1. 1.
    bak şeker kardeşim. 7 yıldır kendi işimle meşgulüm. şirketim yurt dışı merkezli, keza müşterilerim de %90+ yabancı ağırlıklı. bu zamana kadar neredeyse tüm para birimleriyle ödeme aldım ve hala almaktayım. brl, huf, krw ve adını duymadığınız dahası, yerde bulsan tenezzül edip almayacağın kadar sikimsonik para birimlerinden bahsediyorum. işte ben, işimin doğası gereği bunların hepsinin türk lirası karşısındaki değişimine sıcağı sıcağına şahit oluyorum.

mesela brl (brezilya real'i). biliyorsun brezilya da aynı senin gibi götü boklu bir üçüncü dünya ülkesi. sen daha çok değil 3 yıl önce 100 tl ile neredeyse 140 brl alabiliyorken şimdi 100 tl ile yalnızca 82 brl alabiliyorsun. özetle son 3 yıl içinde türk lirası, brezilya real'ine karşı bile %60'den fazla değer kaybetmiş. hadi bunu da açıkla?

özet: tüm bu yaşananlar dövizin yükselmesi değil, tl'nin değer kaybetmesidir, %12 enflasyona inanan varsa zaten katıksız maldır. hadi siktirin gidin şimdi başımdan.
    5 -2 ... nesgayfe
  2. 2.
    @2 tl den altı sıfırı atmadığını var sayarak tespitte bulunmuş. eğer atmamış olsaydık şu an dolar 4.451.231 gibi bir şey olacaktı sevgili kadinhani belediye baskani bunları da dikkate alıp ekonomi kasalım.

özetle: eski hesapla 1 dolar şu an dört milyon civarında idi.
    1 ... piskilet
  3. 2.
    adamlara güzellikle anlatıyorsun anlamıyorlar, kafalarına vuruyorsun bu sefer de yargıya götünü siktiririz diye tehdit ediyorlar. olm inanın dövizin yükselmesi benim acayip işime geliyor, ben tl'ye mal edip dövizle satan, ticaretten ettiğim kârın yanı sıra eşşek yüküyle kambiyo geliri olan adamım. döviz yükseldiğinde benim gibi ihracatçılar fenafillah mertebesine ulaşır, ithalatçıların ise düşük kurdan yüklü stokları yoksa götündeki delik her geçen gün daha da büyür. benim keyfim tıkırında iken hala vicdanıma yenik düştüğümden sizin gibi bidon kafalılara laf anlatmaya çalışıyorum, salaklık bende amk. bırak sürünsünler, sen de gözlerinin içine baka baka hayatın tadını çıkar. sonunda beni de vahşi kapitalist yaptınız, mutlu musunuz :(

edit akbayram: bir de bir ihracatçı olarak siz işsiz oksijen israflarından katbekat daha çok faydam var bu memlekete. ulan memlekete döviz sokan ihracatçılar olmasa şimdi dolar 10 tl falandı. gelmiş bir de ayar vermeye kalkıyorlar, sizle mi uğraşacam lan amk ergenleri?
    4 -1 ... nesgayfe
  4. 3.
    Sevgili nesgayfe yerden göğe kadar haklı. Ben mali müşavirim. Hem ithalatçı hem ihracatçı mükellefim var. ihracatçı için kur artışı iyi zaten malın satışından kar elde ediyor birde kur farkından dolayı kar elde ediyor. TL arjantin pesosundan sonra dünyada en çok değer kaybeden ikinci para birimi. Ve en büyük sebebi ekonomimizin bitik ve iyi yönetilmiyor olması.
    2 ... realdeal
  5. 4.
    Geçen gün bakkalda yıllardır bir lira olan dondurmanın 1.5 olduğunu görünce bende anlamıştım.
    1 ... kumarbaz fizikci