sevmediğim albümün en güzel şarkısı.

bilmiyorum aga, ben morningrise'ı sevemedim.
zayıfken * dinlenilmesi durumunda insanı çeşitli ruh hallerine sürükleyebilecek kapasitede, mükemmel bir opeth şarkısı.
opeth'in morningrise albümündeki son şarkı. albümün genel ambiansı düşünüldüğünde daha iyi bir kapanış şarkısı olamazdı.
melodik olarak bakılınca, sevişirken dinlenilmesi halinde ortamın ateşini bine katlayacak şarkıdır.
adamı alıp götüren, başlangıç noktasına geri getirmeyen şarkıdır. akustik gitarı ve stereo kullanım alanını anlatan bir ders niteliğindedir. rifften soloya, tekrar riffe, sonra tekrar soloya geçişleri harikadır.

armoni
senkronizasyon
She wept and whispered: "I know"...
öncesinde bünyenin alışması için bir doz the night and the silent waters sonra malum şarkı* ve ardından öldürücü doz burden.
resmen üzücü bi şarkı. etkisinden kurtulmak zor bir hayli..